logo Ukrainian flag
 
ПРОФІЛАКТИКА ЛЕПТОСПІРОЗУ!!!

З настанням теплого періоду року збільшується кількість хворих на лептоспіроз. Що ж це за захворювання? Лептоспіроз існував в природі завжди, але перші описи хвороби з’явились тільки в кінці 19 століття. Розповсюджено захворювання на всіх континентах світу, окрім Антарктиди. Лептоспіроз є однією з небезпечних інфекцій, яка щорічно реєструється по всій Україні.

Так, за 2021 рік в нашій країні було зареєстровано 141випадок захворювання, за 2022 рік – 122 випадки. За 2 місяці 2023 року вже захворіло 12 осіб, випадки реєструвались в Дніпропетровській, Львівській, Житомирській, Чернівецькій, Рівненській та Івано-Франківській областях. В   Донецькій області останні випадки лептоспірозу реєструвались в 2017 році. Але ризики виникнення цього захворювання на території нашої області є високими. Бо збудники лептоспірозу дуже полюбляють жити в водоймах, особливо непроточних. А в умовах проведення бойових дій на території області в разі відсутності централізованого водопостачання, люди використовують воду з сумнівних джерел, в т.ч. і водойм.

Патогенні лептоспіри

Лептоспіроз – небезпечне зооантропонозне захворювання людей і тварин, яке викликається бактерією, що відноситься до сімейства лептоспір (Leptospira) класу спірохет. Лептоспіра в перекладі з латинської означає «ніжна спіраль».  Ця бактерія, тобто збудник лептоспірозу, потрапляє у воду з сечею перехворілих або інфікованих тварин. Лептоспіри доволі таки довго зберігають свою життєдіяльність: у водоймах  до трьох тижнів, у грунті до 9 місяців, на продуктах харчування - до місяця.  Добре переносять низькі температури, але бояться сонячного світла, високих температур, кислот, дезінфікуючих засобів. Джерелом інфекції виступають різні види диких та домашніх тварин. В першу чергу, це гризуни – від домашніх мишовидних до сірих щурів, а також велика і дрібна рогата худоба, свині, коні, кози, собаки, лисиці, вовки, дикі кабани.

Для людини основний шлях зараження – водний. Людина заражається при вживанні зараженої лептоспірами сирої води водойм, особливо непроточних, під час купання та рибної ловлі. Також зараження відбувається через продукти харчування та предмети навколишнього середовища, які інфіковані лептоспірами, при догляді за хворими тваринами. Лептоспіри потрапляють в організм людини через шлунково-кишковий тракт,  через порізи та рани на шкірі, а також через слизові оболонки (ніс, очі, рот). Від людини до людини лептоспіроз не передається. Але існує високий ризик захворіти людям через професійну діяльність: ветеринари, робітники очисних та каналізаційних споруд, фермери,  робітники м’ясокомбінатів та інші.

Висип при лептоспірозі

Інкубаційний період при цьому захворюванні  складає від 2 днів до 4 тижнів. Лептоспіроз інколи складно діагностувати, бо початкові симптоми схожі на ГРЗ, грип. У людини різко підвищується температура тіла до 40 градусів, виникає сильний головний біль, слабкість, блювання та діарея, жовтяниця, висип на шкірі. Однак, характерним проявом лептоспірозу є різка болючість у литкових м’язах. Тому, якщо у вас є симптоми і ви контактували з потенційно зараженою водою, якнайшвидше звертайтесь за медичною допомогою. Самолікування при лептоспірозі смертельно небезпечне, бо захворювання швидко прогресує. Ця хвороба викликає тяжкі ускладнення з боку нирок та печінки (ниркова недостатність, жовтяниця), капілярні крововиливи, міокардит, порушення зору, набряк мозку, особливо для людей від 60 років. Тяжка течія хвороби може закінчитись смертю пацієнта. Вилікувати хворого на лептоспіроз нелегко, особливо в умовах війни, коли у людей часто обмежений доступ до медичної допомоги або взагалі відсутній.

Тому, щоб запобігти випадкам захворювання на лептоспіроз необхідно:

- проводити дератизацію приміщень,

- захищати від гризунів місця проживання людей (зокрема, в умовах бойових дій - підвальні приміщення, укриття, місця тимчасового перебування ВПО) та  зберігання продуктів, особливо – джерел водопостачання,

- не використовувати воду з відкритих водойм для пиття, а також для миття овочів та фруктів,

- уникати купання та рибної ловлі у мілководних водоймах з непроточною водою, особливо коли на тілі є подряпини та рани,

- не ходити босоніж у заболочених місцях,

- при проведенні робіт біля водойм використовувати індивідуальні  засоби захисту,

- дотримуватись правил особистої гігієни,

- при можливості вакцинувати від лептоспірозу домашніх тварин.

Пам’ятайте, своєчасне звернення за медичною допомогою збереже Вам життя!

 

В.о.завідувача санітарно-карантинного відділу      О.Медвєдєва
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net