logo Ukrainian flag
 
Сальмонели - збудники захворювань людини.

Сальмонели - паличкоподібні із закругленими краями, грамнегативні, які не утворюють суперечки та капсули, в основному рухливі бактерії, що мають діаметр від 0,7 до 1,5 мкм і довжину від 2 до 5 мкм і розподілені по всій поверхні джгутиками.

Сальмонели ростуть при температурі від +35 до +37ºС, але здатні виживати при температурі від +7 до +45ºC. Сальмонели відносно стійкі у зовнішньому середовищі: зберігаються у кімнатному пилу — до трьох місяців, у воді відкритих водойм від 11 до 120 днів, у м'ясі та ковбасних виробах — від двох до шести місяців, у замороженому м'ясі — від півроку до року та більше; молоці за кімнатної температури до 10 днів, у молоці в холодильнику — до 20 днів; у вершковому маслі - 52-128 днів; у яйцях – до року і більше, на яєчній шкаралупі – від 17 до 24 днів.

При 70°С сальмонели гинуть протягом 5-10 хвилин, в товщі шматка м'яса витримують кип'ятіння протягом декількох годин. У м'ясі, що зберігається в холодильнику при низькій плюсовій температурі, сальмонели не тільки виживають, але й здатні розмножуватися.

  • Різні серотипи сальмонел  є причиною різних інфекційних захворювань: черевного тифу, паратифів A, B и С, , сальмонельозу.
  • Сальмонели можуть викликати різні захворювання сечостатевих органів людини, зокрема, простатит, цистит і пієлонефрит.

В останні десятиліття, за інформацією ВООЗ, захворюваність на сальмонельози збільшується в усьому світі. Набули поширення серотипи сальмонел, що мають резистентність до багатьох сучасних поширених антибіотиків і дезінфікуючих засобів, а також підвищену термостійкість.

Причиною сальмонельозу, найчастіше, є яйця, що містять сальмонели (до 90% випадків сальмонельозів пов'язано з вживанням сирих або недостатньо термічно оброблених яєць), м'ясні, особливо півфабрикати з бройлерів та курей, а також  молочні продукти, і, меншою мірою, риба і рибні продукти, продукти рослинного походження.

Природний резервуар сальмонел - домашні птахи і тварини: качки, кури, велика рогата худоба, свині, вівці. Зараження сальмонелами м'яса відбувається після забою, при порушенні правил оброблення та зберігання м'яса. Попадання сальмонел у їжу часто відбувається при її неправильній кулінарній обробці, при недотриманні санітарних норм при її приготуванні.

Інкубаційний період (час від попадання збудника до організму до появи перших симптомів захворювання) в середньому коливається від 6 годин до 7 днів.

При сальмонельозі кал рідкий, кольору болотяної зелені, у калі невелика кількість слизу, кров відсутня.

Якщо у Вас з'явилася клініка інфекційного захворювання (підвищення температури тіла, симптоми кишкової інфекції, катаральні явища та інше), то не займайтеся самолікуванням, а зверніться за медичною допомогою, щоб не перевести гостру форму захворювання в хронічну.


Завідувач відділу імунопрофілактики  ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»               Галина Шишова
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net