logo Ukrainian flag
 
Цукровий діабет та його профілактика.

Цукровий діабет - це захворювання ендокринного типу, при якому виникає хронічний підвищений рівень глюкози в крові внаслідок відносного або абсолютного браку інсуліну. Цукровий діабет відноситься до найбільш поширених захворювань.

Займає 7 місце у світі за кількістю втрачених років життя. В Україні за останніх 10 років на половину кількість захворювань збільшилася  на половину. У 2016 р. в Україні на цукровий діабет хворіло понад 1,2 млн осіб. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в України є наслідком захворювання на цукровий діабет. До 50% всіх випадків лишаються недіагностованими. Люди уникають діагностування діабету, оскільки знають, що подальше тривале лікування буде пов’язане зі значними постійними втратами, а також через нерозуміння високого ризику недіагнозованого та нелікованого діабету.

Що потрібно знати про виникнення діабету

В організмі людини виробляється інсулін –  гормон- ключ, що дає змогу жировим та м’язовим  клітинам поглинати глюкозу, що є в крові. При цукровому діабеті  організм виробляє недостатньо інсуліну або використовує його неефективно. Тому клітина  не отримує цукор (глюкозу), що поступає з харчових продуктів, і, як наслідок енергію. Цукор при цьому залишається в крові. Цей стан називається підвищеним рівнем цукру в крові (гіперглікемією).  Глюкоза починає виділятися із сечею, тобто "проходить крізь" організм. Залежно від складності протікання захворювання виділяють кілька типів цукрового діабету:

 • Цукровий діабет 1 типу. Відомий як інсулінозалежний. У цьому випадку  підшлункова залоза виробляє мало інсуліну або взагалі не виробляє. Людина залежна від інсуліну і змушений регулярно вводити його, інакше може загинути.
 • Цукровий діабет 2 типу. При цукровому діабеті 2 типу організм використовує інсулін неефективно. Це найбільш розповсюджений тип серед дорослого населення і зустрічається в 85% випадків.
 • Гестаційний цукровий діабет - стан, що зустрічається у вагітних жінок через підвищеного рівня цукру в крові, часто зникає після пологів.

Крім того,  цукровий діабет може виникати як наслідок певного захворювання- симптоматичний або вторинний цукровий діабет, зустрічається досить рідко.  Прихований цукровий діабет або латентний - захворювання, що протікає без прояву характерних симптомів. Дана форма небезпечна тим, що при несвоєчасній діагностиці може перейти в цукровий діабет 2 типу. Згідно з даними у половини пацієнтів з таким діагнозом розвивається діабет 2 типу. При правильній діагностиці захворювання легко лікується.

Цукровий діабет 1-го типу - хронічне захворювання, що впливає на здатність організму людини переробляти глюкозу, яку отримує  з їжі, для вироблення енергії. Найчастіше цукровий діабет 1-го типу виявляється у ранньому віці. Для порівняння, цукровий діабет 2 типу - це повністю набута хвороба.  Цукровий діабет 1 типу розвивається, коли імунна система атакує клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін, який допомагає перетворювати глюкозу на енергію, необхідну клітинам організму. Тому людям із цукровим діабетом 1-го типу життєво потрібні щоденні ін'єкції інсуліну.

За даними CDC, приблизно 5-10% людей у світі з цукровим діабетом мають 1 тип. Зазвичай він розвивається у дітей та підлітків, проте може і в дорослих. В Україні  інсулінозалежний діабет (І типу) складає 6,5% усіх випадків захворювання.

Основні симптоми інсулінозалежного діабету 1-го типу :

 • сухість у роті і горлі, сильна спрага, поліурія (збільшення кількості сечі);
 • підвищення апетиту, що супроводжується зниженням ваги;
 • свербіж шкіри разом з підвищеною сприйнятливістю організму до шкірних і інших інфекцій (фурункульоз, грибок нігтів і шкіри, туберкульоз, пневмонія);
 • зниження статевого потягу і потенції;
 • зниження гостроти зору;
 • наростаючі явища ураження слизової рота і тканин зуба (карієс, гінгівіт, стоматит, пародонтоз і т.д.);
 • слабкість.

