Серцево-судинні захворювання становлять левову частину всіх неінфекційних захворювань в усьому світі. Ішемічна хвороба серця та інсульт- основні причини смертності та одні з основних факторів інвалідності у світі.

Згідно з даними Державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» щороку у країнах із середнім і низьким рівнем доходу від серцево- судинних захворювань помирає близько 17,9 млн людей, що становить 45% всієї смертності. У нашій країні смертність від неінфекційних захворювань становить 91% у всій структурі смертності, у тому числі від серцево-судинних захворювань 67%.
Нажаль, епідемія серцево- судинних захворювань, до яких відносяться ішемічна хвороба серця, гострий інфаркт міокарду, підвищений артеріальний тиск (гіпертонія), інсульт, вроджені захворювання серця, цереброваскулярні хвороби та інші, продовжується. Більша частина серцево- судинних захворювань супроводжується та виникає на фоні атеросклерозу, який все частіше вражає людей молодого віку. Ішемічна хвороба серця - найпоширеніша форма серцево-судинних захворювань, що є провідним чинником втрати здоров’я в Україні.
Найчастіше причиною захворювань серця є наша власна поведінка та такі основні фактори ризику, як вживання тютюну, вживання алкоголю, нездорове харчування, брак фізичної активності.
За даними національного дослідження з вивчення поширеності поведінкових та біологічних факторів ризику неінфекційних захворювань STEPS, проведеного у 2019 році, — 33,9% населення у віці 18-69 років є активними курцями, 19,7% — мають надмірне епізодичне вживання алкоголю, 66,4% — не споживали достатньо овочів і фруктів у своєму раціоні, 34,8% — мають підвищений артеріальний тиск, 59,1% — надмірну вагу, 7,1% — підвищений рівень глюкози в крові, 32,8% — загалом мають від 3 до 5 факторів ризику серцево-судинних захворювань.
Ситуація з захворюваності населення Україні на серцево- судинні захворювання погіршується у зв'язку з війною. Війна- це час, коли людина постійно перебуває в емоційному напруженні та стресі. Надмірне збудження симпатичної нервової системи, надмірна секреція гормонів глюкокортикоїдів та зниження рівня гормону естрогену - підвищують ризик розвитку серцево-судинних захворювань (ССЗ).
У людей, які живуть із ССЗ, стрес може призвести до стенокардії, інфаркту, гіпертонічного кризу, порушення ритму серця, підвищення рівня глюкози в крові.
Як відомо, стан здоров’я людини залежить на 50% від способу життя (найголовніший чинник, який впливає на стан здоров’я). Це означає, що людина може вдвічі зменшити ризик виникнення тяжких захворювань, у тому числі серцево-судинних, відказавшись від шкідливих звичок, змінивши своє харчування активність, вагу тощо. Здоровий спосіб життя є дієвим способом профілактики серцево- судинних захворювань.
Які кроки допоможуть зберегти здоров’я серця?
1. Кинути курити.
Куріння – одна з головних причин виникнення серцево-судинних захворювань. Кожна десята смерть від хвороб серця спричинена курінням. Найкращим рішенням, яке ви можете прийняти для здоров’я свого серця, буде кинути курити.
Протягом 2-х років після відмови від тютюну значно зменшується ризик ішемічної хвороби серця. А через 15 років ризик серцево-судинних захворювань знижується до рівня некурця. Пасивне куріння також шкідливе для здоров’я серця.
2. Відмовтеся від вживання алкоголю.
Вживання алкоголю часто є помилковою спробою впоратися зі стресом. Безпечної дози алкоголю не існує. Вживання алкоголю шкідливе для серцево-судинної системи, викликає гіпертонію та збільшує ризики інсультів. Знайдіть здоровіші способи контролювати рівень стресу, наприклад, прогулянки на свіжому повітрі, спорт або волонтерство.
3. Бути фізично активними.
Регулярна фізична активність зменшує ризик серцево-судинних хвороб.
Якщо ви багато сидите, то відповідь може бути тільки одна – більше рухайтесь. Це можуть бути заняття фітнесом, відвідування тренажерного залу, басейну, регулярні пішохідні прогулянки, відмова від ліфта на користь сходів. Наддавайте перевагу активному відпочинку. Відпочинок - це далеко не лежання на пляжі або в номері готелю.
ВООЗ рекомендує щонайменше 150- 300 хвилин аеробної фізичної активності помірної інтенсивності протягом тижня, або щонайменше 75- 150 хвилин аеробної фізичної активності високої інтенсивності протягом тижня, або ж еквівалентне поєднання фізичної активності помірної і високої інтенсивності.
4. Дотримуватись збалансованого здорового харчування.
