logo Ukrainian flag
 
Профілактика педикульозу.

Історично людство під час війн супроводжували воші, викликаючи епідемії рикетсіозів. Ці обставини є актуальними зараз, коли відбувається масова евакуація людей в зв’язку з активними бойовими діями. Цьому сприяють масове переміщення людей, скупчення, довготривале перебування в місцях тимчасового перебування, сховищах, підвалах, іноді без можливості дотримання звичайних гігієнічних процедур. Це небезпечно.

На тілі людини паразитує три види вошей: головні, платяні та лобкові. Ураження головними та платяними вошами називається педикульозом (від лат. «рediculus» – воша), лобковими — фтиріоз. Профілактика педикульозу та боротьба з ним має велике протиепідемічне значення. За даними офіційної статистики в Україні найбільша ураженість педикульозом відмічається серед дитячих та підліткових колективів, діти до 17 років становлять більше 60% від усієї кількості уражених педикульозом. Загалом за статистикою діти заражаються вошами в 5 разів частіше за дорослих. Збереженню завошивленості також сприяють скупченість населення, порушення санітарно-гігієнічного режиму, невиконання правил особистої гігієни.

Актуальність цієї хвороби, викликаної вошами, пояснюється тим, що інфікуватися може кожний, незалежно від соціального становища. Воші людини – це специфічні паразити, які живляться людською кров’ю. Найбільш небезпечні для здоров’я та життя є воші, які містять особливі мікроорганізми – рикетсії, та являються переносниками збудників висипного тифу, волинської гарячки та поворотного тифу.

Як відбувається зараження вошами?

Заразитися педикульозом можна при безпосередньому контакті з завошивленими особами, при користуванні спільними речами — гребінцями, головними уборами, одягом, білизною, щітками для волосся тощо.

Здорова людина може «підчепити» вошу в громадському транспорті, магазині, школі, дитсадку, офісі, підприємстві, потязі, сауні, басейні, спортивній роздягальні. Найбільш небезпечними є місця тривалого скупчення людей, якщо неможливе або утруднене дотримання гігієнічних процедур. При значній завошивленості людини воші можуть переповзати по підлозі помешкання та по поверхні різних предметів, на яких вони можуть зберігати життєздатність до 48 годин та просто очікувати нового господаря.

Як розпізнати хворобу?

Основною ознакою педикульозу є свербіж волосистої частини голови, який виникає внаслідок подразнення секретом, який виділяють воші в місці укусу під час кровосмоктання. Людина розчісує сверблячу ділянку шкіри та втирає в ранку екскременти воші, в яких можуть міститись рикетсії. Так збудники інфекційних хвороб потрапляють в кров людини, інфікуючи її.

Дуже легко сплутати гниду з лупою на волосині, однак варто розчавити «підозрілий об’єкт» між поверхнею нігтів, виявивши характерне для гниди (яйця воші) лускання. В умовах медичних установ для діагностики педикульозу застосовують спеціальну лампу Вуда, під якою живі гниди світяться блакитним світлом, що флуоресціює.

Як упередити появу «небажаних» паразитів?

Для попередження появи вошей необхідно суворо дотримуватись правил особистої гігієни, проводити систематичне прибирання приміщень, утримувати в чистоті предмети побуту та меблі. Необхідно слідкувати за дотриманням правил особистої гігієни та регулярно оглядати волосся дитини.

Боротьба з вошивістю зводиться не тільки до знищення вошей на тілі людини, але й на головних уборах, подушках, одязі, постільних речах та в приміщеннях. Дезінсекційні заходи по боротьбі з вошами включають механічний, фізичний та хімічний методи боротьби.

Якщо головний педикульоз виявлено у сім’ї, то самостійно в домашніх умовах позбавитись вошей і їх яєць (гнид) можна за допомогою протипедикульозних засобів, що продаються в аптеках,в ідеалі необхідно негайно звернутися в медичну установу до лікаря, який надасть рекомендації щодо лікування педикульозу в сім’ї чи колективі. Для того, щоб позбутися гнид, волосся потрібно змочити теплим столовим оцтом, витримати 30 хвилин, потім промити водою і вичесати густим гребінцем

Яким чином знезаразити оточуючі предмети домашнього вжитку, одяг від вошей?

Паралельно з обробкою педикулоцидом волосистої частини голови, вкрай важливо знищити воші і гниди на подушках, шапках, гребінцях. Для цього необхідно обробити речі тим самим розчином у добре вентильованому приміщенні (хімічний метод).

Із фізичних методів обробки використовують чищення речей, обробку високою температурою. Гнида має щільну оболонку, яка захищає її від впливу різноманітних несприятливих факторів зовнішнього середовища, тому прання білизни без кип’ятіння не звільняє її від гнид, які залишаються живими. Сучасні хімчистки також ефективно дезінфікують подушки, постільну білизну і верхній одяг.

Пам’ятайте! Воші – розповсюджувачі небезпечних інфекційних захворювань. Суворе виконання правил особистої гігієни дозволить запобігти виникненню педикульозу.

 

Ентомолог  Мар’їнської філії
ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»                                                   Яніна Вербицька
 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net