logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідемічна ситуації в Донецькій області станом на 03.06.2022.

Ситуація у галузі громадського здоров’я в Донецькій області через активні військові події продовжує день від дня загострюватися. Особливо страждає населення через проблеми, які є та продовжують виникати у зв’язку з перебоями або відсутністю питної води. Руйнування водопровідних мереж, тривала відсутність подачі води по водопровідній мережі може сприяти бактеріальному забрудненню питної води, виникненню спалахів гострих кишкових інфекційних хвороб та підвищенню ризику епідускладнень інфекцій з водним механізмом передачі, у зв’язку з чим настороженість щодо гострих кишкових інфекцій та холери в регіоні підвищена.

На теперішній час безперебійна подача централізованої води в Донецькій області здійснюється лише в в м.м. Селидове, Покровськ і Добропілля та населені пункти територіальних громад, що розташовані близько вказаних міст. Але якість води, що надається, не відповідає НД як по органолептичним, так і по санітарно-хімічним показникам. Це пов’язано з переходом на резервне джерело водопостачання - Карлівське водосховище після пошкодження Донецької фільтрувальної станції.

Система водозабезпечення регіону через обстріли зазнавала руйнування ще до початку повномасштабного вторгнення ворога. На теперішній час найважливіші об'єкти водопостачання регіону залишаються знеструмленими внаслідок бойових дій. Це Донецька фільтрувальна станція; комплекс насосних станцій третього підйому каналу Сіверський Донець-Донбас, насосна станція першого та другого підйомів Південно-Донбаського водопроводу, всі об'єкти Волноваського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, 27 травня в результаті обстрілів було пошкоджено другий Донецький водогін. З 18 фільтрувальних станцій КП «Компанія «Вода Донбасу», яке є основним постачальником питної води населенню області, за інформацією підприємства функціонують 15. Через таку ситуацію, частина населених пунктів області були переведені на резервне джерело водопостачання - Карлівське водосховище.

Найбільш складна ситуація з забезпеченням водопостачання склалася в Донецької області в м.м. Мар’їнка, Красногорівка, Курахове, Торецьк. З 20 лютого після пошкодження електротрансформатору внаслідок бойових дій, припинена подача канальної води в централізовану мережу водопостачання в містах Мар’їнка та Красногорівка (використовувалася як технічна для побутових потреб). Особливо напружена ситуація в м. Мар’їнка: електропостачання відсутнє вже два місяця, мобільний зв'язок відсутній.

Без централізованого водопостачання з 21 лютого населення м. Курахове та поруч розташованих селищах Дачне і Дальнє, з 22 березня - м. Торецьк. Через військові дії відсутня централізована подача води в останні тижні в м. Лиман Краматорського району, останніми днями – в м.м. Сіверськ, Соледар Бахмутського району, м.м. Дружківка, Святогірськ Краматорського району. Без централізованої подачі води залишається частина мешканців м. Костянтинівка, мешканці окремих домівок у старій частині Краматорська та селищ, що розташовані в межах міста - Ясногірка, Шабельківка, 3-тя Олександрівка, Ясна Поляна, Софіївка, з 02.06.2022 – населення м.м. Слов’янськ, Миколаївка Краматорського району. Населення використовує воду з приватних колодязів, бутильовану воду, придбану в торгівельній мережі або за рахунок гуманітарної допомоги (в залежності від військової ситуації в кожному населеному пункті), організований та здійснюється підвіз води спец.автотранспортом. Населення м. Красногорівка для питних потреб використовують воду з бювету, який в 2021 році обладнала Мар’їнська військово-цивільна адміністрація.

Але ворог щоденно продовжує активні руйнування та обстріли населених пунктів нашого регіону, що приводе до нових пошкоджень систем водо-, газо- та елекропостачання, ситуація змінюється майже щодня. Тому стан водопостачання населення знаходиться під постійним моніторингом нашої установи незважаючи на складну та напружену військову ситуацію та небезпеку.

