З настанням тепла починається сезон активності іксодових кліщів - тимчасових паразитів тварин і людини, що нападають періодично для харчування кров'ю. Розміри їх від 1 мм до 2 см. Тіло овальне, коричнево-червоного кольору. Кліщі є переносниками збудників багатьох інфекційних захворювань: вірусного кліщового енцефаліту (існують ендемічні території в Україні – західні та північні регіони), рикетсіозів, в тому числі бартонельозу, епідемічного та ендемічного висипного тифів, марсельської гарячки, везикульозного рикетсіозу, що можуть виникнути в Україні в зв’язку з війною, як вважають фахівці, а також астраханської плямистої гарячки та кліщової лімфаденопатії, що були вже зафіксовані в Україні у окремих хворих.
У Донецькій області кліщі можуть бути переносниками збудників іксодового кліщового бореліозу або хвороби Лайма. Захворювання проявляється на шкірних покривах червоною плямою – еритемою, що з’являється в місці присмоктування кліща. Ця стадія триває від 2 до 32 днів після присмоктування кліща. Без адекватної антибактеріальної терапії, через 6-12 тижнів розвиваються неврологічні симптоми, ураження внутрішніх органів, суглобів, серця, підвищується температура тіла, з'являється головний біль.
Резервуаром збудника хвороби в природі є біля 130 видів ссавців, 100 видів птахів. Це гризуни, дикі і домашні тварини. Борелії здатні зберігатися в організмі переносника на протязі всього його життя. В організмі людини – теж дуже тривалий час, понад 10 років.
По відношенню до людини кліщі поводяться агресивно, розташовуючись в ярусі рослинності від 50 см до 1,5 м на кінцях гілок, трави. При наближенні потенційного господаря виставляють вперед передні кінцівки, якими чіпляються за одяг людини або шерсть тварини. Напади на людей починаються в березні-квітні з піком нападів в травні, червні. Другий пік припадає на вересень-жовтень. Протягом доби найбільша активність кліщів реєструється в ранкові та вечірні години.
Присмоктуються кліщі непомітно для людини, вводячи в ранку при присмоктуванні анестезуючу речовину. На тілі кліщ може залишатися до 10 днів і при цьому його розмір збільшується в 120-200 разів.
Тривалість життя кліщів може досягати 6 років, а період голодування - до 2 років.
Зараження хворих пов'язано з укусами кліщів під час відпочинку на природі або роботі на присадибних ділянках та на відкритій місцевості, поблизу лісових масивів та лісосмуг.
У профілактиці інфекцій, що передаються кліщами велику роль відіграють засоби індивідуального захисту людей від нападу кліщів і поведінка самої людини на природі. При відвідуванні лісної місцевості та інших місць, де можуть зустрічатися кліщі, необхідно використовувати одяг, який би захистив від нападу кліщів. Або пристосувати звичайну одежу, щоб вона запобігала заповзанню кліщів до тіла. Потрібно взути закрите взуття, надіти шкарпетки, куди заправити штани. Сорочку також заправити в брюки, на голову надягти головний убір. Не сідати, не лягати на траву, пні, хмиз. Для нетривалого відпочинку вибирати відкриті галявини, не перебувати біля кущів. Час від часу (кожні 15-30 хвилин) необхідно проводити само- і взаємоогляди щоб своєчасно видалити кліщів, які прикріпились до одягу. Домашніх тварин треба оглядати ще до заходу в приміщення. Кліщі можуть перебувати на квітах, рослинах, принесених з природи.
Для індивідуального захисту від укусів кліщів використовують акарицидно-репелентні засоби, які можна придбати в аптечній мережі. Ці засоби наносять на одяг або використовують згідно з рекомендаціями, викладеними в інструкції.
Якщо помітили кліща, що присмоктався, необхідно акуратно його витягти, не роздавити, не відірвати хоботок. Для цього використовують нитяну петлю: обертають тонку нитку навколо хоботка і, обережно, притримуючи обидва кінці нитки і тіло кліща пальцями, розгойдують його з боку в бік, витягають його з шкірних покривів. Ранку обробляють йодом, а руки - дезрозчином, щоб уникнути попадання на слизові оболонки носа, очей, рота збудників захворювань. Можна використовувати прилад для видалення кліщів «Тік-Твістер» і для тварин і для людини. При неможливості зняти кліща самостійно, звертаються до найближчого лікувально-профілактичного закладу. Кліща доставляють в лабораторію центру контролю та профілактики хвороб для проведення видової діагностики, постраждалого направляють до лікаря – інфекціоніста або сімейного лікаря для консультації.
Велику користь в профілактиці розмноження кліщів приносять своєчасні і регулярні роботи з механічного розчищення територій від торішнього листя, заростей чагарників, прибирання молодої порослі дерев, старих пнів, хмизу, а також своєчасний вивіз сміття, регулярне прибирання територій, покіс трави.
Епідеміолог Іларіонова Н.М. |