Наростання гіперглікемії супроводжується сухістю шкіри і слизових оболонок, почервонінням щік, чола й підборіддя.

Цукровий діабет 2 типу (інсулінонезалежний) — виникає через неефективне використання інсуліну організмом.

Цукровий діабет 2 типу є однією з головних причин низького рівня здоров’я населення та значних витрат на охорону здоров’я в Україні. В країні майже 3 мільйони дорослого населення з діабетом 2 типу; поширеність захворювання становить 8,4%. За поширеністю діабету 2 типу Україна знаходиться посередині списку країн Східної та Центральної Європи.

Цукровий діабет II типу є наслідком переїдання і надмірної ваги, причому дана форма діабету розвивається не тільки при видимому ожирінні, але і при прихованому - абдоминальному, коли жирова тканина концентрується в області живота і оточує внутрішні органи. Важну роль у його виникненні має брак фізичної активності.

Досить тривалий період цукровий діабет 2 типу  протікає  безсимптомно. Перші ознаки  його проявляються поступово. Хворого турбують ті ж симптоми, що і при ЦД-1, але менш виражені: сухість у роті, спрага, свербіж шкіри, болі в ногах, інфекції шкіри і слизових. Також, нерідко відзначається артеріальна гіпертензія, порушення зору, різні нейропатії. Дорослі люди з цукровим діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 рази вищий за інших. Загальний ризик смерті серед людей, хворих на цукровий діабет, як мінімум вдвічі більший за людей того ж віку, які не хворіють на цукровий діабет. 6,2% смертей у світі пов’язано з діабетом 2-го типу.

Зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування та в кінцевому результаті — ампутації.

Ураження сітківки очей — діабетична ретинопатія виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та є причиною 1% випадків сліпоти.

Цукровий діабет є основною причиною нирковою недостатності.

Профілактика діабету 2 типу полягає у простих заходах з підтримання здорового способу життя:

-  досягнути нормальної ваги тіла та підтримувати її;

-  бути фізично активним та приділяти не менше 150 хвилин на тиждень регулярній фізичній активності;

- дотримуватись здорового харчування та зменшувати кількість цукру та насичених жирів;

- утримуватись від тютюнокуріння.

Загальні рекомендації для запобігання цукрового діабету – здоровий спосіб життя та правильне харчування.

Щоб якомога довше зберегти активне життя з діагнозом «цукровий діабет 2 типу», потрібно харчуватися здорово і контролювати свій рівень цукру в крові.

Якими є основні принципи здорового харчування?

 1. Їсти регулярно в достатній кількості, щоб рівень цукру у крові був у межах норми і протягом доби.
 2. Вживати багаті на поживні речовини продукти харчування але      зі зниженим вмістом насичених жирів, вуглеводів, солі та цукру.
 3. Основою раціону мають бути овочі, білки та цільнозернові продукти (крупи, вироби з цільнозернового борошна тощо).

Як часто харчуватися?

При цукровому діабеті 2 типу найкраще харчуватися тричі на день приблизно в один і той самий час. Це допомагає організму оптимально використовувати гормон інсулін, який він виробляє сам або отримує у вигляді ін’єкцій лікарської форми та використовує для доставки глюкози у клітини.

Як саме харчуватися?

Ваше рішення має враховувати ваші індивідуальні особливості, вподобання, звички та стан здоров’я. Поговоріть зі своїм сімейним лікарем чи дієтологом про те, як вам сформувати власний план здорового харчування, з огляду на  ваше самопочуття.

