logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідемічна ситуація в Донецької області станом на 09.05.2022.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» в межах участі в роботі функціональної підсистеми медичного захисту продовжує інформувати про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області.

Фахівці нашої установи, зокрема відокремлених територіальних підрозділів (філії), в режимі «повна готовність» здійснюють заходи груп функціонування. Аналіз санітарно-епідемічної ситуації, ризиків її можливого ускладнення проводиться за завданнями Міністерства охорони здоров’я України, у т.ч. за результатами моніторингу інфекційної захворюваності, засобів зв’язку та комунікації щодо надзвичайних ситуацій або ризиків їх виникнення у галузі громадського здоров’я, лабораторно-інструментальних досліджень, які продовжуються незважаючи на напружену військову ситуацію в регіоні.

Протягом особливого періоду інформацій щодо виникнення надзвичайних ситуацій на об’єктах критичної інфраструктури, що пов’язані з хімічними агентами та можливим забрудненням повітря або води питної, з ризиками, загрозами для громадського здоров’я, не отримували.

Але у зв’язку з бойовими діями неодноразового порушення зазнавала система водопостачання, яка важлива з точки зору профілактики епідемічних ускладнень, що приводило до змін водозабезпечення населення та наших планів лабораторного моніторингу з метою відслідкування ситуації щодо безпечності для населення.

Ми вже доводили наступними інформаціями про стан системи водозабезпечення з початку активних бойових дій. На теперішній період напружена ситуація має місце в м. Курахове та поруч розташованих селищах Дачне і Дальнє через руйнування системи водопостачання після обстрілів, в яких з 21.02.2022 припинена подача централізованої питної води (населення забезпечується водою через стаціонарні пункти видачі питної води, які створені в установах та організаціях Курахівської громади, розроблений графік підвозу води, також питну воду запропоновано брати з резервних резервуарів фільтрувальної станції ДТЕК «Курахівська ТЕС»). З 20 лютого 2022 року після пошкодження електротрансформатору внаслідок бойових дій, подача канальної води в централізовану мережу водопостачання в містах Мар’їнка та Красногорівка припинена (мешканці м. Красногорівка використовують воду для питних потреб з бювету, міських громадських та власних шахтних колодязів, питну бутильовану воду привозять працівники поліції та волонтери).

З 22.03.2022 відсутнє централізоване водопостачання з Горлівського водоводу в м. Торецьк у зв’язку з відсутністю електропостачання на насосній станції III підйому, населення міста використовує для пиття бутильовану воду, для побутових потреб використовує технічну воду. У місті встановлені 19 стаціонарних ємностей для технічної води (16 - об’ємом по 5 тон, 3 - об’ємом по 1 тоні). Підвіз технічної води здійснюється спеціалізованим транспортом. Міське відділення КП «Компанія «Вода Донбасу» працює тільки на транспортування технічної води до стаціонарних ємностей.

Через активацію бойових дій останніми днями розпочалися проблеми з водозабезпеченням населення мешканців Бахмутського району. З 04.05.2022 через обстріли району було пошкоджено водогін подачі води із свердловини населенню м. Сіверська. Станом на 09.05.2022 місто залишається без централізованого водопостачання, відремонтувати поки не можливо через запеклі бої та обстріли.

Також 04.04.2022 у ході бойових дій були пошкоджені електричні мережі сіл району - Володимирівка та Трипілля, у зв’язку з чим не здійснювалося централізоване водопостачання цих сіл, з 05.05.2022 електропостачання відновлено, але виявлено пошкодження водогону. Згідно інформації головного інженера Часівярського районного виробничого управління (РВУ) КП «Компанія «Вода Донбасу» на цій території йдуть запеклі бойові дії, у зв’язку з чим ремонтна бригада не може дістатись до ушкодженої ділянки. Але у селах Володимирівка та Трипілля достатньо колодязів загального користування та особистих колодязів для забору питної води населенням.

За останній тиждень (02.05-09.05.2022) фахівцями нашої установи в області проведено лабораторних досліджень води питної:

  • за санітарно-хімічними показниками - 49 проби води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 12 пробах, тобто 24,5%;
  • за мікробіологічними показниками – 49 проби води питної, без відхилень.