Головні вороги серця — це переїдання, недостатнє споживання овочів та фруктів, безконтрольне вживання висококалорійної їжі, напоїв, солі. Білки, жири і вуглеводи мають бути присутні в щоденному раціоні. Рекомендується вживати менше продуктів з високим вмістом насичених жирів, що може підвищити рівень холестерину в крові. Наддавайте перевагу нежирним сортам м’яса та риби; обмежуйте вживання жирів, масла. Намагайтеся їсти рибу двічі на тиждень – це прекрасне джерело омега-3 жирних кислот, дуже корисних для серця. Щоб кров’яний тиск був у нормі, вживайте менше солі: приберіть сільничку зі столу, не досолюйте їжу, норма солі на добу – 5 г. або 1 чайна ложка. Варто обмежити споживання продуктів швидкого приготування та інших оброблених продуктів з високим вмістом жиру, крохмалю або цукру.
Обов’язково включати до кожного прийому їжі овочі. Вважається, що найбільшу користь приносять рослинні продукти, вирощені в тому регіоні, де ви живете. Тому їжте сезонні овочі, робіть заготовки на зиму в морозильній камері. А ось від маринованих та консервованих продуктів краще відмовитися через великий вміст солі.
Вживайте бобові, горіхи, кисломолочні продукти, цільнозерновий хліб, каші з цільного зерна.
5. Слідкувати за своєю вагою.
Надмірна вага підвищує ризик серцево-судинних захворювань. Тож, слідкуйте за вагою і харчуйтесь здоровою, збалансованою їжею. Підтримуйте масу тіла у межах ІМТ 18,5 – 25 завдяки щоденній фізичній активності (ІМТ — індекс маси тіла = відношення маси тіла у кілограмах до росту у квадратних метрах). Якщо Ви намагаєтеся схуднути, пам’ятайте, що маса тіла повинна зменшуватися повільно, краще схуднути за рік на 5кг, ніж зменшити масу тіла протягом місяця на 5 кг, а потім знову набрати зайві кілограми.
6. Стресостійкість.
Щоб впоратися зі стресами, які постійно нас супроводжують протягом життя, намагайтеся спілкуватися з іншими людьми, обмінюйтеся думками, ділитись позитивним досвідом; для поліпшення свого психічного стану освоюйте нові навички, навіть якщо ви відчуваєте, що у вас недостатньо часу або немає потреби вивчати щось нове; допомагайте людям - доброта та щедрість покращать ваш психічний стан завдяки створенню позитивних емоцій та відчуття важливості. Поспостерігайте за тим, що вас здатне порадувати: які гарні квітучі дерева у парку та інше; мрійте та фантазуйте; займайтеся спортом- регулярна фізична активність ефективно допомагає подолати наші страхи та невпевненість у майбутньому.
7. Пам'ятайте про здоровий сон. Він дозволяє нашому мозку перезарядитися, а тілу відпочити.
8. Контролюйте артеріальний тиск, рівень холестерину та глюкози в крові.
Підвищений артеріальний тиск без належного лікування може призвести до інфаркту, інсульту, ниркової чи серцевої недостатності, погіршення зору та інших ускладнень. Навіть помірне підвищення артеріального тиску пов’язане зі зменшенням очікуваної тривалості життя. Щоби кров’яний тиск був у нормі, щонайменше зменшить споживання солі. Артеріальний тиск обов’язково необхідно контролювати.
Якщо вживати забагато їжі з високим вмістом насичених жирів, може підвищитися рівень холестерину в крові. Тому, зменште обсяг насичених жирів у раціоні. Віддавайте перевагу нежирному м’ясу (птиця, кролик) та продуктам із низьким вмістом жирів. Необхідно контролювати рівень в крові холестерину та небезпечних ліпідів- ЛПНЩ (транспортери холестерину в організмі) і ЛПДНЩ, а також корисних ЛПВЩ, що допомагають виводити надлишок холестерину з кров’яного русла.
Надмірна кількість цукру в харчуванні призводить не тільки до виникнення зайвої ваги, але сприяє розвитку серйозних захворювань, як-то діабет. Дорослі люди з діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2–3 вищий за інших. Загальний ризик смерті серед людей, хворих на діабет, як мінімум удвічі більший за людей того ж віку, які не хворіють на діабет. Для збереження здоров’я виключіть із меню продукти, які містять доданий цукор (солодкі напої, випічка та інші кондитерські вироби). Природні джерела цукру (фрукти, мед) варто вживати контрольовано. Рівень глюкози крові- важливий показник стану здоров’я організму.
9. Регулярно проходьте профілактичні медичні обстеження. Пам’ятайте, що серцево- судині захворювання легше лікувати, якщо виявити їх на ранніх етапах. Проходьте профілактичні обстеження у лікаря. Обов’язково повідомляйте лікаря, якщо у вас з’явилися якісь симптоми, турбує біль, утома чи безсоння. У разі наявності серцево- судинного захворювання, лікар зможе допомогти контролювати стан вашого здоров’я. Обов'язково дотримуйтесь інструкцій щодо планових обстежень.
Бережіть себе та будьте здорові ! |