logo Ukrainian flag
 
Щодо стану санітарно-епідемічної ситуації в Донецькій області станом на 02.05.2022.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» в межах участі в роботі функціональної підсистеми медичного захисту продовжує інформувати про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області.

Фахівці нашої установи, зокрема відокремлених територіальних підрозділів (філії), в режимі «повна готовність» здійснюють заходи груп функціонування. Аналіз санітарно-епідемічної ситуації, ризиків її можливого ускладнення проводиться за завданнями Міністерства охорони здоров’я України, у т.ч. за результатами лабораторно-інструментальних досліджень, які продовжуються незважаючи на напружену військову ситуацію в регіоні.

Продовжується моніторинг засобів зв’язку та комунікації щодо надзвичайних ситуацій або ризиків їх виникнення у галузі громадського здоров’я. Протягом особливого періоду інформацій щодо виникнення надзвичайних ситуацій на об’єктах критичної інфраструктури, що пов’язані з хімічними агентами та можливим забрудненням повітря та води питної, з ризиками, загрозами для громадського здоров’я, не отримували.

Але у зв’язку з бойовими діями неодноразового порушення зазнавала система водопостачання, що приводило до змін водозабезпечення населення та  наших планів лабораторного моніторингу з метою відслідкування ситуації щодо безпечності для населення.

Стан системи водозабезпечення населення завжди важливий з точки зору профілактики епідемічних ускладнень, під час військових дій набуває особливого значення, тому ретельно аналізується нашими фахівцями.

Ще до повномасштабного вторгнення на територію країни, агресор почав руйнування системи водопостачання області. 19 лютого 2022 року о 2 год. 40 хв. внаслідок бойових дій пошкоджено трансформаторну підстанцію насосної станції 1-го підйому Південно-Донбаського водогону в с. Василівка Ясинуватського району (на лінії зіткнення з територією області, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження), що спричинило зупинку насосних агрегатів станції, без централізованого водопостачання залишалася частина населених пунктів. 22.04.2022 внаслідок ворожих обстрілів зазнали пошкодження лінії електропередачи, що призвело до знеструмлення Донецької фільтрувальної станції, що розташована у «сірій зоні»; через зупинку станції тимчасово припинялося водопостачання Авдіївки та трьох населених пунктів  Очеретинської громади – Ласточкиного, Орлівки та Верхньоторецького. Аналогічні ситуації мали місце і в інших населених пунктах області. Керівниками обласного та місцевого самоврядування негайно приймалися відповідні заходи реагування, оперативно вирішувалися питання відновлення водопостачання для населення.

Через руйнування системи водопостачання після обстрілів з 21.02.2022 припинена подача централізованої питної води в м. Курахове та поруч розташовані селища Дачне і Дальнє. Рішенням комісії з питань ТЕБ та НС Курахівської міської ради вирішено забезпечити населення водою через стаціонарні пункти видачі питної води, які створені в установах та організаціях Курахівської громади,  розроблений графік підвозу води, також питну воду запропоновано брати з резервних резервуарів фільтрувальної станції ДТЕК «Курахівська ТЕС».

В містах Мар’їнка та Красногорівка, які з 2015 року знаходилися на лінії розмежування та періодично під обстрілами, в централізовану мережу водопостачання подається канальна вода з Південно-Донбаського водогону, яка будь яку обробку та обеззараження не проходить та для питних потреб не придатна і використовувалася як технічна. Мешканці міст для пиття використовували воду міських громадських та власних шахтних колодязів та бутильовану воду. В 2021 році для рішення проблеми водозабезпечення населення був обладнаний бювет, також на центральні водоводи вказаних міст були придбані міні-фільтрувальні станції, напередодні військової агресії РФ завершувалися пусконалагоджувальні роботи, але війна порушила плани покращення водозабезпечення мешканців міст.

З 20 лютого 2022 року після пошкодження електротрансформатору внаслідок бойових дій, подача канальної води в централізовану мережу водопостачання в містах Мар’їнка та Красногорівка припинена. Зараз мешканці м. Красногорівка використовують воду для питних потреб з бювету, який в 2021 році обладнала Мар’їнська військово-цивільна адміністрація. Вода в бюветі присутня тільки при наявності електропостачання, яке в місті періодично відсутнє через обстріли. Тому також населенням використовується вода з міських громадських та власних шахтних колодязів. Питну бутильовану  воду мешканцям міста привозять працівники поліції та волонтери. В цілому на теперішній час в м. Мар’їнка гуманітарна ситуація складна: електропостачання відсутнє більше місяця, мобільний зв'язок відсутній. Лабораторія нашої філії в м. Мар’їнка зараз тимчасове не виконує лабораторні дослідження у зв’язку з перебоями з електропостачанням, з небезпекою фахівців через постійні обстріли (розташована в м. Красногорівка).

