В Донецькій області триває реалізація Комплексного плаун заходів з профілактики холери та гострих кишкових інфекцій. ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» інформує про виконання в межах компетенції рішення позачергового засідання обласної комісії з питань ТЕБ та НС від 23 червня 2022 року (протокол №7), у т.ч. затвердженого на засіданні «Комплексного плану заходів з профілактики холери та гострих кишкових інфекцій в Донецькій області протягом особливого періоду».
В складній обстановці з водо-, газо-, електрозабезпеченням населення області, з метою недопущення ускладнення епідемічної ситуації, фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» проводяться профілактичні заходи щодо попередження виникнення та розповсюдження інфекційних хвороб, у т.ч. в межах реалізації «Комплексного плану профілактики холери та ГКІ в Донецькій області протягом особливого періоду 2022 року»:
- Питання щодо санітарного та епідемічного благополуччя населення, заходів щодо попередження ускладнення епідемічної ситуації щотижнево розглядаються на нарадах під головуванням генерального директора установи, фахівцям для виконання надаються доручення.
- Продовжується щоденний моніторинг ситуації у галузі громадського здоров’я в області для своєчасного реагування в межах компетенції, задіяні всі доступні засоби комунікації, здійснюється епідеміологічний нагляд, лабораторні дослідження, у т.ч. централізованої та децентралізованої води, води з наявних та нових альтернативних джерел водозабезпечення населення на відповідність чинним нормативним вимогам.
- Для всебічного аналізу та оцінки ситуації у галузі громадського здоров’я в області і відповідного своєчасного реагування створена гугл-таблиця установи для контролю результатів лабораторного моніторингу за всіма напрямками досліджень, яка оновлюється та контролюється щоденно.
- Нашими фахівцями розроблені схеми водозабезпечення населених пунктів області, які постійно оновлюються з урахуванням змін, що відбуваються через військові події. На підставі відомостей вказаних документів своєчасно вносяться зміни, доповнення в лабораторний моніторинг, заходи профілактики.
- Разом з аналізом лабораторних досліджень води, що здійснюють фахівці нашої установи, у взаємодії з Головним управлінням Держпродспоживслужби в Донецькій області здійснюється аналіз відомчого контролю підприємств водопостачання якості та безпеки води, що надається населенню області.
- Про ситуацію у галузі громадського здоров’я області, у т.ч. за результатами лабораторних досліджень води, постійно інформуються Міністерство охорони здоров’я України, ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», керівники департаментів з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи та охорони здоров’я облдержадміністрації, Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області, територіальні підрозділи Держпродспоживслужби, а також відповідні органи, служби на територіях області, при необхідності надаються пропозиції щодо попередження ускладнення епідемічної ситуації, у т.ч. населенню. Питання водозабезпечення населення на постійному контролі і на місцевому рівні, заслуховується на робочих нарадах, у т.ч. за участю фахівців нашої установи.
- Продовжується постійний епіднагляд за холерою групами епідемічного спостереження, включаючи збір, узагальнення та аналіз результатів досліджень щодо циркуляції холерних вібріонів серед людей (хворі на ГКІ) та в довкіллі (стічні води) з застосуванням комп'ютерної програми.
- Проводиться щотижневий епідеміологічний аналіз стану захворюваності на гострі кишкові інфекції з акцентом на ГКІ невстановленої етіології, повнотою та результатами обстеження таких хворих на холеру.
- В плідній взаємодії з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування реалізуються отримані від МОЗ України засоби дезінфекції води ОАSIS та Aquatabs на підставі визначення місць першочергового їх застосування, тривають дезінфекційні заходи та розповсюдження, у т.ч. для обеззаражування води в закладах охорони здоров’я, великих об’ємів води, ємностей для їх зберігання постачальниками тощо, підготовлені корисні пам’ятки щодо застосування вказаних дезінфекційних засобів для води після перекладу Інструкцій.
- Продовжується взаємодія з органами соціального захисту населення щодо місць (центрів) тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб, на підставі відповідних наказів МОЗ України від 31.03.2022 № 554, від 06.04.2022 № 584 здійснюється їх обстеження, лабораторний моніторинг.
- Фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжується виконання завдань, що надаються Міністерством охорони здоров’я України, у т.ч. щодо організації заходів попередження виникнення та розповсюдження холери, попередження ускладнення епідемічної ситуації. Для кваліфікованого виконання завдань продовжується робота з підвищення кваліфікації спеціалістів установи за розділом, наданий перелік нормативних документів, проведено 3 онлайн-семінари.
- Активно здійснюється санітарно-освітня робота серед населення щодо профілактики ГКІ та холери, для чого використовуються сайт установи, сторінки Фейсбук, ЗМІ, сайти органів місцевого самоврядування тощо. Підготовлені та розповсюджені рекомендації для органів місцевого самоврядування щодо обладнання пунктів розливу питної води з урахуванням санітарних вимог, дезінфекції ємностей для її збереження; пам’ятки «Профілактика ГКІ та харчових отруєнь», «Обробка води в домашніх умовах».
Епідемічна ситуація в області напружена, але контрольована. За минулий період поточного року відзначається зниження захворюваності на гастроентероколіти встановленої та невстановленої етіології (на 50,9% та 52,9% відповідно, показники 31,2 та 20,7 на 100 тис. нас.), сальмонельозом – на 62,2% (показник 1,7 на 100 тис. нас.), гострим гепатитом А – на 84,1% (показник 0,12 на 100 тис. нас.). Захворюваність на черевний тиф, спалахи та групові захворювання на гострі кишкові інфекції не реєструвалися. Благополучною залишалась епідситуація з холери. Проте відзначається зростання захворюваності на шигельоз на 3 випадки (показник 0,35 на 100 тис. нас.) та ротавірусні ентерити – на 3,0% (показник 13,5 на 100 тис. нас.). Показник захворюваності на гастроентероколіти установленої етіології в області перевищує загальнодержавний рівень на 3,3%.
На теперішній час наростаючим підсумком з початку літа в області обстежено на холеру 223 хворих на ГКІ (91% зареєстрованих випадків), результат негативний. Досліджено на холерні вібріоні проб навколишнього середовища наростаючим підсумком з початку літа – 156, без знахідок патогенних штамів холерного вібріону. Реалізація Комплексного плану триває, дослідження продовжуються. |