logo Ukrainian flag
 
Щодо санітарно-епідемічної ситуації в Донецькій області станом на 04.07.2022.

З метою недопущення ускладнення епідемічної ситуації, фахівці ДЕРЖАВНОЇ УСТАНОВИ «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» в складних умовах, що є зараз повсюдно на території регіону, продовжують виконання завдань, відстеження санітарно-епідемічної ситуації, зокрема здійснення лабораторних досліджень.

Станом на 4 липня 2022 року ситуація у галузі громадського здоров’я в Донецькій області через активні бойові події продовжує бути напруженою, але контрольованою. Без централізованого водопостачання залишаються мешканці ряду населених пунктів регіону Покровського, Краматорського, Бахмутського районів (м.м. Лиман, Святогірськ, Торецьк, Слов’янськ, Дружківка, Сіверськ, Авдіївка, Мар¢їнка, Курахове та поряд розташованих населених пунктів - смт. Нью-Йорк, с.с. Ясногірка, Шабельківка, 3 Олександрівка, Жовтневе, Мар’ївка, Городещино, Іванівка, Ясна Поляна, Дачне, Дальнє тощо). Як і раніше, водопостачання в м. Костянтинівка з II Донецького водогону відсутнє. На теперішній час водозабезпечення населення в Костянтинівській та Іллінівській громадах здійснюється від Білогірського та Білокузьминівського вододжерел, але потреба міста в питної воді задовільнена на 15% від необхідного, правобережжя міста без централізованої питної води залишається майже 40 діб.

Проточна вода відсутня в частині м. Краматорська. В зв’язку зі зменшенням об’ємів подачі води питної на місто внаслідок пошкодження агресором 2 Донецького водоводу, подача води з насосної станції 2 підйому КП «Компанія «Вода Донбасу» для частини міста з 3 червня здійснюється за графіком (11% споживачів). Але відновлювальні роботи на мережах водопостачання в м. Краматорську продовжуються: 29 червня КВП «Краматорський водоканал» замінив водопровідний вузол по вулиці Н.Курченко,10, запірна арматура, використана для цих робіт, була поставлена на підприємство у якості гуманітарної допомоги від Місії Міжнародного Червоного Хреста в Україні; 4 липня розпочаті ремонтні роботи пошкодженої ворогом розподільчої мережі в районі закладу загальної середньої освіти №19.

При відсутності централізованої води населення використовує воду з громадських та приватних колодязів, бюветів, бутильовану воду, придбану в торгівельній мережі, організовано та здійснюється підвіз води спец.автотранспортом, обладнуються баки для розливу води, стаціонарні пункти розливу установкою води після очистки в установах та організаціях громад. Заходи проводяться за рахунок кошторису громад, за допомогою гуманітарних місій, організацій, наприклад, Solidarites International. В селах громад централізоване водопостачання здійснюється від сільських вододжерел, якщо в наявності електропостачання. Органи місцевого самоврядування готуються і до можливого погіршення ситуації з водозабезпеченням населення, проводиться підготовка альтернативних джерел водопостачання. Згідно інформації міського голови м. Селидове, з 4 липня для мешканців міст Селидове, Українськ та селища Цукурине починаються роботи по обладнанню нових свердловин, всього по Селидівської громаді передбачається додатково обладнати 10 свердловин.

Водопостачання Селидове, Добропілля, Бахмут здійснюється в штатному режимі. В м. Покровську внесені зміни в графік подачі централізованої води  - вода не подається у вівторок та п’ятницю.

Фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» налагоджена плідна взаємодія з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, іншими зацікавленими органами та службами з метою недопущення ускладнення епідемічної ситуації, шкоди для здоров’я населення, попередження виникнення надзвичайних ситуацій у галузі громадського здоров’я, зокрема продовжується лабораторний моніторинг, інформація про результати узагальнюється та надається.

За останній тиждень (27.06-03.07.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної:

  • за санітарно-хімічними показниками - 48, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 8 пробах, тобто 16,7%. По децентралізованому водопостачанню відібрано 5 проб, із яких 4 з перевищенням нормативних рівнів, тобто 80% (артезіанські свердловини, колодязі приватного сектору).

