logo Ukrainian flag
 
ПРОФІЛАКТИКА ОПІСТОРХОЗУ!!!

На протязі життя практично кожна людина перенесла хоча б одне паразитарне захворювання. В світі зареєстровано близько 250 видів гельмінтів, які паразитують в організмі людини. На території України найбільш поширеними є 30 видів паразитів. Одним з цих представників є плоский гельмінт (трематода) – Opisthorchis felineus - котяча двовустка або печінковий сисун.  Цей паразит викликає захворювання під назвою опісторхоз.

Доросла особина Opisthorchis felineus

Опісторхоз - це природньо-осередкове паразитарне захворювання людини та рибоїдних тварин (кішки, собаки, свині, лисиці, норки, видри, тхорі та інші). Вперше котячу двовустку  виявив та описав в 1884 році італійський ветеринарний лікар С.Ріволта. У людини цей паразит був виявлений в 1891 році патологоанатомом Виноградовим. Найбільший у світі природний осередок опісторхозу сформувався в Об-Іртишському річковому басейні, де зараженість місцевого населення цим паразитом складає до 85%. Другим за величиною осередком опісторхозу є басейн Дніпра (Псел, Ворскла, Сула та інші), а також Дністра та Південного Бугу. Рівень ураженості населення на опісторхоз складає в Полтавській, Черкаській областях від 10 до 15%, і до 70% - в Сумській області. Зараженість опісторхозом м'ясоїдних тварин (переважно котів) у басейні Дніпра і його приток складає 32 %, Сіверського Донця — 25 %, Дністра — 19 %. Зараженість молюсків в басейнах Дніпра, Ворскли і Десни дорівнює 1,5 %, риб з родини коропових - від 3 до 18%.  Осередки опісторхозу спостерігаються переважно в районах з широко розвиненим рибальством, де населення споживає свіжозаморожену рибу (струганину), малосольну та в'ялену.

Opisthorchis felineus – дрібний паразит з класу сисунів, листоподібної форми довжиною 8-18м. Гермафродіт. Тіло плоске з двома присосками ротовою та черевною, за допомогою яких утримується в уражених органах. Розвиток паразита відбувається за участю двох проміжних хазяїв: молюсків, які водяться в наших водоймах та коропових риб: плотва, лящ, язь, плітка, краснопірка, синець, чехонь, лин, піскар, верхівка, головень, ялець. Кінцевими хазяївами цього паразиту є людина та рибоїдні тварини, у яких гельмінт паразитує у внутрішньопечінкових ходах та протоках підшлункової залози.

Фото молюска Bithynia, одного з основних проміжних хазяїв Opisthorchis felineus

Паразит, знаходячись в організмі хазяїна, виділяє до 1000 яєць за добу, які з калом виходять назовні. Розвиваються тільки ті яйця, що потрапляють у водойми, де їх ковтають прісноводні молюски. В тканинах молюска продовжується подальший розвиток паразитів, надалі вони виходять в воду, попадають на плаваючу рибу, прилипають до шкіри і занурюються в її тіло. У м’язах риб проходить наступний етап розвитку: через 6 тижнів паразит стає заразним. Але неозброєним оком його неможливо побачити в рибі, тільки – під мікроскопом. Зараження людини і тварин відбувається при споживанні в їжу зараженої риби. У дванадцятипалій кишці під дією шлункового соку м'ясо риб перетравлюється і паразити активно пересуваються жовчовивідними шляхами, потрапляючи у печінку, жовчний міхур, а також до панкреатичних протоків. Дозрівання паразитів в організмі кінцевого хазяїна (людини, тварин) відбувається протягом 4 тижнів, доки паразити не стануть статевозрілими і не почнуть виділяти яйця. Увесь цикл розвитку цього сисуна займає 4,5 місяці. Паразитують гельмінти в організмі людини 10-30 років і більше. Сприятливість людини дуже висока, хворіють як дорослі, так і діти. Професійними групами ризику є рибалки, члени їх родин, працівники рибної промисловості.

Ферменти і продукти життєдіяльності, які виділяють паразити, спричиняють на організм людини токсичну і сенсибілізуючу дію. Починається захворювання з гострої фази: лихоманка, нудота, загальне знедужання, слабкість, висипання різного характеру, біль у правому підребер’ї, жовтяниця. У всіх хворих спостерігається лейкоцитоз. Також можуть розвиватися і дуже тяжкі токсикоалергічні прояви. Через кілька тижнів ці симптоми трохи затухають і хвороба переходе в хронічну форму, яка може протікати десятиріччями, а буває - довічно. У хронічно хворих людей знижується апетит, вони худнуть, турбують постійні болі у правому підребер’ї, панкреатит з больовим синдромом, блювання, жовтяниця, ураження кишківника, болі в області серця, дратівливість, безсоння, запаморочення, тремор повік, рук, шкірна сверблячка. Як результат – розвивається панкреатит, цироз печінки і навіть рак.

Діагностика захворювання. Для підтвердження діагнозу «опісторхоз» проводяться лабораторні дослідження жовчі та калу на наявність яєць паразита. Цей метод використовується при  хронічній формі захворювання. При гострій фазі захворювання підтвердження діагнозу треба проводити за допомогою ІФА, бо в цей період (4-5 тижнів з початку захворювання) паразит ще дозріває в організмі людини і тварин і не виділяє яєць. Лікування проводиться тільки під наглядом лікаря. Контроль якості дегельмінтизації здійснюється через 3,6 місяців після лікування.

Профілактика.  Щоб убезпечити себе та рідних, а також домашніх улюбленців від зараження опісторхозом, треба дотримуватись наступних порад:

рибу вживати  в їжу тільки добре провареною або прожареною (не менше 20-25 хвилин),

солити рибу в домашніх умовах слід не менше 2 тижнів із розрахунку 12-14% солі до маси риби,

слабо солону та в’ялену рибу готувати не з коропових порід,

не годувати домашніх тварин сирою рибою.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! ВАШЕ ЗДОРОВ’Я  У ВАШИХ РУКАХ!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net