logo Ukrainian flag
 
Щодо стану санітарно-епідемічної ситуації в Донецькій області станом на 16.05.2022

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» в межах участі в роботі функціональної підсистеми медичного захисту продовжує інформувати про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області.

Фахівці нашої установи, зокрема відокремлених територіальних підрозділів (філії) продовжують здійснення завдань, наданих МОЗ України, незважаючи на напружену військову ситуацію в регіоні. Але через воєнні події та їх наслідки, небезпеку фахівців тимчасово припинені лабораторні дослідження в м.м. Маріуполь, Волноваха, Мангуш, Мар’їнка, Лиман, Торецьк. Також через активні бойові дії на теперішній час неможливо проведення відбору проб питної води II Донецького водоводу у смт. Нью-Йорк Бахмутського району. Фахівці установи готові відновити дослідження одразу після припинення активних воєнних подій на територіях.

Протягом особливого періоду через бойові дії неодноразового порушення зазнавала система водопостачання, що призводило до змін в нашому моніторингу води питної, що надається населенню, про що ми Вас вже інформували.

За останній тиждень (09.05-16.05.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної:

  • за санітарно-хімічними показниками - 64 проби води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 47 пробах, тобто 73,4%;
  • за мікробіологічними показниками – 64 проби води питної, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 2 пробах, тобто 3,1%.

Невідповідність води питної нормативним вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної до споживання людиною» за санітарно-хімічними показниками реєструвалася:

- по загальній жорсткості - в м. Добропілля від 2,2 до 2,6 гранично-допустимих концентрацій (ГДК); в свердловинах сіл Шахове, Нове Шахове, Веселе, Грузьке, Кучерів Яр, Никанорівка, Маяк, Новоторець, Володимирівка, Дорожнє, Золотий колодязь (водозабір «Золотий колодязь») Шахівської громади, в с. Нововодяне Білозерської громади від 1,02 ГДК до 3,7 ГДК.

- по сухому залишку - в м.м. Добропілля, Покровськ - перевищення нормативу від 3,8 до 4,2 ГДК.

- по іншим показникам – по сульфатам в м. Добропілля - перевищення нормативу складає 7,5 разів, по каламутності - 4,8, по перманганантній окиснюваності 10%; в м. Селидове перевищення по залізу загальному склало 3 ГДК, по каламутності - 1,7 ГДК.

Як ми вже інформували раніше, вказані відхилення від нормативних показників води питної пов’язані з переходом на резервне джерело водопостачання - Карлівське водосховище після пошкодження Донецької фільтрувальної станції (м.м. Добропілля, Селидове, Покровськ). Але в короткий час та в середньостроковій перспективі це не загрозливо для здоров’я та життя людини.

Перевищення нормативного показника по каламутності води, що зареєстровані в м.м. Слов’янськ, Дружківка, Костянтинівка (від 2,7 до 4,8 ГДК), вірогідно пов’язані з руйнуванням дамби на Краснооскільському водосховищі, з якого проводилася підпитка водою р. Сіверський Донець і яка є джерелом поверхневого водозабору для цих міст.

За результатами лабораторного мікробіологічного дослідження питної води в м. Дружківка від 13.05.2022 (відбір від 09.05.2022), виявлені ентерококи, що є небезпечним епідеміологічним показником, про що поінформовані для реагування міський виконавчий комітет Дружківської військової адміністрації, міське територіальне управління Держпродспоживслужби, Дружківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства; населення ще раз сповіщене про необхідність кип’ятіння питної води з профілактичною метою. Ситуація взята на контроль, організований щоденний мікробіологічний лабораторний моніторинг води питної.

КП «Компанія «Вода Донбасу» продовжує роботу з недоліком рідкого хлору та хлорвмісних реагентів для обеззаражування води – в досліджених пробах води в м.м. Бахмут, Добропілля, Дружківка, Слов’янськ, Костянтиніка, у т.ч. і в останній тиждень, відсутній залишковий хлор. При недоліку хлору підприємство КП «Компанія «Вода Донбасу» проводить дообробку води перманганатом калію, а міські водоканали, де це можливо через наявність залишків хлору, додатково дохлорують воду, що дозволяє забезпечити безпечність води питної. Також за інформацією керівництва перманганат калію на теперішній час використовується і на Карлівській фільтрувальній станції.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то з наростаючим підсумком з 24.02.2022 фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» було відібрано на дослідження 2233 проб, забруднення хімічними речовинами вище нормативного рівня не визначалося. В Краматорському районі в результаті ворожого обстрілу 11.05.2022 було пошкоджено місце знаходження аміачної селітри. За дорученням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій цим же днем проведені дослідження атмосферного повітря на території житлової забудови міста Краматорська, за результатами досліджень вміст шкідливих забруднюючих речовин в атмосферному повітрі міста не перевищувало гранично-допустимих концентрацій, відповідало вимогам нормативного документу («Гігієнічні регламенти допустимого вмісту хімічних і біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць», що затверджені наказом МОЗ України №52 14.01.2020).

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування нашої установи, гама-фон в Донецькій області за період 24.02-16.05.2022 знаходиться в межах природного рівня (дослідження проводяться 3 рази на добу), з наростаючим підсумком в особливий період проведено 2387 вимірів, за останній тиждень-209 вимірів. На теперішній час щоденні дозиметричні вимірювання проводяться в м.м. Краматорськ, Бахмут, Покровськ, Добропілля, Торецьк, Костянтинівка, Дружківка, Слов’янськ, Селидове, Сартанської ОТГ Маріупольського району.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області не надходила.

Бережіть собі та близьких, використовуйте для вживання кип’ячену або бутильовану воду!

 

Підготовили фахівці відділу моніторингу та реагування на небезпеки Берегова О.О., Лещенко Г.П.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net