logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідемічна ситуація в Донецькій області станом на 11.07.2022.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» (далі – ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ») в межах участі в роботі функціональної підсистеми медичного захисту, а також на виконання Комплексного плану заходів з профілактики холери та гострих кишкових інфекцій в Донецькій області протягом особливого періоду, що затверджений рішенням обласної комісії з питань ТЕБ та НС на позачерговому засіданні 23 червня, інформує про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області станом на 11 липня 2022 року.

Станом на 11 липня 2022 року ситуація у галузі громадського здоров’я в Донецькій області через активні бойові події продовжує бути напруженою. Без централізованого водопостачання залишаються мешканці ряду населених пунктів регіону Покровського, Краматорського, Бахмутського районів (м.м. Лиман, Святогірськ, Торецьк, Слов’янськ, Дружківка, Сіверськ, Авдіївка, Мар`їнка, Курахове та поряд розташованих населених пунктів), потреба м. Костянтинівка в питної воді задовільнена на 15% від необхідного, правобережжя міста залишається без подачі води. За графіком надається вода в м.м. Селидове, Українськ, с. Цукурине Селидівської громади, в окремі районі м. Краматорську (11% споживачів), мешканці м. Покровськ не отримують централізовану воду два дні на тиждень. В селищах Олександрівка, Прелесне та Новомиколаївка Черкаської ОТГ із-за відключення електроенергії водопостачання відбувається з перебоями. Новогродівська громада забезпечена питною водою цілодобово, але із-за недостатнього тиску у водомережі вода подається  з перебоями.

Але відновлювальні роботи на мережах водопостачання продовжуються. Так, з 4 липня відновлене водопостачання на резервуарах чистої питної води №1, №2 3-го підйому в м. Миколаївка Краматорського району, яке припинялося з 03.07.2022 за технічними причинами.

Водопостачання Добропільської, Білозерської, Шахівської, Криворізької ОТГ, м.м. Добропілля, Бахмут, Соледар, Часів-Яр, населених пунктів Черкаське та Новоселівка Черкаської ОТГ, с.с. Сергіївка, Андріївка, Роганське Андріївської ОТГ здійснюється в штатному режимі.

При відсутності централізованої води населення використовує воду з громадських та приватних колодязів, бюветів, бутильовану воду, придбану в торгівельній мережі, організовано та здійснюється підвіз води спец.автотранспортом, обладнуються баки для розливу води, стаціонарні пункти розливу в установах та організаціях громад, де можливо, задіються артезіанські свердловини. У селах громад централізоване водопостачання здійснюється від сільських вододжерел, якщо в наявності електропостачання. Органи місцевого самоврядування продовжують підготовку альтернативних джерел водопостачання. Наприклад, з 4 липня року розпочаті роботи по обладнанню свердловини на території центральної міської лікарні м. Селидове; задіяні для надання населенню води свердловини лікарень м. Дружківка тощо.

З метою недопущення ускладнення епідемічної ситуації, фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в складних умовах, що зараз повсюдно на території регіону через ворожі обстріли та руйнування, продовжують виконання повноважень, завдань, відстеження санітарно-епідемічної ситуації, зокрема здійснення лабораторних досліджень.

За останній тиждень (04.07-10.07.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної:

  • за санітарно-хімічними показниками - 78, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 21 пробі, тобто 26,9%, ріст відхилень в порівнянні з попереднім тижнем складає майже на 10,2%. По децентралізованому водопостачанню відібрано 17 проб, із яких 14 з перевищенням нормативних рівнів, тобто 82,4%, ріст відхилень від НД в порівнянні з попереднім тижнем - 2,4% (артезіанські свердловини, колодязі приватного сектору).

Невідповідність води нормативним показникам ДСанПіН «Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру», що затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України №683 від 22.04.2022, із систем централізованого водопостачання реєструвалися:

- в м. Добропілля, с.с. Золотий колодязь, Дорожнє, Новоторецьке, Володимирівка, Шахове, Нове Шахове, Веселе, Грузьське Шахівської громади, с.Нововодяне Білозерської громади по сухому залишку від 1,2 до 2,8 гранично-допустимі концентрації (ГДК);

-  в м.м. Добропілля, Селидове - по каламутності – 1,13 та 1,07 ГДК відповідно;

-  в м. Покровську - по забарвленості - до 1,3 ГДК, по сухому залишку-2,6 ГДК, по перманганатній окиснюваністі-1,23ГДК.

