Кашлюк – це гостра респіраторна інфекція, збудником якої є бактерія Bordetella pertussis. Захворювання передається від людини до людини. Основними симптомами є сильний нападоподібний кашель та загальна інтоксикація організму.
Найважче переносять це захворювання немовлята та діти до трьох років. Майже половина дітей до 1 року потребують госпіталізації. Значно легший перебіг має хвороба у дорослих та дітей старшого віку, але саме вони є носіями та поширювачами інфекції.
Головними ускладненнями кашлюку у дітей є: пневмонія, судоми, зупинка дихання у новонароджених, енцефалопатія, втрата свідомості, проблеми з сечовиділенням, різка та надмірна втрата ваги.
Симптоми кашлюку:
Як вказувалось вище, головний симптом захворювання – нападоподібний кашель, який може тривати більше двох тижнів.
Крім цього у дитини може спостерігатись:
- свист під час вдихання;
- напади блювання після нападу кашлю;
- слабкість;
- підвищення температури тіла.
Для підтвердження діагнозу проводять лабораторні дослідження: виявлення збудника в біологічному матеріалі та аналіз крові на антитіла до бактерії.
У разі підтвердження діагнозу проводять негайне симптоматичне та антибактеріальне лікування. При цьому антибіотики призначають незалежно від наявності щеплення проти кашлюка. У разі відсутності щеплення негайно проводять або продовжують вакцинопрофілактику.
Профілактика
Головною профілактикою кашлюку є вакцинація. Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей проти кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення).
Хворий на кашлюк є носієм збудника протягом 3-х тижнів після виявлення перших симптомів. Тому для запобігання розповсюдження хвороби хворий на кашлюк має залишатись на самоізоляції протягом цього терміну.
Тож пам’ятайте! Кашлюк – серйозне та небезпечне захворювання особливо для дітей до 1 року. Єдиним способом надійно захистити малюка від негативних наслідків – це щеплення.
БУДЬТЕ ЗДОРОВІ! |