Безпечна вода життєво необхідна кожній людині, незалежно від того, чи вона використовується для пиття, побутових потреб, приготування їжі або рекреаційних цілей.

Проте ж за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, до 660 мільйонів людей використовують для пиття та побутових потреб джерела водопостачання, небезпечні для здоров'я, у тому числі 150 мільйонів людей використовують воду з поверхневих джерел без необхідного попереднього очищення.
Захворювання людини, пов'язані з водою, умовно поділяються на 4 групи, це:
• захворювання, що викликаються водою, зараженою хвороботворними мікроорганізмами (наприклад- черевний тиф, холера, дизентерія, поліомієліт, гастроентерит, вірусні гепатити А, Е, ентеровірусна інфекція);
• захворювання шкіри та слизової оболонки, що виникають при використанні забрудненої води для вмивання (трахома);
• захворювання, що викликаються паразитами, що живуть у воді (шистосоматоз та дракункульоз);
• захворювання, що викликаються комахами, що живуть і розмножуються у воді – переносниками інфекції (малярія, жовта лихоманка.).
Найбільш небезпечною для здоров'я та найпоширенішою на нашій планеті є група, де забруднена хвороботворними мікроорганізмами вода використовується безпосередньо для пиття та приготування їжі. Вживаючи забруднену воду в харчових цілях, існує висока ймовірність розвитку вищезгаданих та багато інших тяжких інфекційних захворювань, які можуть призвести до неприємних ускладнень аж до інвалідизації та смерті. У світі щорічно внаслідок вживання небезпечної питної води помирає понад 840 000 людей, причому в переважній більшості випадків уникнути трагічних наслідків можна було б за належної профілактики та усунення відповідних факторів ризику.
На щастя, в Україні немає гострого дефіциту прісної води, а належними системами водопостачання забезпечено переважну кількість населення. Проте ж на територіях, де нині проводяться активні бойові дії, ситуація з централізованим водопостачанням населення стає непередбачуваною, аж до повної його відсутності або значного погіршення санітарних показників у питній воді. Тому ризики виникнення інфекційної захворюваності, де фактором передачі є вода, підвищуються у рази. Проте захворюваність, пов'язана з водою неналежної якості, реєструється в даний час дуже часто і на жаль збільшується, але носить в основному спорадичний (поодинокий) характер. Особливо це стосується тих випадків, коли людина порушує санітарно-гігієнічні правила щодо використання природних водоймищ та нецентралізованих джерел питної води. Якщо ж дана інфекційна захворюваність пов'язана з централізованою системою водопостачання, яка знаходиться в аварійному стані, тоді реєструється дуже велика кількість хворих.
У інфекційних вогнищах за місцем проживання та роботи, навчання, виховання та відпочинку хворого, де є зв'язок з водою, окрім звичайної поточної або заключної дезінфекції, при яких деззасобами обробляються зовнішні забруднені поверхні, обов'язково проводиться і знезараження питної води при її зберіганні в запасних ємностях та в нецентралізованих джерелах водопостачання (індивідуальних та громадських колодязях, локальних водопровідних системах та свердловинах). Для цього використовуються дезінфекційні засоби, що зареєстровані у державному реєстрі України. До них в першу чергу відносяться дезінфекційні препарати нового покоління: Акватабс, Пантоцид, Дутріон, Оазис та інші, які швидко розчиняються у воді та одразу її знезаражують. Дезінфекцію зовнішніх поверхонь проводять найбільш ефективним високодисперсним аерозольним методом за допомогою переносних обприскувачів балонного типу або аерозольного генератора, так само дезінфекційними засобами нового покоління: Ді-хлор, Дез-хлор, Біонол форте, Дезанол та іншими. Обробку проводять фахівці центрів контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України, які мають досвід роботи з деззасобами. Вони ж проводять санітарно-просвітню роботу і дають необхідні рекомендації. На об'єктах централізованого водопостачання, дезінфекційна обробка питної води проводиться спеціалізованими комунальними установами.
Заходи профілактики, що дозволяють уникнути захворювань, пов'язаних із водним шляхом передачі:
• пийте воду лише з перевіреного джерела водопостачання;
• якщо ви не впевнені у безпеці питного джерела, використовуйте кип'ячену, знезаражену деззасобами або бутильовану питну воду;
• на відпочинку, особливо в екзотичних країнах світу, користуйтеся виключно бутильованою питною водою, причому не тільки для пиття, а й для вмивання, чищення зубів;
• якщо країна є неблагополучною щодо будь-яких інфекційних захворювань, особливо це стосується особливо небезпечних захворювань, зробіть по можливості профілактичне щеплення проти зазначених інфекцій;
• купайтеся у дозволених для цього водоймах;
• не мийте овочі, фрукти та посуд водою з природних водоймищ;
• не заковтуйте воду під час купання;
• мийте руки лише чистою водою з милом перед їжею, після туалету, після прогулянок, контакту з тваринами, гаджетами чи грошима;
• у разі виникнення інфекційного вогнища, не відмовляйтеся від проведення дезінфекційних заходів та виконуйте рекомендації фахівців.
Виконуючи заходи профілактики та дбайливо ставлячись до свого здоров'я, Ви зможете уникнути захворювань, що передаються водним шляхом.
Підготував завідувач відділенням дезінфектології ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» Олександр Iванов |