logo Ukrainian flag
 
24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом (World Polio Day).

Цей день був заснований за ініціативою міжнародної неурядової нерелігійної та неполітичної благодійної організації «Ротарі Інтернешинал» (Rotary International) і відзначається щорічно 24 жовтня (дата події приурочена до дня народження Джонаса Солка – американського епідеміолога та вірусолога, що розробив протягом 1952-1955 років інактивовану вакцину проти поліомієліту). Мета заходу – привернути увагу світової спільноти до проблеми захворюваності на поліомієліт та його наслідків, а також вказати на необхідність проведення своєчасних профілактичних заходів.

Поліомієліт – гостре високо контагіозне інфекційне захворювання, яке спричинює поліовірус, обумовлене ураженням сірої речовини спинного мозку та відділів центральної нервової системи, із виникненням парезів і паралічів, хвороба може закінчуватися смертю.

Передача інфекції здійснюється повітряно-краплинним і фекально-оральним шляхами (через брудні руки, предмети ужитку, продукти харчування, воду). Джерелом інфекції є хвора людина або вірусоносій, що виділяє віруси із шлунково-кишковим вмістом або із слизом носоглотки і дихальних шляхів. Інкубаційний період після зараження триває від 4 до 35 днів. Пік захворюваності доводиться на літньо-осінній період.

Розрізняють чотири основні клінічні форми поліомієліту: інапарантна (здорове вірусоносійство), абортивна (ознаки загального інфекційного захворювання без прояву неврологічної симптоматики), менінгеальна (проявляється симптомами гострого серозного менінгіту) і паралітична (власне поліомієліт). Остання розвивається лише в 0,1-2% випадків. Проте, в результаті цієї форми захворювання розвиваються грубі рухові розлади: стійкі в’ялі паралічі (найчастіше нижніх кінцівок), м’язова атрофія, контрактури, деформація кісток, остеопороз. З числа паралізованих осіб 5-10% вмирають від паралічу дихальної мускулатури, близько 0,5% хворих набувають інвалідність через деформацію хребта і кінцівок. Саме ця форма захворювання перетворила поліомієліт на соціально-актуальну проблему.

Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина: і дитина, і дорослий. Найбільшу загрозу вірус становить для дітей у віці до п’яти років. Після одужання від поліомієліту функція вражених нервів і м’язів не відновлюється. Наразі не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту. Тому вирішальне значення у боротьбі з цим захворюванням мають профілактичні заходи, що включають, в першу чергу, вакцинацію населення.

Вакцинація – єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту. Шістьох доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя. Згідно з Календарем профілактичних щеплень, оптимальний час для введення вакцин:

  • 1 щеплення - 2-й місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
  • 2 щеплення - 4-й місяць (ІПВ);
  • 3 щеплення - 6-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
  • 4 щеплення - 18-й місяць (ОПВ);
  • 5 щеплення - 6 років (ОПВ);
  • 6 щеплення - 14 років (ОПВ).

Усі вакцини за Календарем є абсолютно безоплатними для дітей. Навіть якщо дитина пропустила щеплення за Календарем, вона може надолужити його безоплатно.

Якщо достатня кількість людей у країні є вакцинованими (понад 95%), розповсюдження вірусу припиниться. І навпаки, якщо в країні діти залишаються невакцинованими, це може призвести до розповсюдження вірусу та нових випадків захворювання.

Для всіх – і особливо тих, хто не має імунітету від поліомієліту, – особливе значення має ретельне дотримання гігієнічних норм. Це може захистити від зараження у багатьох ситуаціях вірогідного контакту з вірусом та іншими інфекціями (грип, гепатит А, різні кишкові інфекції). Миття рук проточною водою рідким милом і використання чистого чи одноразового рушника знищує збудники хвороби механічним шляхом.

Мити руки потрібно:

- до і після приготування їжі (особливо після контакту з сирим м’ясом, рибою і яйцями);

- перед вживанням їжі;

- після відвідування туалету;

- після заміни пелюшок і підгузків, купання дітей чи контакту з дитячим горщиком;

- до і після догляду за хворими дорослими чи дітьми;

- після перебування у громадському транспорті чи на вулиці;

- після контакту з грошима, офісними столами і комп’ютерами, телефонами та іншими предметами загального користування.

Важливо мити руки правильно:

- намочити руки під чистою проточною водою;

- намилити руки;

- ретельно потерти руки з усіх боків, між пальцями й під нігтями протягом 20 секунд;

- ретельно змити мило проточною чистою водою;

- висушити руки чистим рушником (бажано паперовим, якщо не ви вдома) або просто на повітрі.

Що робити батькам, якщо дитина захворіла?

При появі перших ознак захворювання (підвищення температури тіла, головний біль, катаральні прояви, диспепсичні розлади, біль у кінцівках, пітливість) необхідно звернутись до лікаря та при необхідності госпіталізувати.

Хворому необхідно виділити окремий посуд, рушники, предмети особистої гігієни.

У приміщеннях, в яких перебувала хвора дитина, необхідно провести вологе прибирання з застосуванням дезінфікуючих засобів.

 

Пам’ятайте!

Поліомієліт – дуже небезпечна хвороба. Тільки проведення повного курсу вакцинопрофілактики може надійно захистити від захворювання на поліомієліт. Слід зробити все можливе, щоб наші діти були своєчасно імунізовані!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net