Невідповідність води нормативним показникам ДСанПіН «Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру», що затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України №683 від 22.04.2022, із систем централізованого водопостачання реєструвалися:

- в м. Добропілля - резервуар чистої питної води сел. Жданівське: по загальній жорсткості - 2,6 гранично-допустимі концентрації (ГДК), по сухому залишку-2,8 ГДК, сульфатам-3,6 ГДК; у водопровідній мережі каламутність склала 1,2 ГДК, по сухому залишку-2,7 ГДК;

- в м. Покровську - по забарвленості від 1,03 ГДК до 1,07 ГДК; по сухому залишку-2,5 ГДК.

Щодо децентралізованого водопостачання, то перевищення нормативів спостерігалися в м. Дружківка по загальній жорсткості від 1,5 ГДК до 2 ГДК.

За останній тиждень досліджено за мікробіологічними показниками 50 проб питної води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 3-х пробах, тобто 6%, питома вага незадовільних проб за тиждень зменшилася на 1,8%.

Досліджено 5 проб децентралізованого водопостачання, всі відповідають нормативним вимогам.

Через недолік хлорвмісних реагентів для обробки централізованої питної води залишковий хлор (вільний і зв’язаний) не визначений в пробах питної води в м. Бахмут, Слов’янськ, Добропілля.

Невідповідність нормативним вимогам за мікробіологічними показниками води питної централізованої подачі реєструвалася у м.м. Слов’янськ, Покровськ. В цих містах, в 100 см3 питної води, були виявлені загальні коліформи (при нормі-відсутність), а в м. Дружківка виявлена кишкова паличка (E.coli) (при нормі-відсутність), що може бути показником фекального забруднення води.

За всіма незадовільними результатами досліджень постійно інформуються відповідні органи та служби.

Особливу увагу викликає якість води питної в м. Покровску через неодноразову реєстрацію невідповідності нормативним вимогам за мікробіологічними показниками. Тому Покровською філією за дорученням генерального директора ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» був ініційований розгляд питання на міському рівні. 30 червня відбулися засідання комісії з питань ТЕБ та НС у м. Покровськ та виконкому Мирноградської міської ради, на яких заслухані питання щодо водозабезпечення цих міст та розроблені необхідні заходи реагування з метою забезпечення населення якісною та безпечною водою. Як результат прийнятих рішень, Покровським управлінням КП «Компанія «Вода Донбасу» для покращення обеззараження питної води закуплено 25 тон гіпохлориту натрію, Мирноградською міською радою - 20 тон гіпохлориту натрію та 10 кг перманганату калію. Останній незадовільний результат мікробіологічного дослідження води питної в Покровську реєструвався 29.06.2022 (відбір від 24.06.2022); за минулий тиждень відхилень не зареєстровано (досліджено 7 проб), ситуація на контролі.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня в м. Покровську в 1 пробі визначено незначне перевищення нормативу по сажі в - 0,16 мг/м3 (при нормі-0,15 мг/м3). Інформацій щодо руйнування підприємств, установ, що могло би привести до забруднення атмосферного повітря хімічними речовинами, не отримували.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області за особливий знаходиться в межах природного рівня.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила. Підвищена увага через ризик ускладнення ситуації приділяється попередженню холери, у т.ч. продовжується лабораторний аналіз матеріалу хворих на гострі кишкові інфекції та стічних вод на холерні вібріоні. За 5-й тиждень літа в Донецькій області:

- досліджено на холерні вібріоні проб навколишнього середовища -10 (стичні води), позитивні знахідки відсутні; з наростаючим підсумком з початку літа – 55, без знахідок патогенних штамів холерного вібріону;

- зареєстровано хворих на гостри кишкові інфекції за 5 тиждень -13, з них обстежено на холеру – 13, негативні; наростаючим підсумком з початку літа – зареєстровано хворих на ГКІ – 68, з них 55 обстежено на холеру, результат негативний.

 

Фахівці відділу моніторингу та реагування на небезпеки.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net