logo Ukrainian flag
 
Профілактика порушень зору,

Краще попередити захворювання, аніж потім його лікувати. Тож пригадаємо, як можна вберегти свій зір та самостійно проводити профілактику порушень зору.

Контроль рівня цукру в крові.

Захворювання очей доволі часто є відображенням загального стану здоров’я людини. Недарма різні спеціалісти, будь то неврологи, кардіологи, педіатри чи ендокринологи, – завжди направляють на консультацію до офтальмолога. Картина очного дна повідомляє лікарю про стан внутрішньочерепного та артеріального тиску, свідчить про стадії цукрового діабету. Передній відрізок та провідні шляхи сфери ока можуть підтвердити рідкісний діагноз чи синдром. Переважна кількість захворювань ока залежить від способу життя людини, саме тому такі захворювання належать до хвороб «цивілізації». Яскравий приклад – цукровий діабет. Ще у 18 столітті захворювання називали «хворобою кондитерів». 150 років тому цукор не був настільки розповсюдженим як зараз. Сьогодні варто лиш пересічній людині зайти в кафе, як вона за один раз отримує добову дозу цукру для організму. Регулярне споживання їжі з великим вмістом жирів та солодких продуктів призводить до сильних коливань рівня цукру в крові та, як наслідок, до розвитку діабету другого типу. З цим захворюванням пов’язані такі серйозні захворювання ока, як діабетична ретинопатія, глаукома та катаракта. Коливання рівня цукру в крові можуть також призводити до змін в кришталику та зниження зору.Саме тому розмову щодо профілактики захворювань ока варто розпочинати саме з харчування.

Регулярна гімнастика для очей.

Очам завжди потрібен відпочинок. Навіть якщо ви не відчуваєте втоми в очах, проте після дня за комп’ютером або напруженої роботи ваші очі втомлюються, і вони вже не можуть функціонувати настільки ж добре, як на початку дня. Щоб цього не траплялося, протягом дня бажано робити гімнастику для очей, яка допомагає очам розслабитись.

Існує безліч різних вправ для того, аби розслабити м’язи ока та дати їм невеликий відпочинок. Достатньо обрати декілька вправ та робити їх щодня. Приклади вправ.

Масаж для очей. Трьома пальцями кожної руки легко натисніть на верхні повіки, через 1-2 секунди зніміть пальці з повік. Повторіть 3 рази. Покращує циркуляцію внутрішньоочної рідини.

Ближче-далі. Виберіть точку, яка знаходиться близько біля вас і точку, яка знаходиться далеко, можна за вікном. Фокусуйтеся на них по черзі протягом хвилини.

Малюйте в думках. Найприємніша вправа для очей – закрийте їх на кілька хвилин і уявіть щось приємне. А якщо потерти долоні рук, щоб вони стали теплими і прикрити ними очі, схрестивши пальці на середині чола, то це дасть ще і максимальне розслаблення.

Велике коло. Голова повинна залишатися нерухомою. Не кваплячись проведіть поглядом по його колу спочатку за годинниковою стрілкою, а потім проти неї, відзначаючи кожну цифру. Важливо, щоб проведена поглядом лінія не обривалася і виходила рівною. Наприкінці просто поморгайте.

Шторки. Швидко і без напруги моргайте протягом 2 хвилин. Це допоможе поліпшенню кровообігу в очах.

Круглі очі. Не забувайте сидіти рівно. Спочатку міцно зажмурте очі на 5 секунд, потім широко відкрийте і округліть їх. Повторюйте 8-10 разів. Зміцнює м’язи повік, покращує кровообіг, сприяє розслабленню м’язів очей.

Малюйте носом. Уявіть, що до кінчика носа прикріплена ручка. Важливо, щоб при цьому ваші очі не напружувалися. Починайте рухати уявної ручкою в повітрі, ніби ви малюєте щось або пишете. Це допомагає відновити кровообіг голови і шиї, що безпосередньо впливає на зір.

Рухи в сторони. Вам потрібно виконати очними яблуками рухи в наступних напрямках: вгору-вниз, вліво-вправо, прямо-вгору-прямо-вниз, прямо-вліво-прямо-вправо. Далі направте погляд на верхній лівий кут кімнати і плавно переведіть очі до нижнього правого і навпаки. Можна робити все не поспішаючи. По 7 повторень кожного руху.

Крізь пальці. Долоні з витягнутими роз’єднаними пальцями повинні розташовуватися нижче рівня очей. Потім плавно повертайте головою вліво і вправо, при цьому дивіться удалину крізь пальці. Не затримуйте погляд на конкретних предметах. При правильному виконанні вправи створюється враження, ніби ваші руки рухаються.

Регулярне обстеження в лікаря-офтальмолога

Профілактичний медичний огляд –один із найважливіших пунктів у попередженні будь-яких захворювань, в тому числі захворювань очей. Аби зменшити ризики погіршення зору, варто регулярно проходити медичний огляд у фахівця, а при появі будь-яких ознак погіршення зору – потрібно терміново звертатися до свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Лікар надасть консультацію та при необхідності направить до вузького спеціаліста.

Небезпечними симптомами, при появі яких варто звертатись до лікаря, є поява мушок перед очима, затуманення або різке погіршення зору, викривлення прямих ліній, часта зміна окулярів – у цих випадках зволікати особливо небезпечно.

І пам’ятайте, раннє виявлення захворювання, адекватне лікування та чітке дотримання рекомендацій лікаря – основні складові успіху в боротьбі із захворюваннями очей!

Будьте здорові та бережіть свої очі!

 

Зав.відділення епідемічного нагляду (спостереження) та  профілактики неінфекційних захворювань
Селидівської філії ДУ “Донецький ОЦКПХ МОЗ” Маруценко О.Ф.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net