logo Ukrainian flag
 
Профілактика кашлюка.

Кашлюк – гостра повітряно-крапельна бактеріальна інфекційна хвороба, що перебігає під виглядом затяжного бронхіту, з тяжкими нападами кашлю. Нападоподібний кашель часто супроводжується почервонінням чи навіть посинінням обличчя і завершується виділенням густого прозорого слизу та блюванням. Збудник кашлюку – паличка Вordetella pertussis (Борде-Жангу), названа на честь французьких науковців, які вперше описали її в 1906 році. Єдиним резервуаром є хвора людина. Інфекція передається крапельним шляхом при кашлі, чханні хворого. Імовірність зараження при контакті з хворим становить 90%. Кашлюк традиційно вважають дитячою хворобою (більше половини всіх випадків припадає на дітей до 2-х років).

Інкубаційний період (прихований період від зараження до перших проявів) 5-21 днів (зазвичай 7-14 днів).

Клініка нагадує бронхіт з нападоподібним, тривалим кашлем.  Типовий перебіг включає:

  1. Катаральний період (1-2 тижні): грипоподібні симптоми (невисока гарячка або її відсутність), під кінець з’являється кашель, спочатку вночі, потім і впродовж дня, спочатку сухий, поступово стає нападоподібним.
  2. 2. Період спазматичного кашлю (2-8 тижнів): напади спастичного кашлю без можливості набрати повітря, кашель закінчується глибоким вдихом з голосним гортанним свистом. Під час кашлю можуть утворюватись крововиливи під шкіру повік, в кон’юктиву ока, бувають кровотечі  з носу, зовнішніх слухових проходів тощо. Внаслідок спазматичногокашлю відбувається зупинка дихання (апное), в наслідок чого дитина може померти.
  3. 3. Період одужання (3-4 місяці): поступово кашель слабшає, напади стають рідшими та не такими тривалими. Перебіг кашлюку може ускладнюватися, найчастіше, запаленням легень. Також можуть бути неврологічні ускладнення (особливо у немовлят, рідко у дорослих): судоми, набряк мозку, тяжкі порушення свідомості, можуть залишатись стійкі залишкові явища – розумова відсталість, глухота, епілепсія.

Діагностика.

бактеріологічний метод – мазок з глотки або глибокий мазок з носа;

серологічне дослідження – виявлення специфічних антитіл до кашлюкового токсину у сироватці крові;

молекулярні методи (ПЛР)-виявлення генетичного матеріалу B. pertussis у мазку з глотки чи носа;

інші дослідження: загальний аналіз крові – лейкоцитоз 20 000 – 30 000/мкл з перевагою лімфоцитів. У підлітків та дорослих кількість лейкоцитів часто в нормі.

Профілактика:

- Рання ізоляція хворого до його повного одужання. Пацієнт повинен перебувати у затемненій, тихій, часто провітрюваній кімнаті, де його не слід турбувати;

- Прогулянки на свіжому повітрі (особливо зранку бажано коло озера або річки, у лісі, де вологе повітря);

- Хворим бажано уникати негативних психоемоційних навантажень, забезпечити позитивні емоції (дитину бавити та розважати, купувати нові іграшки тощо);

- Дотримуватись дієти. Споживати продукти, збагачені вітамінами, відповідно віку. Пацієнтів з тяжкими формами захворювання рекомендовано годувати частіше і меншими порціями;

- Карантин на 21 день для дітей, що були в контакті з хворим;

- Активна імунізація дітей у віці 2, 4 та 6 місяців, з наступною ревакцинацією у віці 18 місяців. Захворюваність серед щеплених дітей у 4-6 разів нижче, а форми захворювання легкі, рідко – середньої важкості.

Лікування включає:прийом антибіотиків, а також препаратів, що заспокоюють кашель, протисудомних препаратів, загальнозаспокійливих засобів,введення специфічного антикашлюкового гамма-глобуліну, баротерапію (фізіотерапія, яка проводиться у спеціальних барокамерах), масаж, дихальну гімнастику.

Госпіталізації підлягають хворі з тяжкими формами та супутніми хронічними захворюваннями (особливо нервово-м'язовими). У немовлят відмічається тяжкий перебіг та високий ризик смертності.Ні щеплення, ні перенесений кашлюк не забезпечують тривалого імунітету. Повторне захворювання, як правило, має легший перебіг.

До уваги батьків!!! Кожне захворювання небезпечне своїми ускладненнями, тому пам’ятайте, що легшепопередити хворобу, ніж її лікувати. Будьте пильними і уважними до своїх дітей. У разі виявлення вищевказаних симптомів терміново звертайтесь до сімейного лікаря!!!

 

Лікар-епідеміолог                      Жоріна В.І.
Помічник лікаря-епідеміолога Тимошевська В.В.
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net