За останній тиждень (22.04-01.05.04.2022) фахівцями нашої установи в області проведено лабораторних досліджень води питної:

  • за санітарно-хімічними показниками - 42 проби води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 7 пробах, тобто 16,6%;
  • за мікробіологічними показниками – 42 проби води питної, без відхилень.

Невідповідність води питної нормативним вимогам за санітарно-хімічними показниками реєструвалася в м. Добропілля і м. Селидове по загальній жорсткості - від 2,4 до 2,6 гранично-допустимих концентрацій (ГДК) відповідно, причому, за останній тиждень, жорсткість підвищилась на 0,2 ГДК.  Як ми вже інформували раніше, відхилення води питної від вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної до споживання людиною» пов’язані з переходом на резервне джерело водопостачання - Карлівське водосховище після пошкодження Донецької фільтрувальної станції. Але в короткий час та в середньостроковій перспективі це не загрозливо для здоров’я та життя людини.

Також в питній воді в м. Добропілля спостерігається незначне перевищення нормативних показників по перманганатній окиснюваності - 1,08 ГДК, а в м. Дружківка показник каламутності перевищив норматив у 2 рази. Мутність води - це один з основних показників, що характеризує її якість, мутна вода може становити небезпеку для людини при використанні її для пиття й готування їжі.

Результати лабораторних досліджень води питної, знову підтверджують продовження роботи підприємства КП «Компанія «Вода Донбасу» з недоліком рідкого хлору та хлорвмісних реагентів для обеззаражування води – в досліджених пробах води в м.м. Бахмут, Добропілля, Дружківка, Слов’янськ, у т.ч. в останній тиждень, відсутній залишковий хлор. При недоліку хлору підприємство КП «Компанія «Вода Донбасу» проводить дообробку води перманганатом калію, а міські водоканали, де це можливо через наявність залишків хлору, додатково дохлорують воду, що дозволяє забезпечити безпечність води питної. Також за інформацією керівництва перманганат калію на теперішній час використовується і на Карлівскій фільтрувальній станції.

Наша установа, усвідомлюючи складну ситуацію з водопостачанням в регіоні, ретельно та постійно відслідковує безпеку води питної, аналізуючи мікробіологічне забруднення, яке є основним показником безпеки води. Підкреслюємо, що на теперішній час мікробіологічну безпеку води питної підтверджують результати наших лабораторних досліджень - відхилення від нормативних вимог за мікробіологічними показниками відсутні. Але з профілактичною метою перед вживанням доцільно продовжити кип’ятіння води.

Станом на 02.05.2022 за період з початку активних військових дій та воєнного стану на території області фахівці нашої установи наростаючим підсумком здійснили лабораторних досліджень води питної:

  • за санітарно-хімічними показниками - 642 проб води, зокрема 32 з них  в пунктах розміщення вимушено переміщених осіб з зони бойових дій,  відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 177 пробах, тобто 27,6%;
  • за мікробіологічними показниками – 649 проби води питної, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 6, тобто 0,9%.

Відбір проб атмосферного повітря продовжує здійснюватися згідно з «Планом моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища, лікувально-профілактичних закладів, загальноосвітніх та дитячих навчальних закладів, закладів соціального забезпечення на 2022 рік», погодженого головою Донецької обласної державної адміністрації.

За останній тиждень було відібрано 224 проб атмосферного повітря, перевищень ГДК не зареєстровано. Наростаючим підсумком з 24.02.2022 фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» було відібрано на дослідження 1778 проб атмосферного повітря, із яких 4 мали перевищення ГДК, про які ми вже інформували раніше.

Лабораторні дослідження в м.м. Маріуполь, Волноваха, Мангуш на теперішній час тимчасове припиненні у зв’язку з військовими діями та їх наслідками, через активацію обстрілів тимчасово призупинені в м. Мар’їнка, останнім тижнем обмежені в м.м. Лиман, Торецьк.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування нашої установи, гама-фон в Донецькій області за період 24.02-02.05.2022 знаходиться в межах природного рівня (дослідження проводяться 3 рази на добу), наростаючим підсумком в особливий період проведено 1989 вимірів, за останній тиждень-187 виміри. На теперішній час щоденні дозиметричні вимірювання проводяться в м.м. Краматорськ, Бахмут, Покровськ, Добропілля, Торецьк, Костянтинівка, Дружківка, Слов’янськ, Селидове, Сартанської ОТГ Маріупольського району.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області не надходила. Відомості щодо стану захворюваності на COVID-19 в регіоні надається Вам щоп’ятниці.

 

Підготовлено відділом моніторингу та реагування на небезпеки ДЕРЖАВНОЇ УСТАНОВИ «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ»

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net