Гепатит B – це інфекційне захворювання печінки, викликане вірусом гепатиту B (HBV). Вірус передається від людини до людини через кров, сперму або інші рідини організму.
Вірус гепатиту може виживати до 7 днів поза тілом людини при кімнатній температурі на предметах, поверхнях навколишнього середовища.
Гепатит В не поширюється через їжу чи воду, столове приладдя, під час обіймів, поцілунків, через рукостискання, при кашлі, чханні чи укусах комах. Також неможливо заразитися при використанні загального посуду, постільної білизни.
Шляхи передачі гепатиту B:
1. Парентеральний шлях (через кров, при застосуванні нестерильних інструментів при манікюрі, пірсингу, тату, стоматологічних маніпуляціях);
2. Статевий шлях;
3. Вертикальний шлях (від матері дитині внутрішньоутробно, під час пологів або після пологів, під час догляду за дитиною та під час годування груддю);
4. Побутовий шлях (при сумісному використанні зубної щітки, бритви).
Таким чином, для зараження невакцинованої людини необхідне проникнення вірусу в кров (при переливанні крові, через рану та кровотечу, у тому числі в ротовій порожнині, через інструменти, секс, зубну щітку, бритву та особисті предмети).
Для багатьох людей гепатит В може стати довгостроковою хронічною інфекцією, яка може призвести до серйозних, навіть небезпечних для життя проблем зі здоров’ям, таких як цироз або рак печінки. Симптоми гепатиту В варірують від легкого до важкого. Зазвичай вони з’являються приблизно через один-чотири місяці після зараження, хоча можуть виникнути вже через два тижні після зараження.
Сучасна медицина дозволяє чітко визначати хворобу та в багатьох випадках успішно лікувати її.
Однак найкращий варіант – попередити захворювання.
В Україні щеплення проти гепатиту В з 2000 року є в календарі обов'язкових профілактичних щеплень. Імунізація дітей проходить у три етапи: першу дозу вводять у перші 24 години життя, другу – у 2 місяці, останню – в 6 місяців. Вакцинація захищає від зараження на 96%.
Рекомендується проводити вакцинацію проти гепатиту В людям, які входять до групи ризику:
- медичні працівники, які відповідно до професійних обов'язків мають контакт з кров'ю, її препаратами та здійснюють парентеральні маніпуляції;
- особи, які контактували з хворими на гепатит B;
- реципієнти донорської крові та її препаратів;
- діти в дитячих будинках та будинках дитини;
- члени родин, у яких є хворі на гепатит B та носії вірусу гепатиту B;
- пацієнти з хронічними захворюваннями печінки;
- пацієнти, які підлягають плановому оперативному втручанню.
Дбайте про себе і рідних- робить щеплення вчасно!
Завідувач відділу імунопрофілактики ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» Галина Шишова
|