logo Ukrainian flag
 
ПРОФІЛАКТИКА ВІРУСНОГО ГЕПАТИТУ А В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ.

В умовах воєнного часу важливо пам’ятати, що під час ведення бойових дій вражаються та руйнуються системи життєзабезпечення людей, погіршуються або взагалі зникають санітарно-побутові умови, доступ до чистої питної води, до чистих продуктів. Внаслідок цього різко збільшується вірогідність виникнення інфекційних хвороб, у т.ч. гепатиту А.

Вірусний гепатит А – антропонозне інфекційне захворювання, яке спричиняється вірусом гепатиту А, з фекально-оральним механізмом передачі та переважним ураженням печінки та травневого каналу. Єдиним резервуаром збудника інфекції є людина.

Це інфекційна хвороба, яка майже завжди виникає після вживання забруднених вірусами гепатиту А питної води або харчового продукту. Інкубаційний період складає від 14-50 днів, але частіше 30 днів. Основні прояви: виражена загальна слабкість та підвищена втомлюваність, підвищення температури тіла, втрата апетиту, діарея (іноді), блювота (іноді), неприємні відчуття в животі, важкість у правому  підребер’ї, потемніння сечі (до кольору пива), знебарвлення калу, пожовтіння склер та шкіри – буває у 70% дорослих людей. Проте не у всіх інфікованих проявляються всі ці симптоми.

Щоб вберегти себе від вірусного гепатиту А  необхідно притримуватись принципу «чистоти»:

- чисті руки;

- чисті продукти харчування;

- чиста питна вода.

Для цього потрібно дотримуватися правил особистої гігієни: мити руки перед вживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету. Воду для пиття брати з джерел, у безпеці яких ви впевнені на 100%. Якщо виник сумнів щодо безпеки джерела – пийте лише кип’ячену воду: кип’ятити слід не менше 10 хвилин. Як альтернатива, споживайте воду бутильовану промислового виробництва. Мийте овочі, фрукти, зелень та ягоди перед вживанням.

Покращення санітарно-гігієнічних умов довкілля, безпека харчових продуктів та води, дотримання правил особистої гігієни, а також імунізація є найефективнішими засобами боротьби з вірусним гепатитом А. Також створені ефективні вакцини, що захищають від гепатиту А, які являють собою вбиті віруси гепатиту А. В Україні щеплення проти вірусного гепатиту А належить до числа рекомендованих за станом здоров’я для осіб з хронічними ураженнями печінки, а також для персоналу установ громадського харчування та підприємств харчової промисловості, персоналу з обслуговування водоочисних споруд, водопровідних мереж; для осіб, які подорожують до регіонів з високою ендемічністю гепатиту А; особи, які спілкувалися з хворим на гепатит в осередках інфекції тощо.

Бережіть себе та своїх близьких!!!

Лікар-епідеміолог                                                                           Жоріна В.І.
Помічник лікаря епідеміолога                                                      Тимошевська В.В.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net