logo Ukrainian flag
 
Щодо санітарно-епідемічної ситуації в Донецькій області станом на 06.06.2022.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» в межах участі в роботі функціональної підсистеми медичного захисту, а також на виконання заходів з профілактики холери та гострих кишкових інфекцій в Донецькій області протягом особливого періоду, інформує про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області станом на 6 червня 2022 року.

Ситуація у галузі громадського здоров’я в Донецькій області через активні військові події продовжує день від дня загострюватися. На сьогоднішній день без централізованого водопостачання залишаються мешканці наступних населених пунктів регіону: м.м. Мар’їнка, Красногорівка, Курахове, сел. Дачне і Дальнє Покровського району, м.м. Лиман, Слов’янськ, Святогірськ, Дружківка, сел. Ясногірка, Шабельківка, 3 Олександрівка, Васильевка, Красноторка, Ясна Поляна, Хрестище, Маяки, Долина, Райгородок, Краснопілля Краматорського району, с. Нью-Йорк, м.м. Торецьк, Сіверськ Бахмутського району, м. Авдіївка Покровського району. У деяких районах міст Краматорська, Костянтинівка вода подаватиметься за графіком. В сел. Билбасівка Слов’янської територіальної громади, с.с. Малинівка, Рай-Олександрівка Миколаївської міської громади, с. Черкаське Черкаської селищної ради Краматорського району централізоване водопостачання здійснюється з перебоями в зв’язку з періодичною відсутністю електропостачання. При відсутності централізованої води населення використовує воду з приватних колодязів, бутильовану воду, придбану в торгівельній мережі або за рахунок гуманітарної допомоги (в залежності від військової ситуації в кожному населеному пункті), організований та здійснюється підвіз води спец.автотранспортом. Населення м. Красногорівка для питних потреб використовують воду з бювету, який в 2021 році обладнала Мар’їнська військово-цивільна адміністрація. В населених пунктах, що знаходяться під постійними обстрілами і де переміщення по вулицях небезпечно, люди вимушені використовувати запаси води, які зробили раніше. Але в населених пунктах Донеччини більшість населення евакуювалася, вивіз людей продовжується.

За інформацією керівника Донецької обласної військової адміністрації Павла Кириленка, проблеми з водопостачанням населення пов'язані з численними пошкодженнями системи водозабезпечення регіону, в першу чергу їх знеструмленням внаслідок бойових дій. 02.06.2022 ремонтникам вдалося відновити лінії електропередач 110 кВ Слов’янська ТЕС – Миколаївка, а разом із ними і роботу насосних станцій 1-го та 2-го підйомів каналу «Сіверський Донець-Донбас». Однак для відновлення водопостачання на півночі області необхідно також відновити подачу електрики на насосні станції Другого Донецького водогону, але через постійні обстріли розпочати ремонт не вдається.

Необхідно відмітити, що в зв’язку з припиненням попусків із Оскільского водосховища, яке скоріш за все перекрите, не забезпечується підтримання санітарного рівня в р. Сіверький Донець. Також за наявною інформацією, зруйновано гребля КП «Компанія «Вода Донбасу» в районі сел. Райгородок Краматорського району. Як слідство - різке падіння рівня води як в р. Сіверький Донець, так і в каналі «Сіверський Донець-Донбас», який є джерелом водопостачання для багатьох населених пунктів Донецької області.

В м. Слов’янськ із двох ділянок водопостачання - від КП «Словміськводоканал» і КП «Компанія «Вода Донбасу» - не працює жодна. За інформацією керівника Слов'янської міської військової адміністрації Вадима Ляха, так і не вдалося налагодити водопостачання по Маяцькому водоводу через критично низький рівень води у річці. Це зробило технічно неможливим забір води на Маяцькому водоводі, від якого запитана  фільтрувальна станція КП «Словміськводоканал».

Часовоярським районним виробничим управлінням КП «Компанія «Вода Донбасу» відновлена подача питної води у міста Бахмут, Соледар, Часів-Яр Бахмутського району. Станом на 05.06.2022 здійснюється заповнення резервуарів фільтрувальної станції з каналу «Сіверський Донець – Донбас».

Водопостачання населених пунктів територій Добропільської, Білозерської, Шахівської, Криворізьської, Селидівської, Новогродівській, Покровської, Гродівської, Мирноградської, Удачненської територіальних громад здійснюється в колишньому режимі - після пошкодження Донецької фільтрувальної станції з Карлівського водосховища.

Руйнування водопровідних мереж, тривала відсутність подачі води по водопровідній мережі може сприяти бактеріальному забрудненню питної води, виникненню спалахів гострих кишкових інфекційних хвороб та підвищенню ризику епідускладнень інфекцій з водним механізмом передачі, у зв’язку з чим настороженість щодо гострих кишкових інфекцій та холери нашою установою підвищена. Незважаючи на небезпеку продовжуються лабораторні дослідження води питної на відповідність вимогам якості та безпеки.

