Гемофільна інфекція — гостра інфекційна хвороба, збудником якої є гемофільна паличка Haemophilus influenzae типу b. Гемофільна паличка має низьку стійкість у навколишньому середовищі та поза організмом швидко гине. Гемофіли досить чутливі до нагрівання та звичайних дезінфікуючих засобів. Гемофільна інфекція характеризується переважним ураженням органів дихання, центральної нервової системи та розвитком гнійних вогнищ у різних органах.
Джерелом і резервуаром інфекції є тільки хвора людина.
Механізм передачі — повітряно-крапельний, проте у маленьких дітей шлях передачі може бути контактним.
Збудник інфекції локалізується на слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів. Найчастіше хворіють діти віком від 6 місяців до 4 років. Рідше хворіють новонароджені, діти більш старшого віку і дорослі.
Найчастішими клінічними формами гемофільної інфекції є менінгіт, середній отит і пневмонія. Реєструються також і інші ускладнення: перикардит, синусит, отит, гнійні артрити, захворювання дихальних шляхів та ін.
Гемофільна пневмонія є другою за частотою серед усіх бактеріальних пневмоній у дітей. Може проявлятися як у вигляді осередкової пневмонії, так і у вигляді крупозної, дуже часто (до 70 %) супроводжується гнійним плевритом у дітей, може ускладнюватися гнійним перикардитом, середнім отитом. Може приймати затяжний перебіг.
Лікування цих захворювань тривале, але є ефективний і надійний метод профілактики – вакцинація.
Щеплення від гемофільної інфекції може проводитись як моновакцинами та і комбінованими вакцинами, що містять Hib-компонент. Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень, вакцинація проводиться в 2, 4 і 12 місяців. Щеплення від гемофільної інфекції допоможе знизити загальну захворюваність дитини і запобігає виникненню менінгіту.
Коли виникає питання для чого створюється вакцина, то відповідь завжди одна: для того, щоб захистити людину від інфекційних хвороб. Ми не можемо уберегтися від усіх захворювань, але той «базовий» імунітет, який ми отримуємо з дитинства завдяки щепленням, ігнорувати не варто.
Дбайте про себе і рідних. Дотримуйтесь профілактичних заходів, а при виникненні перших ознак захворювання – звертайтесь до сімейного лікаря.
БУДЬТЕ ЗДОРОВІ! |