За останній тиждень фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної:

  • за санітарно-хімічними показниками – 70 проб, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 31 пробі, тобто 44,2%;
  • за мікробіологічними показниками – 77 проби води питної, відхилення від нормативних вимог не зареєстровані.

Невідповідність води питної нормативним вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної до споживання людиною» за санітарно-хімічними показниками реєструвалася за останній тиждень в м.м. Добропілля, Покровськ, Костянтинівка, Селидове по каламутності (перевищення склали від 1,4 ГДК до 5,9 ГДК), особливо це відчутно в м. Добропілля, де концентрація доходить до 3,4 мг/дм3 при нормативі 0,58 мг/дм3, концентрація сухого залишку перевищує норматив в 3,9 рази, по залізу загальному в 5 раз.

КП «Компанія «Вода Донбасу», яка є основним підприємством водопостачання Донбасу, продовжує роботу з недоліком рідкого хлору та хлорвмісних реагентів для обеззаражування води через порушення договорних умов постачальником у зв’язку з небезпекою. За результатами лабораторних досліджень води питної з середині квітня не визначається залишковий хлор (за останній тиждень залишковий хлор відсутній в досліджених пробах в м.м. Бахмут, Добропілля, Костянтинівка). При недоліку хлору підприємство КП «Компанія «Вода Донбасу» продовжує проводити дообробку води перманганатом калію, а міські водоканали, де це ще можливо через наявність залишків хлору або гіпохлориту кальцію, додатково знезаражують воду і хлорвмісними реагентами.

В ситуації з водозабезпеченням населення, що склалася, нашими фахівцями уважно аналізується безпека питної води. За результатами досліджень від 14,18,19 травня в м. Дружківка в питній воді були зареєстровані загальні коліформи, 20 травня - ентерококи про що були проінформовані місцеві органи влади. При відсутності рідкого хлору і з метою обеззараження питної води на водопровідному вузлі №4 Дружківське виробниче управління водопровідно-комунального господарства почало використовувати розчин хлорного вапна. В м. Селидове 16 травня в питній воді були виявлені E.coli. За останні 3 тижня не відповідність води питної нормативним вимогам за мікробіологічними показниками не реєструвалася.

З 23.05.2022 АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» не надає природний газ своїм споживачам через пошкодження магістрального газопроводу (крім мешканців Комарської та Олександрівської ОТГ, які забезпечені газом від інших постачальників). Населення вимушено готувати їжу на електропечах або багаттях біля своїх домівок. Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» проводять активну санітарно-освітню роботу серед населення щодо обеззаражування води в домашніх умовах області.

Лабораторні дослідження атмосферного повітря у зв’язку з надзвичайними ситуаціями, які виникли через військові дії, проводилися в області двічі:

- 11.05.2022 через пошкодження складу з аміачною селітрою в Краматорському районі;

- 31.05.2022 через пошкодження герметичності гілки аміакопроводу «Тольятті - Одеса» в Бахмутському районі.

Не відповідність НД встановлена не була.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого період знаходиться в межах природного рівня (дослідження проводяться 3 рази на добу). На теперішній час щоденні дозиметричні вимірювання проводяться в м.м. Краматорськ, Бахмут, Покровськ, Добропілля, Торецьк, Костянтинівка, Дружківка, Слов’янськ, Селидове, селищі Сартана Кальміуського району м. Маріуполь.

Через воєнні події та їх наслідки, небезпеку фахівців, тимчасово припинені лабораторні дослідження в м.м. Маріуполь, Волноваха, Мангуш, Мар’їнка, Лиман. Фахівці установи готові відновити заходи спостереження одразу після припинення активних воєнних подій на територіях.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила.

За даними епідмоніторигу за період з 01.01.2022 по 31.05.2022р в області виявлено 826 випадків захворювання (підозри) на гострі кишкові інфекції. Осіб, які б підлягали обстеженню на холеру, серед них не було.

За 1 тиждень червня в області зареєстровано хворих ГКІ -11, 6 з них обстежені на холеру, результати негативні.

 

 

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ».

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net