logo Ukrainian flag
 
Вампір, що викликає тяжкі інфекційні захворювання. Профілактика хвороби Лайма та кліщового енцефаліту.
Борреліоз (хвороба Лайма) – інфекційне захворювання бактеріальної природи, що протікає за різними сценаріями – з ураженням шкіри у вигляді кільцеподібної еритеми, суглобів, серця та навіть центральної нервової системи. Те, що ця хвороба характеризується схильністю до рецидивуючого хронічного перебігу, робить її ще більш небезпечною. Хворобу Лайма викликають патогенні види мікроорганізму Borrelia burgdorferi.
Кліщовий енцефаліт – це природно-осередкова вірусна інфекція, яка є спільною для людини та представників тваринного світу. Інфекції властиво гострий перебіг з інтоксикаційним синдромом та вираженим ураженням центральної нервової системи. Вірус є нейротропним та входить у групу арбовирусов. Найбільш ранні ознаки кліщового енцефаліту: головний біль (зі зростанням інтенсивності), підвищення температури до 39°C, нудота, блювання, порушення сну (точніше, його відсутність). Рідше бувають сонливість, запаморочення, втрата координації у просторі, біль у м'язах шиї, спини, рук та ніг.
Збудники хвороби Лайма та кліщового енцефаліту знаходяться в шлунково-кишковому тракті кліщів (переважно іксодових). Відповідно, мікроорганізми потрапляють людині в кров через укус зараженої комахи. В Україні, у поширенні цих інфекційних хвороб, беруть участь переважно собачий та тайговий кліщі,  які у зовнішньому середовищі знаходяться переважно на листі невисоких дерев, чагарників, у траві та на тваринах. Небезпека кліщів у тому, що вони мають невеликі розміри (їх важко помітити на одязі чи тілі) і можуть безболісно присмоктуватися.
Якщо ця комаха вполювала свою жертву, вона живиться її кров’ю тому може збільшитись у розмірах приблизно
в 200 разів і з непомітної комахи досягає розмірів великої горошини.
Особливо висока активність даних кліщів припадає на період з середини квітня по жовтень.
Найчастіше піддаються укусам та хворіють люди, які відвідують лісопаркові зони, що працюють у селі та на дачних ділянках, тому в таких місцях необхідно бути дуже уважними і при укусі кліщем чи підозрі на укус, треба своєчасно звертатися за медичною допомогою.
Укушеним кліщем або невідомою комахою призначають профілактичний курс лікування, а якщо людина захворіла його госпіталізують до інфекційної лікарні на тривалий термін, де проводиться повне обстеження та лікування. Надалі ці люди стоять ще мінімум 2 роки на диспансерному обліку або за рішенням лікаря інфекціоніста, невропатолога, термін подальшого спостереження продовжується індивідуально.
Для запобігання укусам кліщами проводяться  такі планові профілактичні заходи: насамперед це покіс трави, обрізка чагарників, благоустрій паркових зон та інших громадських місць, а при необхідності у відкритій природі  може проводиться і протиакарицидна обробка спецзасобами. Тобто проблема ця комплексна і вирішують її, як комунальні  так і лікувально-профілактичні заклади, а також  саме населення.

Пам'ятайте, якщо  ви  збираєтесь  на  природу,  не  забувайте  про  кліщів  і заздалегідь подбайте про свою
безпеку. Для цього необхідно правильно одягатися, а саме:
• має бути як найменше   відкритих  ділянок  тіла,  тому найбільш  придатним  одягом  є комбінезон,
• за  браком  комбінезону  –  штани,  заправлені  у  шкарпетки,  на  ногах  чоботи або щільно зав’язані черевики,
• куртка  наглухо  застібнута  і  заправлена  у  штани,  обшлаги  повинні щільно облягати кисті рук, комір і манжети змащують камфорною олією або іншими дозволеними засобами захисту від укусів комах,
• вуха і волосся захищають головним убором (кепка, берет, хустка, тощо).
Одяг  для  лісу  необхідно  зберігати  в  окремому  місці,  бажано  у  закритому поліетиленовому мішку.
Перебуваючи у лісопаркових зонах, не забувайте час від часу оглядати відкриті ділянки тіла. Якщо з вами ваша улюблена собака, то обстежте і її. Слід пам’ятати, що більш безпечними є сухі соснові ліси з піщаним ґрунтом чи полянами, де немає високих заростей. Повернувшись з лісу, уважно обстежте одяг і тіло, особливо відкриті ділянки,
голову, шию.
При  виявленні  кліща, що  присмоктався, необхідно терміново звернутися до лікаря. Якщо це неможливо, треба  самотужки  його  видалити.  Для  цього  шкіру навколо  кліща  змащують  вазеліном  або  іншим жиром, щоб  змусити  паразита  вийти  самостійно, але якщо таким шляхом видалити його не виходить, можна  скористатися пінцетом або подібним інструментом і дуже обережно спробувати рухами, що обертаються проти годинникової стрілки, повністю видалити кліща. Такий метод видалення заснований на тому, що присмоктуючи до шкіри, кліщ вкручується в неї як бур. Місця укусу необхідно змазати розчином  йоду або іншим антисептичним засобом. Якщо є можливість, то після зняття кліща з шкірних покривів його поміщають у закриту ємність і доставляють в центр контролю та профілактики хвороб до подальшого відправлення кліща на інфекційний скринінг, а якщо це неможливо його знищують шляхом спалювання.
Варто  знати,  що  у  разі  часткового  видалення паразита  з  тіла,  залишені  лапи  чи  голова продовжуватимуть процес зараження.
І не забувайте,  що  після  присмоктування,  кліщі  не  відразу  починають живитись  кров’ю,  тому  при своєчасному  їх  виявленні  та  видаленні значно зменшується ризик зараження.

 

Завідувач відділенням дезінфектології відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних хвороб

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»                         Олександр IВАНОВ

 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net