Щодо децентралізованого водопостачання, то перевищення нормативів спостерігалися:

-  в селищах Шахівської громади (с.с. Панківка, Суворове, Грузьське, Веселе, Новотроїцьке) - по загальній жорсткості - від 2,1 до 5,5 ГДК, по сухому залишку - від 1,5 до 2,9 ГДК, по сульфатам - від 3,8 до 8,3 ГДК;

-  в с.с. Грузьське, Веселе, Новотроїцьке Шахівської громади концентрація нітратів в воді становила від 1,3 до 3,7 ГДК;

-  в м. Українськ - 1,08 ГДК по нітратам;

-  в м. Дружківка загальна жорсткість - від 3,1 до 5 ГДК.

За останній тиждень досліджено за мікробіологічними показниками 82 проби питної води. Невідповідність нормативним вимогам централізованої води не зареєстрована. Щодо децентралізованого водопостачання, то досліджено 17 проб, із яких 3 не відповідали вимогам нормативу: в с.с. Суворове, Веселе, Новотроїцьке Шахівської громади в 100 см3 води питної виявлено ріст загальних коліформ (при нормі-відсутність).

В м. Покровську, я якому в червні неодноразово реєструвалася невідповідність централізованої питної води нормативу за мікробіологічними показниками, то після здійснених відповідних заходів, які у т.ч. надані органам виконавчої влади та місцевого самоврядування фахівцями Покровської філії, вже протягом майже 2-х тижнів відхилення не фіксуються. Протягом останнього тижня в місті було досліджено 2 проби води, що надходить до резервуарів міста з Карлівської фільтрувальної станції, та 1 проба води, що надходить в розподільчу мережу міста.

Через недолік хлорвмісних реагентів для обробки централізованої питної води в області для обробки води в основному використовується перманганат калію та гіпохлорит натрію, залишковий хлор (вільний і зв’язаний) не визначений в пробах питної води в м.м. Бахмут, Добропілля. с.с. Золотий колодязь, Никанорівка, Дорожнє, Новоторецьке, Володимирівка, Шахове, Нове Шахове, Веселе, Грузьське Шахівської громади, с. Нововодяне Білозерської громади

За всіма незадовільними результатами досліджень постійно інформуються відповідні органи та служби, установи, надаються пропозиції щодо покращення ситуації.

З метою попередження виникнення інфекційних захворювань, у т.ч. з водним шляхом передачі, фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в додаток до раніше здійснених санітарно-освітніх заходів, в останній тиждень було розроблено дві пам’ятки для населення: «Способи знезараження води в домашніх умовах», «Профілактика гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь», які розміщені на сайтах органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, управлінь соціального захисту населення, підприємств водопостачання, в електронних газетах, соціальних мережах Facebook, Viber, також вони були розповсюджені на територіях ринків, торгових точок, в місцях видачі гуманітарної допомоги, тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб, розливу води, направлені для використання в відділи охорони здоров’я місцевих рад, заклади охорони здоров’я. З метою попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії з мешканцями ОСББ «Рубін 8» в м. Українськ, де були зареєстровані перевищення по вмісту нітратів в питній воді, проведена бесіда щодо захворювань у дітей раннього віку при вживанні води питної з високим вмістом нітратів, надані рекомендації.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня були проведені лабораторні дослідження 143 проб, з яких 4 мали перевищення встановлених нормативів: 08.07.2022 в м. Краматорську після обстрілу міста військами агресора: по вуглецю оксиду-1,38 максимально разової ГДК, ангідриду сірчистому -1,24 максимально разової  ГДК, фенолу - 1,4 максимально разової ГДК, пилу - 1,24 максимально разової ГДК. Інформацій щодо руйнування підприємств, установ, що могло би привести до забруднення атмосферного повітря хімічними речовинами, не отримували.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого періоду доки знаходиться в межах природного рівня.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила. Підвищена увага через ризик ускладнення ситуації приділяється попередженню холери, у т.ч. продовжується лабораторний аналіз матеріалу хворих на гострі кишкові інфекції та стічних вод на холерні вібріоні.

За 6-й тиждень літа в Донецькій області:

- Досліджено на холерні вібріоні проб навколишнього середовища -13 (стичні води), позитивні знахідки відсутні; з наростаючим підсумком з початку літа – 68, без знахідок патогенних штамів холерного вібріону;

- Зареєстровано хворих на гостри кишкові інфекції за тиждень -26, з них обстежено на холеру – 25, негативні; наростаючим підсумком з початку літа – зареєстровано хворих на ГКІ – 94, з них 80 обстежено на холеру, результат негативний.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net