logo Ukrainian flag
 
ОБЕРЕЖНО! СКАЗ!!!

На жаль, в Донецькій області сказ був і залишається однією з актуальних інфекцій. В результаті ведення активних бойових дій, евакуації населення, на території громад в десятки разів зросла чисельність домашніх тварин, які були залишені господарями та стали безпритульними. Постійно збільшується і чисельність диких тварин, які проникають в населені пункти, ховаючись від обстрілів. Існує висока ймовірність знаходження серед них тварин, хворих на сказ. Відповідно зростають ризики виникнення осередків сказу серед безпритульних тварин, які можуть контактувати з дикими. Що стосується зареєстрованих випадків сказу серед тварин - в 2022 році по області тільки 1 підтверджений випадок сказу (кіт),  в 2021 – 37 випадків.

Тварини, хворі на сказ

Сказ – небезпечне зооантропонозне  захворювання тварин і людини, викликане вірусом Rabies virus. Ця хвороба ще відома як гідрофобія (у людей) і рабієс (у тварин). Передається захворювання людині при укусі або контакті зі слиною хворої тварини. Також існує ймовірність аерогенно-контактного зараження (при відвідуванні печер, населених кажанами, в лабораторних умовах).

Джерелами збудника сказу є дикі та домашні тварини. На сказ хворіють всі теплокровні тварини, але найбільшу небезпеку з диких  становлять лисиці, вовки, їжаки, кажани, щури, з домашніх – собаки та коти. Сказ у тварин – це не тільки мутний погляд, піна з рота та агресія в бік всього живого. Іноді це аномальна ласкавість та довірливість. Щодо диких тварин, то вони втрачають страх, наближаються до людських помешкань, нападають на домашніх тварин і людей. Хворі домашні тварини стають неспокійними, пригніченими, відмовляються від їжі та води, кусають господарів. Тому, якщо вас укусила чи лизнула безпритульна або дика тварина, негайно звертайтесь за медичною допомогою.

У людини інкубаційний період сказу триває 1–3 місяці, але може змінюватися від 1 тижня до 1 року. Симптоми захворювання – біль, відчуття поколювання чи печіння в місці укусу, підвищення температури. Коли вірус досягає головного мозку, у людини починаються галюцинації, збудження, сплутаність свідомості, світлобоязнь, водобоязнь, утруднення при ковтанні рідини та поява судом при спробі пити воду. Тому сказ ще називають гідрофобією. Коли з’являються вказані симптоми, хвороба вже невиліковна і людина помирає в страшних муках.

Хворий на сказ

Пам’ятайте, ліків проти сказу не існує, у хвороби 100% летальність. Єдиний шанс запобігти розвитку хвороби після укусу твариною – екстрено вакцинуватись! Для призначення курсу антирабічної вакцини необхідно негайно звернутись до лікаря травматолога за місцем перебування.

У разі множинних або глибоких укусів, небезпечної їх локалізації (обличчя, голова, шия, пальці рук), ослизнення слизових оболонок, а також укусів, завданих хижими тваринами, коли зменшується інкубаційний період, окрім вакцини призначається ще й антирабічний імуноглобулін. Самовільно припиняти курс лікування неприпустимо. При можливості перед зверненням за медичною допомогою треба ретельно промити рану протягом 15 хвилин водою з господарським милом, обробити краї рани настоянкою йоду та терміново звернутись до лікаря. Звертаємо Вашу увагу на те, що заклади охорони здоров’я Донецької області забезпечені антирабічною вакциною та антирабічним імуноглобуліном.

 

З метою профілактики сказу, дотримуйтесь наступних порад:

- уникайте контактів з безпритульними та дикими тваринами,

- при підозрі на захворювання тварини терміново звертайтесь до ветеринарного лікаря,

- регулярно проводьте щеплення проти сказу домашнім тваринам.

Важливо пам’ятати! Чим швидше Ви звернетесь за медичною допомогою, тим більше шансів вберегтися від смертельних наслідків! Зволікання може коштувати життя!


В.о.завідувача санітарно-карантинного відділу    О.Медвєдєва

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net