Кір передається повітряно-краплинним шляхом. При контакті з хворим на кір хворіють всі неімунні особи. Внаслідок війни з Російською федерацією, на тлі активних міграційних процесів, існують великі ризики розповсюдження на території нашої держави кору.
Джерело зараження – хвора людина. Поширення вірусу відбувається при чханні, кашлі, зі слиною. Вірус кору відрізняється дуже високою леткістю, може поширюватися вентиляційними трубами і шахтами ліфтів -одночасно можуть захворіти, що проживають на різних поверхах будинку.
Основні симптоми: підвищення температури, нежить, кашель, почервоніння очей та сльозотеча, дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. Через кілька днів з’являється висипка на обличчі і верхній частині шиї, поступово висипання поширюється по тілу і, зрештою, з’являється на руках і ногах.

Ускладнення при корі. Найсерйозніші ускладнення – ураження центральної нервової системи (енцефаліт, менінгоенцефаліт), тяжкі інфекції дихальних шляхів, такі як пневмонія.
Профілактика.
Єдиний спосіб захисту від інфекції – вакцинація.
Щеплення проти кору, паротиту та краснухи є в Національному календарі профілактичних щеплень. Вакцини проти цих захворювань закуповують державним коштом, тому вони є безоплатними та якісними.
Перше щеплення проводять у віці 12 місяців, друге щеплення – 6 років.
Батьки маленьких дітей, які пропустили щеплення, можуть просто звернутися до свого педіатра або сімейного лікаря та спланувати візит. Для внутрішньо переміщених осіб не потрібно укладати нову декларацію з лікарем – достатньо просто прийти до медичного закладу!
За 6 місяців 2022 року лише 39,7% дітей в 12 місяців отримали свої дози щеплення проти кору, паротиту та краснухи. В 6 років охоплення щепленнями має показник – 40,7%. Цього недостатньо для безпеки громадського здоров’я. Рекомендований показник від ВООЗ – охоплення 95%.

Дорослі, так само як і діти, можуть захворіти на кір, що має тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації. Інфекція може викликати ускладнення (пневмонію, енцефаліт), призвести до інвалідності чи смерті.
Якщо у Вас є сумніви, чи хворіли ви в дитинстві на кір, або чи були вакциновані від кору, Вам варто зробити щеплення від цього високозаразного захворювання.
Дорослі можуть отримати щеплення від кору лише за власний кошт. Зазвичай схема імунізації дорослих передбачає введення двох доз вакцини КПК (від кору, паротиту та краснухи) із мінімальним інтервалом 28 днів.
Якщо Ви або Ваша дитина все ж таки захворіли необхідно:
- терміново звернутися за медичною допомогою;
- не відвідувати поліклініку самостійно, а дочекатися лікаря;
- до приходу лікаря звести контакти з іншими до мінімуму;
- при кашлі та чханні прикривати рот і ніс, використовуючи носову хустку або серветку, частіше мити руки водою з милом;
- використовувати засоби захисту органів дихання (наприклад, маску або марлеву пов’язку);
- не займатися самолікуванням!
Бережіть себе! Будьте здорові!
Завідувач відділу імунопрофілактики ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» Галина Шишова |