logo Ukrainian flag
 
Захисти себе від харчових отруєнь та кишкової інфекції.

У літній період зростають випадки спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь. Підвищена температура навколишнього середовища сприяє поширенню збудників, які викликають захворювання на кишкові інфекції. Гострі кишкові інфекції – це група інфекцій, які характеризуються фекально-оральним механізмом передачі, локалізацією збудника в кишечнику людини. Збудник хвороби – бактерії, віруси, найпростіші мікроорганізми чи грибки.

Характерними ознаками кишкової хвороби  є розлади травлення, біль у животі, діарея, нудота, блювота, підвищення температури тіла. Захворювання вражає дітей, дорослих та людей похилого віку. Найбільш небезпечна гостра кишкова інфекція для дітей до двох років та людей з хронічними хворобами шлунково-кишкового тракту. До найбільш поширених видів кишкової інфекції відносяться: сальмонельоз, дизентерія, ентеровірусна інфекція, ротавірусна інфекція, ботулізм, шигельоз, амебіаз, холера тощо.

Існують три шляхи передачі гострих кишкових інфекцій: харчовий, водний та контактно-побутовий.

Харчовий шлях передачі – це коли зараження відбувається через спожиті продукти харчування та приготовані з них страви, а також через овочі та фрукти, забруднені мікроорганізмами та вжиті в їжу без достатньої гігієнічної та термічної обробки.

Водний шлях передачі дуже актуальний на теперішній період. Під час ведення бойових дій вражаються та руйнуються системи життєзабезпечення людей, виникає  проблема дефіциту якісної питної води. Можливі забруднення питної води внаслідок аварій водопровідних та каналізаційних мереж, коли у водопровідні мережі потрапляє стічна вода з каналізаційних мереж. Можливими наслідками цього може бути зараження води бактеріями черевного тифу, холери, паратифу, дизентерії, а також вірусного  гепатиту А.

При контактно-побутовому шляху передачі збудник інфекції  може передаватися через забруднені руки, предмети домашнього використання (білизна, рушники, посуд, іграшки тощо).

Отже, основною причиною виникнення гострих кишкових інфекцій є елементарне недотримання правил особистої гігієни, технології приготування страв, умов та термінів зберігання сировини та готових страв, вживання неякісних харчових продуктів, які містять в собі збудник захворювання.

Профілактика гострих кишкових інфекцій:

- дотримуватись  правил особистої гігієни: ретельно мити руки з милом перед вживанням їжі, після повернення з вулиці та після кожного відвідування вбиральні;

- мити та тримати в чистоті всі поверхні та кухонні прилади, що використовуються для приготування їжі;

- користуватися індивідуальним посудом;

- запобігати проникненню комах та тварин до приміщень, де відбувається приготування їжі та зберігаються харчові продукти;

- регулярно мити та обдавати окропом дитячий посуд та іграшки;

- окремо готувати та зберігати сирі та готові до вживання харчові продукти (сире м'ясо, птицю, рибу, овочі, фрукти тощо);

- для обробки сирих продуктів використовувати окремі кухонні прилади (ножі, обробні дошки тощо);

- добре просмажувати або проварювати продукти, особливо м'ясо, птицю, яйця, рибу тощо;

- дотримуватись відповідного температурного режиму при зберіганні харчових продуктів;

- використовувати якісну воду, не пити воду з неперевірених джерел;

- вживати бутильовану воду, у разі неможливості – використовувати охолоджену кип’ячену воду;

- використовувати харчові продукти, оброблені з метою підвищення їх безпеки (наприклад, пастеризоване молоко);

- мити та обдавати окропом фрукти та овочі, особливо у разі споживання їх у сирому вигляді;

- не вживати продукти по закінченню терміну придатності, використовувати для приготування їжі тільки свіжі харчові продукти;

- не купувати харчові продукти  у випадкових осіб або в місцях несанкціонованої торгівлі;

- не вживати без термічної обробки розливне молоко, сирі яйця тощо;

- уникати контактів з особами, які мають ознаки інфекційного захворювання.

Пам’ятайте!!! Тільки чітке дотримання норм та правил дає можливість уникнути харчового отруєння та зараження кишковими інфекціями. У разі виявлення вищевказаних симптомів терміново звертайтесь до сімейного лікаря!!!

 

Лікар-епідеміолог                            Валентина Жоріна
Помічник лікаря-епідеміолога       Валентина Тимошевська
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net