logo Ukrainian flag
 
ПРОФІЛАКТИКА ОТРУЄНЬ ГРИБАМИ.

При збиранні грибів, навіть при наявності деяких знань і досвіду, завжди необхідно суворо дотримувати основні правила. Тоді Ви уникнете випадкових помилок, що можуть привести до отруєнь. Правила і поради по попередженню отруєнь грибами треба добре пам’ятати і використовувати при збиранні і готуванні грибів.

1. Збирайте в лісі тільки ті гриби, про які Ви точно знаєте, що вони їстівні.

2. Гриби, що Ви чи не знаєте, які викликають сумнів, не слід вживати в їжу і пробувати на смак, тим більше в сирому виді.

3. Ніколи не збирайте і не їжте гриби, що у підстави ніжки мають клубневидне стовщення, оточене оболонкою (як, наприклад, у білої поганки і червоного мухомора) і не пробуйте їх на смак.

4. Коли Ви збираєте гриби, особливо сироїжки, намагайтеся брати їх з цілою ніжкою, щоб не упустити з виду важливу ознаку, зазначену в попереднім правилі.

5. Якщо  Ви збираєте в лісі печериці, звертайте особливу увагу на колір пластинок. Ніколи не збирайте і не їжте «печериці», що мають пластинки білого кольору. У дійсних їстівних печериць пластинки швидко рожевіють, а потім сутеніють. У смертельно отрутної блідої поганки, схожої по зовнішньому вигляді на печериці, пластинки завжди білого кольору.

6. Якщо Ви збираєте для засолення волнушки, чорнушки, білявки, грузді, підгрузді та інші гриби, що містять молочний сік, то обов’язково перед засоленням чи відварюванням вимочіть їх, щоб видалити гіркі, дратівні шлунок речовини. Те ж саме варто робити з валуями і сироїжками, що мають їдкий і гіркий смак.

7. При збиранні зморшків потрібно завжди пам’ятати про правила їхнього готування, недотримання яких може викликати отруєння. Зморшки варто спочатку  прокип’ятити у воді протягом 7-10 хвилин, а відвар обов’язково вилити. Тільки після такої обробки зморшки можна варити і жарити.

8. Ніколи не збирайте і не їжте гриби переспілі, червиві і зіпсовані.

9. Не їжте гриби в сирому виді.

10. Не вірте поширеній думці про те, що отрутні гриби викликають потемніння срібних предметів чи цибулини, якщо їх опустити в посуд, де варяться гриби. Це неправильне уявлення!

11. Не збирайте гриби, навіть свідомо їстівні, у міських парках, скверах, дворах, а також уздовж автомобільних доріг і залізниць. Гриби накопичують отруйні речовини і стають непридатними в їжу.

12.  Принесені додому, гриби повинні бути в той же день розібрані по окремих видах і знову ретельно переглянуті. Усі сумнівні, а також переспілі, в’ялі гриби потрібно, не шкодуючи, викинути. Нижню частину ніжки, забруднену землею, зрізують, а гриби ретельно очищають від піску і сміття. У деяких грибів (маслюки і мокрухи) знімають з капелюшка плівку, покриту слизом. Гриби повинні бути в день збирання чи не пізніше наступного ранку піддані кулінарній обробці.

13. До перших основних ознак отруєння відносяться наступні симптоми:

-  виникнення слабкості з підвищенням температури;

- розлади у шлунково-кишковому тракті (нудота, блювання, частий пронос);

- спрага;

- можливі галюцинації, часткова втрата свідомості, порушення зору.

При наявності у Вас вказаних ознак (навіть деяких з них), негайно звертайтесь до найближчого лікувального закладу, включаючи виклик лікаря додому або швидку допомогу. Cамолікування може нанести Вам додаткову шкоду та бути небезпечним.

 

 

Лікар із загальної гігієни    Юрій ПОДОПРИГОРА
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net