logo Ukrainian flag
 
Профілактика кліщового вірусного енцефаліту.

Кліщовий вірусний енцефаліт-КВЕ (кліщовий весняно-літній енцефаліт) – природно-вогнищева трансмісивна гостра вірусна інфекція з переважним ураженням центральної нервової системи з різноманітними клінічними проявами і важкістю перебігу.

Збудник КВЕ відноситься до роду флавовірусів. Джерелом вірусу в природі є багато видів ссавців, рідше птахи. Передається вірус людині іксодовими кліщами. В тілі кліщів вірус інтенсивно розмножується, перезимовує та зберігається на протязі всього життя кліща та може передаватися потомству. Зараження людини відбувається під час присмоктування кліщів та харчування кров’ю, навіть нетривалого.

Інкубаційний період захворювання триває в середньому 7-14 днів. Є декілька клінічних форм перебігу кліщового енцефаліту: гарячкова, менінгеальна, менінгоенцефалітна, поліомієлітна. Найбільш частою є менінгеальна. Захворювання починається гостро і супроводжується різким підйомом температури до 38-39оС, сильним головним болем, нудотою, блювотою, м’язовими болями, що локалізуються в ділянці шиї і лопаток. Головний біль зростає при мінімальних рухах головою. З’являється світлобоязнь та болі в очних яблуках. Проявляються порушення серцево-судинної системи, частішає дихання. Гарячка триває 7-14 днів. При своєчасному лікуванні хвороба закінчується сприятливо. Більш важкою та довготривалою є менінгоенцефалітна та поліомієлітна форми. Наростання рухових порушень можуть тривати протягом декількох місяців і більше. Поліпшення загального стану стає повільно. Лише у половини хворих відмічається помірне відновлення втрачених функцій.

Ендемічними з кліщового енцефаліту є деякі території областей України: Закарпатської, Волинської, Івано-Франковської, Тернопільської, Хмельницької, Чернігівської, Львівської, Житомірської, Київської (Бориспільський, Броварський та Чорнобильський райони) та Криму.

Велику користь в профілактиці розмноження кліщів приносять своєчасні і регулярні роботи з механічного розчищення територій від торішнього листя, заростей чагарників, прибирання молодої порослі дерев, старих пнів, хмизу, а також своєчасний вивіз сміття, покіс трави. Поблизу населених міст заборонено безладний випас худоби. Ці заходи сприяють ліквідуванню біотопів, слушних для існування та розмноження гризунів та кліщів.

Навесні та восени проводяться дератизаційні заходи з метою зниження чисельності гризунів – основних годувальників кліщів. Згідно епідпоказів на деяких територіях проводяться акарицидні обробки інсектицидами з метою швидкого зниження чисельності кліщів.

Специфічною профілактикою кліщового енцефаліту є вакцинація, яка може проводитись контингентам населення, що по роду діяльності часто бувають в вогнищах кліщового енцефаліту (працівники лісництв, геологи та ін.).

Велику роль відіграють засоби індивідуального захисту людей від нападу кліщів і поведінка самої людини на природі. При відвідуванні лісної місцевості та інших місць, де можуть зустрічатися кліщі, необхідно використовувати одяг, який би захистив від нападу кліщів. Або пристосувати звичайну одежу, щоб вона запобігала заповзанню кліщів до тіла. Потрібно взути закрите взуття, надіти шкарпетки, куди заправити штани. Сорочку також заправити в брюки, на голову надягти головний убір. Не сідати, не лягати на траву, пні, хмиз. Для нетривалого відпочинку вибирати відкриті галявини, не перебувати біля кущів. Час від часу (кожні 15-30 хвилин) необхідно проводити само- і взаємоогляди щоб своєчасно видалити кліщів, які прикріпились до одягу. Домашніх тварин треба оглядати ще до заходу в приміщення. Кліщі можуть перебувати на квітах, рослинах, принесених з природи.

Для індивідуального захисту від укусів кліщів використовують акарицидно-репелентні засоби, які можна придбати в аптечній мережі. Ці засоби наносять на одяг або використовують згідно з рекомендаціями, викладеними в інструкції.

Якщо помітили кліща, що присмоктався, необхідно акуратно його витягти, не роздавити, не відірвати хоботок. Потерпілого направляють до лікаря інфекціоніста, сімейного лікаря для консультації – своєчасно призначене лікування суттєво зменшує шанси хворих з розвитку тяжких та ускладнених форм.

 

Ентомолог Наталія ІЛАРІОНОВА
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net