logo Ukrainian flag
 
Профілактика отруєння чадним газом.

Як свідчить аналіз, більшість нещасних випадків, пов’язаних з отруєнням людей чадним газом, відбуваються через порушення мешканцями умов безпечної експлуатації газових приладів та пічного опалення, несанкціоноване втручання власників газового обладнання в роботу системи газопостачання та конструкцію газових приладів, несправну систему димовідведення та вентиляції.

На данний час почався опалювальний сезон і зросте потреба користуватись дров’яними пічками, обігрівальними та газовими приладами. Останнім часом почастішали нещасні випадки отруєння чадним газом, якого ще називають «тихим убивцею». Статистика дуже сумна – гинуть дорослі, гинуть діти. Гострі випадкові отруєння окисом вуглецю ( чадним газом) можуть відбуватися як на промислових підприємствах, так і в побуті. Це може статися в побуті, в котельних, газогенераторних, у транспортних засобах при включеному двигуні, гаражах, тощо.Чадний газ отруйний, легший за повітря і може вбити людину упродовж декількох хвилин. Напевно, немає іншої отрути, в результаті отруєння якою загинуло б більше людей. Чадний газ – абсолютний «чемпіон». Окис вуглецю (міжнародна назва – карбон монооксид) – це безбарвний газ, що не має запаху, кольору, тому він особливо небезпечний, бо його не можна відчути. Він є одним з найбільш токсичних компонентів продуктів горіння. Він виділяється під час неповного згорання палива в умовах нестачі кисню, який входить до складу диму, і виділяється при тлінні та горінні майже всіх горючих речовин і матеріалів.

Підступність чадного газу проявляється у тому, що він легко проходить через бар’єр легень та попадає в кров. Окис вуглецю зв'язується з гемоглобіном у 200—300 разів швидше, а ніж кисень, тому навіть невеликої кількості цього газу в атмосфері достатньо для того, щоби викликати важке отруєння. Концентрація його у повітрі, що перевищує 0,1%, призводить до смерті упродовж однієї години перебування в отруйній атмосфері.

Кров при цьому втрачає здатність переносити і правильно використовувати кисень, що пошкоджує мозок та інші органи. В результаті спричиняється кисневе голодування організму в цілому, що призводить до летального наслідку.

Поява перших ознак та ступінь тяжкості отруєння оксидом вуглецю залежить від кількості газу в атмосфері, в якому знаходиться постраждалий. Крім того на це впливає час контакту з загазованою атмосферою, а також умови, при яких виникає отруєння. При отруєнні чадним газом кров втрачає здатність насичуватись киснем, в результаті настає метаболічна асфіксія і людина не може дихати. Часто люди непритомніють, а тому не можуть покликати на допомогу.   Невеликі його дози викликають запаморочення, головний біль, нудоту, послаблення пам’яті, уваги, головокружіння, відчуття втоми і вповільнення реакції постраждалого. Крім того, виникає відчуття тяжкості та пульсація в голові, потемніння та мерехтіння в очах, шум у вухах.

У подальшому виникає почервоніння обличчя, серцебиття, дрижання, слабкість, нудота і блювання. При тяжких отруєннях приєднується м’язова слабість, дихання стає поверхневим, пульс стає частим, зіниці розширюються. Виникає сплутаність свідомості, наростаюча сонливість змінюється втратою свідомості. В умовах м’язового розслаблення виникає мимовільне випорожнення кишечнику і сечового міхура. Обличчя набуває блідо-синюшного забарвлення. При явищах пригнічення серцевої діяльності, дихання, виникнення судом може настати смерть.

Що робити при отруєнні чадним газом.

Перша допомога при підозрі на отруєння чадним газом має надаватися якомога раніше: постраждалого необхідно негайно винести із загазованого приміщення на свіже повітря; розстебнути верхній одяг, штани, комір сорочки,  зняти ремінь. Завдання цих дій – ліквідувати перешкоди до вільного дихання. Зв'язування чадного газу з гемоглобіном зворотне. Тому при отруєнні легкого ступеня достатньо застосувати гіпервентиляцію киснем.

Декілька разів бризнути холодною водою на обличчя та грудну клітку. Піднести до носу ватку з нашатирним спиртом з метою стимуляції дихальних рухів. При можливості дати подихати киснем. Гаряче пиття, зігрівання. Викликати лікаря.

Надягання фільтруючого протигазу з гопкалітовим патроном чи промислового фільтруючого протигазу (в умовах виробництва).

За відсутності дихання – розпочати штучне дихання «рот до роту». Сучасний рівень кваліфікованої медичної допомоги дає змогу вивести більшість постраждалих із стану отруєння.

Як вберегти від отруєння чадним газом себе і своїх близьких:

Не слід безвідповідально користуватись пічками, газовими приладами, тобто не залишати їх без нагляду, або використовувати не за призначенням. Також необхідно постійно підтримувати вентиляцію житла навіть в зимову пору.

Стежте за технічним станом газових приладів, справністю димоходів та вентиляційних каналів.

Завжди перевіряйте тягу  димоходів та вентиляційних каналів перед увімкненням та під час використання пічки, газової плити, колонки та котла.

Під час користування пічки, газовими приладами відчиняйте вікно.

Не рідше одного разу на три місяці перевіряйте справність вентиляції в кухні та ванній кімнаті (наприклад, за допомогою аркуша паперу або полум’я свічки, сірника).

Не рідше одного разу на рік запрошуйте працівника газової служби для контролю стану пічки, газової колонки та плити.

Ні в якому разі не слід залишати ввімкнені прилади опалення без нагляду під час сну. Також не рекомендується залишати дітей без нагляду при ввімкнених приладах опалення.

Не залишайте працюючий двигун автомобіля при роботі в автогаражі.

Важливо! Легкозаймисті речі такі, як одяг, меблі, декоративні предмети інтер’єру чи килимки розташовуйте на безпечній відстані від обігрівальних предметів – мінімум 1 метр.

Пам’ятайте! Всі ми маємо бути максимально пильними як в побуті, так і на виробництві для уникнення нещасних випадків.

 

 

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»     Ірина Галдєєва
 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net