logo Ukrainian flag
 
Заходи профілактики менінгококової інфекції.

Менінгококова інфекція – це гостре інфекційне захворювання бактеріальної природи, яке викликає менінгокок, передається тільки повітряно-крапельним шляхом, характеризується різними клінічними проявами від назофарингіту, гнійного менінгіту до сепсису. Важкі випадки хвороби ускладнюються інфекційно-токсичним шоком, крововиливами у внутрішні органи, в тому числі у нирки, надниркові залози, у головний мозок, міокард та оболонки очей. У тяжких випадках хворі втрачають свідомість. Смерть настає від зупинки дихання. Інкубаційний період від 2 до 10 днів, у середньому він складає 3-4 дні.

Джерелом інфекції є хвора на менінгококову інфекції людина та здорові бактеріоносії менінгококу. У епідеміологічному сенсі, найнебезпечнішими є хворі на менінгококовий назофарингіт, це хворі з проявами  ГРВІ. Вони виділяють менінгокок і становлять небезпеку для оточуючих протягом 3-4 тижнів. Найчастіше носійство менінгококу трапляється у осіб із хронічними захворюваннями.

Виділенню збудника сприяють кашель, чхання, нежить. Менінгокок дуже нестійкий в навколишньому середовищі, швидко гине при висиханні, під дією дезінфікуючих розчинів, пряме сонячне світло вбиває збудника протягом 2-8 годин, у розсіяному світлі він зберігається 5-6 днів, під дією ультрафіолетового випромінювання гине майже миттєво. При кімнатній температурі та високій вологості (70-80%) збудник зберігається до 3-5 днів.

Для цього захворювання  характерна сезонність, максимум захворювань припадає на лютий – квітень, коли найбільша скупченість людей у приміщеннях та створюються умови для тривалого зберігання збудника у повітрі.

Хворіють на менінгококову інфекцію люди різного віку. Діти до 5 років становлять понад 70% всіх хворих. Найвищі показники захворюваності зберігаються у дітей до 1 року. Можуть спостерігатись як спорадичні випадки, так і епідемічні спалахи, що частіше виникають у дитячих колективах закритого типу, гуртожитках, казармах.

Профілактика

Вакцинацію дорослих і дітей з метою профілактики проти менінгококової інфекції, а також за епідемічними показаннями здійснюють відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 11.08.2014 № 551 «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні».

У період сезонного підвищення захворюваності слід обмежити відвідування місць із великим скупченням людей.

Своєчасне звернення за медичною допомогою хворих з явищами ГРВІ з метою раннього виявлення та встановлення діагнозу менінгококова інфекція, а також надання кваліфікованої медичної допомоги.

Зменшити перебування у погано провітрюваних приміщеннях з великим скупченням людей, особливо, де є хворі з ознаками ГРВІ.

Вести здоровий спосіб життя, особливо у зимово-весняний період перебувати на свіжому повітрі не менше 2-3 годин та вживати у достатній кількості калорійну та вітамінізовану їжу.

Користуватися індивідуальним посудом, серед молоді обмежити тісне спілкування.

Протиепідемічні заходи

При догляді за хворим одягати медичну маску.

В епідемічному осередку виявляють осіб, які спілкувалися з хворим протягом останніх 10 днів. Контактні особи обов’язково одноразово бактеріологічно обстежуються на менінгокок, для цього натще або через 2 години після їжі відбирається мазок із носоглотки.

У приміщеннях перебування хворого проводиться протяжне провітрювання, бактерицидне опромінювання повітря та ретельне вологе прибирання з використанням дезінфікуючих засобів, а також знезараження столового посуду. Обмежують участь контактних осіб у масових заходах

 

Завідувач відділу імунопрофілактики
ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»                              Галина Шишова
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net