Гіменолепідоз - захворювання що викликається карликовим ціп’яком, який відноситься до класу цестод (стрічкові черви), та характеризується порушенням травної та нервової систем. Захворювання розповсюджене майже повсюдно. Основним джерелом являється хвора людина.
Гіменолепідозом в основному хворіє міське населення. Найчастіше хворіють діти 4-14 років, що пов’язаноз недостатніми гігієнічними навичками, а також особливостями вікової сприйнятливості до гельмінта.
Основний механізм передачі - фекально – оральний. Карликовий ціп’якпаразитує в тонкому кишківнику людини, в ряді випадків в кишківнику гризунів. Яйця виділяються з випорожненнямихворої людини. При порушенні правил особистої гігієни вони можуть потрапляти на руки, дверні ручки, іграшки, горшки,заноситися руками та мухами напродукти харчування. Через рот яйця потрапляють до кишківника. Там вони звільняються від оболонки та потрапляють до ворсинок, де перетворюються в личинки. Через 4-6 діб личинки руйнують ворсинки та випадають в просвіт кишківника, потім прикріплюються до стінки кишківника та на протязі тижня перетворюються в дорослого ціп’яка.
Яйця можуть потрапляти в просвіт кишківника безпосередньо з члеників ціп’яка, тому в ряді випадків виникає внутрішньокишкове «самозараження», а точніше самозараження (аутосуперінвазія).
В навколишньому середовищі яйця карликового ціп’яка швидко гинуть при висушуванні та високих температурах. При кімнатній температурі вони зберігають свою життєздатність 3-4 доби, в воді при температурі 18-20 градусів - до 35 діб. При обробці хлорвмістними засобами на протязі 5-30 хвилин.
Захворювання нерідко протікає безсимптомно. При порушенні травної системиможе бути погіршення апетиту,нудота, біль в животі різного характеру, нестійкий стілець. При порушенні нервової системи з’являєтьсяголовний біль, запаморочення, зниження уваги та пам’яті, підвищена стомлюваність.
Профілактичні заходи полягають в ранньому виявленні та лікуванні хворих гіменолепідозом, а також обстеженні усих членів родини. Якщо діти відвідують організовані колективи, заходи повинні проводитися одночасно в колективі та сім’ї хворого.
Необхідно дотримуватись правил особистої гігієни та прививати навички особистої гігієни дітям.
Не вживати брудну воду та забруднені продукти харчування, так як паразити в основному потрапляють в організм людини через ротову порожнину.
Лікар-паразитолог Наталія ЧЕТВЕРИК |