Людям з цукровим діабетом 2 типу не рекомендується їсти ввечері продукти, що містять вуглеводи, такі як крупи, картоплю, макаронні вироби, хліб і фрукти, а також молочні продукти. Найголовніше  — щоб здорове харчування стало вашою щоденною звичкою, а не тимчасовою дієтою.

Що таке «Метод тарілки» ?

Метод діабетичної тарілки – це найпростіший спосіб приготувати здорову їжу, яка допоможе контролювати рівень цукру в крові. Використовуючи цей метод, ви можете створювати ідеальні порційні страви зі здоровим балансом овочів, білків та вуглеводів без будь-якого підрахунку, розрахунку, зважування або вимірювання.

Все, що вам потрібне, це тарілка! Для початку вам знадобиться невелика тарілка. Розмір нашої тарілки зазвичай визначає розмір наших порцій, тому якщо ви хочете почати з тарілки розумного розміру, рекомендується взяти тарілку 20-25 см в діаметрі. Якщо ваші обідні тарілки більші, спробуйте використати тарілку меншого розміру (салатну або десертну). Або, якщо ваші великі обідні тарілки мають виступ або малюнок по краю, використовуйте його як межу для заповнення тарілки. Тепер, коли у вас є потрібна тарілка, настав час її заповнити! Уявіть, що на тарілці намальовані дві лінії, які ділять її на три частини:

Заповніть половину своєї тарілки некрохмалистими овочами.

У некрохмалистих овочах менше вуглеводів, тому вони не сильно підвищують рівень цукру в крові. Вони також багаті на вітаміни, мінерали та клітковину, що робить їх важливою частиною здорового харчування.

Приклади некрохмалистих овочів:

-  Спаржа

-  Броколі або цвітна капуста

-  Брюссельська капуста

-  Капуста (зелена, червона, пекінська, бік-чій, китайська)

-  Морква

-  Селера

-  Огірок

-  Баклажан

-  Листова зелень, така як капуста, листова капуста, зелень гірчиці або мангольд.

-  Гриби

-  Зелена квасоля, стручки гороху, цукровий горох

-  Салатна зелень

-  Кабачок, цукіні

-  Помідори

Заповніть чверть своєї тарілки нежирною білковою їжею.

Продукти з високим вмістом білка, такі як риба, курка, нежирна яловичина, соєві продукти та сир, вважаються «білковими продуктами». Білкові продукти (особливо тваринного походження) зазвичай містять насичені жири, які можуть збільшити ризик серцевих захворювань. Пісні білки містять менше жиру та насичених жирів, що робить їх кориснішим для здоров'я.

Майте на увазі, що деякі білкові продукти рослинного походження (наприклад, квасоля та бобові) також містять велику кількість вуглеводів.

Приклади нежирних білкових продуктів включають:

-  Курка , індичка та яйця

-  Риба (віддавайте перевагу морській рибі, що містить омега-3 жирні кислоти)

-  Морепродукти (креветки, морські гребінці, молюски, мідії тощо)

-  Нежирні шматки яловичини

-  Пісні шматки свинини

-  Пісні м'ясні делікатеси

-  М’який сир

Рослинні джерела білка:

-  Замінники м'яса на рослинній основі

-  Тофу

-  Квасоля, соя, сочевиця та страви з них (хумус, фалафель тощо)

-  Горіхи та нерафіновані горіхові олії

Заповніть чверть своєї тарілки вуглеводною їжею

Продукти з високим вмістом вуглеводів включають зернові, крохмалисті овочі, квасолю та бобові, фрукти, підсолоджений йогурт та молоко. Ці продукти мають найбільший вплив на рівень цукру в крові. Обмеження порції вуглеводної їжі до однієї чверті тарілки може допомогти запобігти надто високому рівню цукру в крові після їжі.

Приклади вуглеводної їжі:

Цільнозернові продукти, такі як коричневий рис, булгур, овес/вівсянка, кукурудзяна крупа, киноа та продукти з цільного зерна (хліб, макарони, випічка).

