logo Ukrainian flag
 
Обережно! Сказ!

Наразі  продовжуються реєструватись випадки звернення громадян за медичною допомогою при укусах тваринами. Так у поточному році у м.Дружківка було зареєстровано 12 звернень з ранами від укусів тваринами, а за 2022 рік було 83 таких звернень до медичних закладів. Укуси у більшості нанесені собаками.

Укуси тварин приносять не тільки фізичний біль, стрес, шок, а й можуть нести смертельну небезпеку у разі укусу тваринами, хворим на сказ. Інкубаційний період від попадання вірусу сказу в рану або слизові оболонки триває від 10 днів до року та більше. Першими ознаками захворювання в людини є парестезія в місці  укусу, незрозумілий страх, погане самопочуття, дратівливість чи пригніченість, температура. Від ГРВІ чи інших захворювань у бік сказу вказують біль у місці колишнього укусу. Надалі настають напади гідрофобії (водобоязні), надзвичайного збудження, параліч. З появою перших ознак хвороби врятувати людину неможливо.

Основною загрозою є  слина тварини, хворої на сказ, що містить збудник хвороби (з'являється за 1-7 днів до перших ознак захворювання). У зв'язку з цим, при можливості при укусі тварини без ознак сказу потрібно проводити спостереження за поведінкою собаки  протягом 10 днів. Ознаками сказу у собак можуть бути неадекватна поведінка, агресивність (напад без гавкання та гарчання) або навпаки млявість, безцільність пересування, слинотеча, порушення координації, що має насторожити потерпілого. Після появи перших ознак хвороби на 3-7 добу тварина вмирає.

У зв'язку з вищевикладеним – головне попередити напад тварин, насамперед собак, або зменшити наслідки їхнього нападу. Ось деякі поради фахівців: будь-який бродячий собака, або собаки, які збиваються в зграї з сильним ватажком на чолі,  становлять реальну небезпеку.

Собаки - чудові телепати, та добре відчувають Ваш настрій та стан. Не бійтеся собак.

Якщо Ви бачите, що зграя бездомних собак розляглася посеред Вашої дороги – краще перейти спокійно та заздалегідь на інший бік. Якщо Ви випадково вторглися на її територію, повільно відходьте від володінь собаки, і не робіть різких рухів, які здалися б їй ворожими.

Ніколи не дражніть собаку, не кричіть, не замахуйтесь на неї, не провокуйте її на агресію.

Уникайте дивитися в очі собаці – це означає агресивну поведінку та провокує атаку.

Ніколи не дозволяйте собаці заходити до вас за спину. Оцініть можливість втекти від собаки. Звертайте увагу на попереджувальні сигнали. Гарчання – це перша ознака того, що собака збирається атакувати.

Якщо собака налаштована щодо Вас агресивно, станьте до неї обличчям та не рухайтеся. Щоб розрядити ситуацію, повільно та заспокійливо заговоріть із собакою. Не сподівайтеся залякати собаку. Залякати можна тільки забиту одиночну бродячу собаку.

Дії у разі нападу.

Коли собака нападає з гавкотом, небезпека, як правило, невелика. Не поспішаючи і не роблячи різких рухів, залиште цю територію.

Але якщо собака мчить до Вас мовчки або з гарчанням, знайте - він може серйозно атакувати. Якщо дозволяють час та обстановка, постарайтеся зайняти таке місце, де собака Вас не дістане.

Якщо уникнути контакту з атакуючим собакою неможливо, приготуйтеся до захисту. У сутичці з собакою Ви повинні бути морально сильнішими за неї, почуватися господарем становища. Собаки це теж відчувають. Кричіть голосно і злобним голосом, що гарчить. Кричіть будь-що, але кричіть «страшно». Окрім психологічного впливу на собаку, ці крики залучать оточуючих.

Для захисту використовуйте будь-яку, доступну Вам «зброю».

По можливості в небезпечних місцях або в небезпечний час носіть ефективні відлякувачі.

Якщо зустріч із собакою все ж таки не обійшлася без травм. Не робіть спроб негайно зупинити кровотечу, оскільки вона сприяє видаленню слини собаки з рани. Зробіть спробу дістатися найближчого будинку (квартири, організації тощо) і покликати на допомогу. За можливості промийте рану чистою водою з милом. Кілька разів продезінфікуйте шкіру навколо укусу йодом, розчином марганцівки, одеколоном, або іншим засобом, що містить спирт, накладіть асептичну пов'язку. Негайно зверніться до найближчого травмпункту або лікарні. У медустанові після обробки рани буде проведений  курс антирабічних щеплень. В минулому призначалося 40 уколів у живіт, що часто відлякує постраждалих від звернення до медичного закладу. В даний час проводять 5-6 ін'єкцій антирабічної вакцини.

Державна політика щодо профілактики сказу в населених пунктах має бути спрямована на зменшення кількості бродячих собак, котів,  вакцинацію тварин.

 

 

Лікар з комунальної гігієни ДРУЖКІВСЬКОЇ  ФІЛІЇ ДУ «Донецький оцкпх МОЗ»  Михайлишин М.М.
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net