За останній тиждень (31.05-06.06.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної:

  • за санітарно-хімічними показниками - 50 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 21 пробах, тобто 42%;
  • за мікробіологічними показниками – 60 проби води питної, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 6 пробах, тобто 12%;

Лабораторні дослідження фіксують погіршення стану води питної за санітарно-хімічними показниками від тижня до тижня, що викликає занепокоєність через ризик можливого ускладнення епідемічної ситуації. В останній тиждень погіршились показники води по каламутності та залізу загальному.

Невідповідність води питної нормативним вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної до споживання людиною» за санітарно-хімічними показниками реєструвалася за останній тиждень:

- по каламутності - м. Добропілля (від 2,0 до 3,4 гранично-допустимі концентрації (ГДК), м. Селидове (від 2,2 до 3,5 ГДК), м. Покровськ (2,2 ГДК), м. Костянтинівка (1,4 ГДК);

- по залізу загальному – показник погіршився в м. Селидове (з 1,6 до 2,5 ГДК);

- по забарвленості показники в основному залишаються на рівні минулих тижнів і становлять в м.м. Добропілля, Селидове, Покровськ – від 1,5 до 1,6 ГДК;

- по сухому залишку показник також не демонструє росту і складає 3,9 ГДК в м  Добропілля і 3,8 ГДК в м. Покровську.

Як ми вже інформували раніше, вказані відхилення від нормативних показників води питної в м.м. Добропілля, Селидове, Покровськ пов’язані з природним складом води резервного джерела водопостачання - Карлівського водосховища.

Особлива увага приділяється нашими фахівцями моніторингу мікробіологічної безпеці питної води. Протягом майже 3-х минулих тижнів відхилення від нормативних вимог за мікробіологічними показниками не реєструвалися. Але в останній тиждень в м. Покровську визначена невідповідність води питної нормативним вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної до споживання людиною» за мікробіологічними показниками. Так, за результатом лабораторного дослідження проб питної води в м. Покровську по вул. Поштова, 15 були виявлені: відбір від 02.03.2022 - загальні коліформи в 100 см3 присутні; відбір від 03.06.2022 - загальні коліформи, E.coli в 100 см3 присутні. Також в пробі води питної, відібраної в с. Цукурине, по вул. Роз,1 Селидівської територіальної громади (відбір від 31.05.2022) була виявлена присутність загальних коліформи і E.coli в 100 см3. Ця ситуація стала можливою через недолік рідкого хлору та хлорвмісних реагентів для обеззаражування води КП «Компанія «Вода Донбасу» у зв’язку з порушенням договірних зобов’язань постачальником. Про результати досліджень для реагування проінформовані відповідні органи, служби, установи.

З 23.05.2022 АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» не надає природний газ своїм споживачам в Донецькій області через пошкодження магістрального газопроводу. Населення вимушено готувати їжу на електропечах або багаттях біля своїх домівок. Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжують активну санітарно-освітню роботу серед населення щодо профілактики кишкових інфекцій.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом особливого періоду фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» було відібрано на дослідження 3267 проби, забруднення хімічними речовинами вище нормативного рівня реєструвалися в 7 пробах по пилу і сажі, забруднення хімічними речовинами не визначено. За останній тиждень відібрано 270 проб, перевищення ГДК не виявлені.

Лабораторні дослідження атмосферного повітря у зв’язку з надзвичайними ситуаціями, які виникли через військові дії, проводилися в області двічі:

- 11.05.2022 через пошкодження складу з аміачною селітрою в Краматорському районі;

- 31.05.2022 через пошкодження герметичності гілки аміакопроводу «Тольятті - Одеса» в Бахмутському районі.

Не відповідність нормативним вимогам встановлена не була.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області за особливий знаходиться в межах природного рівня (дослідження проводяться 3 рази на добу). На теперішній час щоденні дозиметричні вимірювання проводяться в м.м. Краматорськ, Бахмут, Покровськ, Добропілля, Торецьк, Костянтинівка, Дружківка, Слов’янськ, Селидове, селищі Сартана Кальміуського району м. Маріуполь.

Через воєнні події та їх наслідки, небезпеку фахівців, тимчасово припинені лабораторні дослідження в м.м. Маріуполь, Волноваха, Мангуш, Мар’їнка, Лиман. Фахівці установи готові відновити заходи спостереження одразу після припинення активних воєнних подій на територіях.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила. За даними епідмоніторигу за період з 01.01.2022 по 31.05.2022 в області виявлено 826 випадків захворювання (підозри) на гострі кишкові інфекції (ГКІ). Осіб, які б підлягали обстеженню на холеру, серед них не було. За 1-ий тиждень червня в області зареєстровано хворих ГКІ -11, 6 з них обстежені на холеру, результати негативні.

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net