Крохмалисті овочі, такі як зелений горошок, пастернак, насіння льону та подорожника, картопля, гарбуз і солодка картопля/ямс.

-  Квасоля та бобові, такі як чорна квасоля, сухий горох та нут

-  Фрукти та сухофрукти

-  Молочні продукти, такі як молоко, йогурт та замінники молока (наприклад, соєве молоко)

Вибирайте воду або низькокалорійний напій.

Вода – найкращий вибір, оскільки вона не містить калорій та вуглеводів і не впливає на рівень цукру в крові. Інші варіанти напоїв з нульовою або низькою калорійністю включають:

- Несолодка кава (гаряча або з льодом)

- Несолодкий чай (гарячий або з льодом)

- Ароматизована вода або газована вода без додавання цукру

- Дієтичні газовані напої або інші дієтичні напої

Що таке метод підрахунку хлібних одиниць?

За цим методом ви контролюєте спожиті вуглеводи:

 1. обраховуєте кількість вуглеводів, які з’їдаєте;
 2. контролюєте, щоб з’їдене не перевищувало вашу допустиму норму;
 3. регулюєте дозу ліків або інсуліну відповідно.

Порадьтеся зі своїм лікарем або дієтологом, щоб дізнатися, скільки вуглеводів вам можна їсти щодня та під час кожного прийому їжі. Потрібно стежити за кількістю вуглеводів під час кожного прийому їжі та перекусу. Щоб спростити підрахунок потрібного вам вмісту вуглеводів в добовому раціоні при цукровому діабеті, існує поняття «хлібна одиниця» (ХО). Добова потреба дорослої людини у вуглеводах складає приблизно 18-25 ХО.

Що таке метод підрахунку глікемічного індексу продуктів?

Продукти з високим глікемічним індексом

- це цукор та солодощі, солодкі напої, білий хліб, помідори, білий рис.

Продукти з низьким і середнім глікемічним індексом

- це деякі фрукти та овочі, зернобобові (горох, квасоля, боби, сочевиця, нут і маш), а також цільнозернові продукти, такі як вівсяні пластівці. Вони піднімають рівень цукру в крові повільніше.

Крім того, потрібно враховувати, що продукти, які містять або приготовані з використанням жиру та протеїнів, уповільнюють засвоєння вуглеводів, а отже — мають нижчий глікемічний індекс.

Для чого нам знати глікемічний індекс продуктів?

Продукти з низьким глікемічним індексом повільно вивільняють глюкозу, що потім потрапляє в кров, отже можуть допомогти вам довше бути ситими і таким чином контролювати апетит. Це допомагає підтримувати здорову вагу. Однак при цьому варто пам’ятати, що низький глікемічний індекс сам по собі не означає, що той чи інший продукт може бути частиною здорового харчування. Пацієнтам з цукровим діабетом знання про глікемічний індекс продуктів допомагає контролювати рівень глюкози у крові.  Однак потрібно враховувати і інші фактори, такі як кількість з’їдених продуктів, що містять вуглеводи. Дослідження показали, що саме розмір порції відіграє найбільшу роль у зміні рівня глюкози у крові після їжі.

Лікування цукрового діабету

При цукровому діабеті дуже важливо постійно контролювати рівень цукру крові.

При діабеті 1 типу потрібно щодня вводити інсулін в кров, так як може виникнути кома і людина загине. Лікування в такому випадку протікає все життя. Інсулін не п’ють у таблетках, адже кислота у шлунку його знищить. При легкій формі діабету 2 типу дієта є єдиним лікувальним фактором, при середній тяжкості діабету-основним та при діабеті тяжкій формі служить необхідним фоном для лікування  інсуліном або лікарськими засобами. Слід пам’ятати, що прийом лікарських засобів, що підтримує необхідну норму інсуліну в крові, допоможе уникнути ускладнень на інші системи організму.

Міцного здоров'я всім!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net