logo Ukrainian flag
 
Щодо ситуації у галузі громадського здоров’я в Донецькій області.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» в межах участі в роботі функціональної підсистеми медичного захисту інформує про ситуацію у галузі громадського здоров’я в Донецькій області на теперішній час та ризики її ускладнення.

Станом на 20 червня 2022 року ситуація у галузі громадського здоров’я в Донецькій області через активні бойові події продовжує бути напруженою. Як і раніше, без централізованого водопостачання залишаються мешканці ряду населених пунктів регіону (м.м. Мар’їнка, Красногорівка, Курахове, Авдіївка Покровського району, м.м. Лиман, Святогірськ, сел Ясногірка, Шабельківа, 3 Олександрівка, Ясна Поляна, Краснопілля, Долина, Маяки, Хрестище, Райгородок, Донецьке, Карпівка, Селезнівка Краматорського району, м.м. Торецьк, Сіверськ Бахмутського району тощо).

З початку цього тижня було відновлено електрозабезпечення об’єктів водопостачання Другого Донецького водогону, яке було припинено з 27 травня через знеструмлення, централізована проточна вода почала заповнювати водогін. Люди, які мешкають на нижніх поверхах будинків, в містах, що розташовані на початку водогону - м.м. Слов’янськ, Дружківка – 13-16 червня мали доступ до проточної води. Але вже з 17 червня подача знову припинена через знеструмлення водогону.

Стабільне водопостачання населення м. Костянтинівка відсутнє вже більше 20 днів. Водозабезпечення мешканців Костянтинівської та Іллінівської громад після зупинки Другого Донецького водогону здійснюється від Білогірського та Білокузьминівського вододжерел. Але через активізацію бойових дій постійно має місце і знеструмлення водо-насосної станції «Біла Гора»: тільки в червня вона припиняла свою роботу неодноразово (4,9,11,14,16 червня). На сьогодні потреба в питної воді міста Костянтинівка задовільнена тільки на третину. Якщо на «лівому березі» міста вода надається за графіком, то мешканці «правобережжя» міста страждають через тривалу відсутність проточної води в домівках. Вони вимушені використовувати привізну воду, або бутильовану, яка придбається в торгівельній мережі

Після зупинки Другого Донецького водогону без стабільної подачі централізованої питної води залишаються мешканці частини м. Краматорську. З 3 червня подача води з насосної станції 2 підйому КП «Компанія «Вода Донбасу» здійснюється за графіком з 5.00 до 21.00 на Старе місто (частково), селища Жовтневе, Мар’ївка, Городещино, Іванівка (11% споживачів).

За останній тиждень в гіршу сторону змінилося стабільне водозабезпечення м.м. Покровськ, Селидове, Добропілля, які з 27 травня після виведення з ладу другого Донецького водогону отримували проточну централізовану воду з Карлівського водосховища. Обстрілами 19 червня відбувалося знеструмлення і Карлівської фільтрувальної станції. Аварія в короткий термін усунута, станом на 20.06.2022 водопостачання вказаних міст здійснюється в штатному режимі.

В м. Бахмут 15.06.2022 з технічних причин, пов’язаних з агресією РФ,  було скорочено водопостачання з Артемівської фільтрувальної станції Часовоярського районного виробничого управління КП «Компанія «Вода Донбасу». На цей період більша частина населення забезпечувалася питною водою з підземних джерел КП «БАХМУТ-ВОДА» (Кліщіївське та Красносільське водозабори). Відновлювальні роботи завершені, з 19 червня розпочато заповнення резервуарів Артемівської фільтрувальної станції для централізованої подачі води у міста Бахмут, Соледар в повному обсязі.

Таким чином, зараз вже всі міста Донецької області відчувають проблеми з водозабезпеченням. Без сумніву, старим людям придбати воду дуже складно, тим більше, якщо не працюють ліфти в багатоповерхових домівках. Недолік якісної та безпечної води, тим більше в літню спекоту, є ризиком ускладнення епідемічної ситуації.

При відсутності централізованої води населення використовує воду з громадських та приватних колодязів, бюветів, бутильовану воду, придбану в торгівельній мережі або за рахунок гуманітарної допомоги, організовано та здійснюється підвіз води спец.автотранспортом. В селах громад водопостачання здійснюється від сільських вододжерел, якщо в наявності електропостачання.

З метою недопущення ускладнення епідемічної ситуації, фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжують відслідковувати санітарно-епідемічну ситуацію, зокрема лабораторні дослідження, в складних умовах, що є зараз повсюдно на території регіону.

