logo Ukrainian flag
 
ГОЛОВНЕ ПРО ТОКСОКАРОЗ!!!

За даними ВООЗ паразитарними хворобами в світі заражено до 4,5 млрд. людей.  Найбільш поширеними гельмінтозами в Україні, в т.ч. і в Донецькій області є ентеробіоз, аскаридоз, і останнім часом - токсокароз. В Україні щорічно реєструються серед людей сотні випадків цього захворювання.  Що ж це за хвороба?

Токсокароз – паразитарне захворювання людини, яке спричиняють личинки Toxocara canis - гельмінти родини собачих (собак, лисиць, вовків і подібних). Хворіють на токсокароз і люди, і тварини. Цей гельмінтоз дуже поширений серед собак, котів, лисиць, тощо. Але найчастіше хворіють на токсокароз собаки, особливо цуценята. Хворі тварини стають кволими, мають поганий апетит, відстають у рості, кашляють, блюють з виділенням паразитів (токсокар). Собача токсокара, або собача аскарида – це нематоди довжиною 5-10см. Живуть вони в кишківнику  собаки до 6 місяців. Щодоби доросла самка паразита  відкладає до 200 тисяч яєць, які з фекаліями собак потрапляють у грунт. Уявіть собі, що тільки в 1 грамі собачих фекалій міститься 40 млн.яєць токсокар. При сприятливих умовах (вологість, температура вище 120С) в яйцях розвиваються личинки, які здатні викликати захворювання. Період розвитку яєць токсокар у грунті складає близько 5 місяців, в основному це відбувається з травня по вересень. Свою життєздатність яйця зберігають на протязі багатьох місяців, інколи до 10-ти років. Сезон зараження людей триває на протязі року, але максимальна кількість заражень відбувається в літньо-осінній період.

Піддаються зараженню всі категорії населення, але частіше хворіють люди зі зниженим імунітетом, зі шкідливою звичкою вживати у їжу землю (геофагія) та діти 3-5 років. Заражається людина при попаданні інвазійних яєць в шлунково-кишковий тракт через немиті руки, овочі, зелень, харчові продукти, забруднені грунтом, в якому містяться яйця токсокар. Також заразитися паразитом можна через контакт з собаками, на шерсті яких знаходяться інвазійні яйця токсокар.

У тонкому кишківнику людини з яєць виходять личинки, потрапляють  в кровотік, мігрують по організму і зупиняються в печінці, нирках, легенях, підшлунковій залозі, очах, головному мозку, м’язовій тканині. Тут вони інцистуються, утворюючи гранульоми і зберігаючи життєздатність. На відміну від тварин, в кишківнику яких паразитують дорослі токсокари, в організмі хворої на токсокароз людини паразити перебувають тільки в стадії личинки(0,02мм), розвиток до половозрілих особин не відбувається. Тому людина  є «тупиковою гілкою» в циклі розвитку паразита.

Рисунок 1 Токсокари

Запам’ятайте! Виявити збудника токсокарозу у випорожненнях хворої людини неможливо, тому що дорослі гельмінти  в організмі людини не живуть і не виділяють яєць.

Хвора на токсокароз людина не становить небезпеки для здорових людей.

Які ж симптоми цієї хвороби? Найчастіше, це симптоми алергічного характеру: кашель, чихання, задишка, висип на тілі. Також приєднуються слабкість, зниження апетиту, лихоманка, збільшення лімфовузлів, в крові підвищується рівень еозинофілів. Виділяють наступні форми токсокарозу: шкірна, вісцеральна, очна, неврологічна, безсимптомна. Шкірна проявляється у вигляді висипів, свербіжу шкіри. Вісцеральна форма або синдром мігруючих личинок перебігає з гарячкою, нудотою, блюванням, діареєю, в тяжких випадках розвивається гостра серцева недостатність. Очна форма характеризується почервонінням очей, сльозотечею, ураженням сітківки, зниженням зору. Неврологічна форма зустрічається переважно у дітей. Внаслідок ураження головного мозку та центральної нервової системи змінюється поведінка дітей, вони стають неуважними, гіперактивними, можуть з’являтися судоми, епілептичні напади.

Діагностується ця хвороба за вищевказаними симптомами, даними опитування хворих про контакт з тваринами, грунтом, а також за результатами імуноферментного аналізу крові на токсокароз. Лікування проводиться антигельмінтними препаратами за призначенням лікаря.

Як уберегтися від зараження токсокарозом? Захворювання на токсокароз стало серйозною проблемою в період проведення воєнних дій. В зв’язку з евакуацією населення, на території області з’явилась велика кількість безпритульних собак, фекалії яких забруднюють навколишнє середовище. Тому питання зниження чисельності безпритульних тварин є одним з пріоритетних в профілактиці токсокарозу.

Не менш важливим є обладнання майданчиків для вигулу собак і утримання їх в належному санітарному стані.

Для зменшення чисельності хворих собак треба проводити хоча би раз на рік їх обстеження на гельмінтози та лікування.

Вигул собак проводити в місцях, де не граються діти. Використовувати пакети для збору екскрементів тварин.

Захищати дитячі ігрові майданчики від відвідування їх тваринами. Закривати дитячі пісочниці, коли вони не використовуються.

Уникати контакту домашніх тварин з безпритульними, які можуть бути джерелом інфекції.

Дотримуватись правил особистої гігієни  та привчати дітей: мити руки перед прийомом їжі, після контакту з тваринами, грунтом, після гри в пісочниці .

Перед вживанням  ретельно мити під проточною водою зелень, овочі, фрукти з наступним занурюванням їх на декілька секунд в гарячу воду, температура якої вище 600С.

Пам’ятайте! Хворобу легше попередити, ніж лікувати. Бережіть своє здоров’я  і здоров’я близьких, особливо дітей!!!

 

В.о.завідувача санітарно-карантинного відділу            О.Медвєдєва

 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net