Невідповідність води питної нормативним вимогам по загальній жорсткості реєструвалася в м. Добропілля, с. Ганнівка, с. Рубіжне, с. Святогорівка Добропільської громади і м. Селидове від 1,7 до 3,4 гранично-допустимих концентрацій (ГДК). В м. Селидове зареєстровано перевищення по забарвленості у 2,4 рази. Як ми вже інформували раніше, відхилення води питної від вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної до споживання людиною» пов’язані з переходом на резервне джерело водопостачання - Карлівське водосховище після пошкодження Донецької фільтрувальної станції. Але в короткий час та в середньостроковій перспективі це не загрозливо для здоров’я та життя людини.

Перевищення нормативного показника по каламутності води зареєстровані в м. Добропілля, Костянтинівка, Дружківка, Слов’янськ, Бахмут, Селидове від 2,7 до 4,1 ГДК. Вірогідно, це пов’язано з руйнуванням дамби на Краснооскільському водосховищі, з якого проводилася підпитка водою р. Сіверський Донець і яка є джерелом поверхневого водозабору для цих міст.

Результати лабораторних досліджень води питної все ще підтверджують продовження роботи підприємства КП «Компанія «Вода Донбасу» з недоліком рідкого хлору та хлорвмісних реагентів для обеззаражування води – в досліджених пробах води в м.м. Бахмут, Добропілля, Дружківка, Слов’янськ, Костянтиніка, у т.ч. і в останній тиждень, відсутній залишковий хлор. При недоліку хлору підприємство КП «Компанія «Вода Донбасу» проводить дообробку води перманганатом калію, а міські водоканали, де це можливо через наявність залишків хлору, додатково дохлорують воду, що дозволяє забезпечити безпечність води питної. Також за інформацією керівництва перманганат калію на теперішній час використовується і на Карлівській фільтрувальній станції.

Наша установа, усвідомлюючи складну ситуацію з водопостачанням в регіоні, недоліком хлору для дезінфекції води, ретельно та постійно відслідковує безпеку води питної, аналізуючи мікробіологічне забруднення, яке є основним показником безпеки води. На теперішній час за результатами мікробіологічних досліджень вода питна, що надається населенню з основного підприємства водопостачання регіону, мікробіологічно безпечна, що підтверджують результати наших лабораторних досліджень - відхилення від нормативних вимог за мікробіологічними показниками відсутні. Моніторинг якості та безпеки води питної відслідковується і за інформацією КП «Компанія «Вода Донбасу», міських водоканалів (використовуються офіційні сайти, листування). Але з профілактичною метою перед вживанням доцільно продовжити кип’ятіння води, про що ми інформуємо населення через комунікаційні засоби.

Станом на 09.05.2022 за період з початку активних військових дій та воєнного стану на території області фахівці нашої установи наростаючим підсумком здійснили лабораторних досліджень води питної:

  • за санітарно-хімічними показниками - 691 проба води, зокрема 32 з них  в пунктах розміщення вимушено переміщених осіб з зони бойових дій,  відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 188 пробах, тобто 27,2%;
  • за мікробіологічними показниками – 698 проби води питної, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 6, тобто 0,9%.

Відбір проб атмосферного повітря продовжує здійснюватися згідно з Планом моніторингових досліджень на 2022 рік, погодженого головою Донецької обласної державної адміністрації. Інформацій про порушення об’єктів критичної інфраструктури з можливим хімічним забрудненням повітря не отримували. Але останніми днями в ряді міст регіону реєструвалася значна задимленість повітря, яка пов’язана з займанням сухої трави, дерев в зоні боїв.

Лабораторні дослідження в м.м. Маріуполь, Волноваха, Мангуш, Мар’їнка, Лиман, Торецьк на теперішній час тимчасове припиненні у зв’язку з військовими діями та їх наслідками. Також на теперішній час неможливо проведення відбору проб питної води II Донецького водоводу у смт. Нью-Йорк Бахмутського району у зв’язку з активними бойовими діями. Фахівці установи готові відновити дослідження одразу після припинення активних воєнних подій на територіях.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування нашої установи, гама-фон в Донецькій області за період 24.02-09.05.2022 знаходиться в межах природного рівня (дослідження проводяться 3 рази на добу), наростаючим підсумком в особливий період проведено 2193 вимірів, за останній тиждень - 208 виміри. На теперішній час щоденні дозиметричні вимірювання проводяться в м.м. Краматорськ, Бахмут, Покровськ, Добропілля, Торецьк, Костянтинівка, Дружківка, Слов’янськ, Селидове, Сартанської ОТГ Маріупольського району.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області не надходила.

 

Відділ моніторингу та реагування на небезпеки

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net