За останній тиждень (13.06-19.06.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної за санітарно-хімічними показниками - 56, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 17 пробах, тобто 30,4%, процент перевищення НД за окремими показниками остається на колишньому рівні. По децентралізованому водопостачанню відібрано 12 проб, із яких 8 з перевищенням нормативних рівнів, тобто 66,7%.

Оцінка параметрів води питної проводиться у т.ч. за новими вимогами, що наведені Державними санітарними нормами і правилами «Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру», що затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України №683 від 22.04.2022.

Невідповідність води нормативним показникам новим ДСанПіН із систем централізованого водопостачання за останній тиждень має місце по каламутності - в м.м. Добропілля, Білозерськ, по забарвленості та сухому залишку - в м. Покровськ, по перманганатній окиснюваності - в м. Білозерськ. По децентралізованому водопостачання перевищення нормативів спостерігалися в м. Дружківка по каламутності-4 гранично-допустимих концентрацій (ГДК), по амонію - 2,3ГДК, по загальній жорсткості - 1,5ГДК, по залізу загальному - 3ГДК.

Залишковий хлор (вільний і зв’язаний) відсутній в м. Бахмут, Слов’янськ, Покровськ, Білозерськ, що підтверджує недолік хлорвмісних реагентів для обробки води. Але проблеми з недоліком хлору та хлорвмісних реагентів для дезінфекції води в регіоні поступово вирішуються. Наприклад, за інформацією адміністрації КВП «Краматорський водоканал», 18 червня отримані реагенти для очищення води завдяки асоціації «Укрводоканалекологія» від гуманітарної організації з Німеччини, підприємство повністю забезпечене необхідними реагентами та деззасобами для водопідготовки самого більшого міста Донеччини на теперішній час.

Моніторингу мікробіологічних показників нашими фахівцями приділяється особлива увага. В останній тиждень досліджено проб води питної за мікробіологічними показниками – 51 проба, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 3 пробах, тобто 5,9%. Досліджено за минулий  тиждень 12 проб децентралізованого водопостачання, нормативним вимогам відповідають всі. Щодо централізованого водопостачання, то за мікробіологічними показниками реєструвалася невідповідність нормативним вимогам води питної у в м.м. Слов’янськ, Покровськ, Селидове. Так, в цих містах, в 100 см3 питної води, були виявлені загальні коліформи (при нормі-відсутність), а в м. Покровську ще і кишкова паличка (E.coli) (при нормі-відсутність), що може бути показником забруднення води фекаліями. Ситуація стала можливою через недолік рідкого хлору та хлорвмісних реагентів для обеззаражування води КП «Компанія «Вода Донбасу». Про результати досліджень для реагування постійно інформуються відповідні органи, служби, установи.

Епідемічно небезпечними є місця тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб. В Донецькій області місця розміщення внутрішньо переміщених осіб продовжують роботу тільки в Курахово (привізна вода), Бахмуті та Селидові (централізована вода). В минулому тижні в місцях перебування внутрішньо переміщених осіб (Бахмут, Селидове) на лабораторні дослідження відібрано 5 проб питної води, відповідають нормативним вимогам. У тому числі в місцях тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб відібрано 5 проб, без перевищень. В Курахово дослідження води в місцях розміщення переміщених осіб поки не можливі, оскільки лабораторія Мар¢їнської філії тимчасово не задіяна через активні обстріли, але перевірка таких місць проведена сумісно з органом соціального захисту населення.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня інформацій щодо руйнування підприємств, установ, що могло би привести до забруднення атмосферного повітря хімічними речовинами, не отримували. За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області за особливий знаходиться в межах природного рівня.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила. Підвищена увага через ризик ускладнення ситуації приділяється попередженню холери, у т.ч. за показниками продовжується лабораторний аналіз матеріалу хворих на гострі кишкові інфекції та стічних вод. Всього за 3 тижня червня в області зареєстровано хворих на гостри кишкові інфекції - 37, з них 25 обстежені на холеру, негативні. Досліджено на холеру 33 проби стічних вод , патогенні збудники холери не виявлені.

На сьогодні лабораторний моніторинг продовжується на підлеглих територіях 9 з 14 філій нашої установи. Не здійснюється він через воєнні події та їх наслідки Мангушською, Волноваською, Лиманською філіями. В Маріуполі здійснюються тільки вимірювання гама-фону в пос. Сартана (Кальміуський район міста). Також лабораторні дослідження тимчасово припинені Мар`їнською філією, лабораторія якої розміщена в Красногоровці і не може працювати через постійні активні обстріли.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net