logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідемічна ситуація в Донецькій області станом на 27.06.2022.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» (далі – ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ») продовжує інформувати про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області.

Завдяки зусиллям фахівців ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ», в складних умовах, що є зараз повсюдно на території регіону, продовжується виконання завдань МОЗ України, спостереження за санітарно-епідемічною ситуацією, зокрема здійснення лабораторних досліджень. На сьогодні моніторинг стану санітарно-епідемічної ситуації здійснюється на підлеглих територіях 10 із 14 наших відокремлених територіальних підрозділів (не здійснюється через наслідки військових подій Мангушською, Волноваською, Лиманською філіями, в Маріуполі здійснюються тільки вимірювання гама-фону). Щодо лабораторних досліджень, то вони в додаток до перелічених, не проводяться ще Мар’їнською філією через постійні активні обстріли лабораторії.

Станом на 27 червня 2022 року ситуація у галузі громадського здоров’я в Донецькій області через активні бойові події продовжує бути напруженою, але контрольованою. Як і раніше, без централізованого водопостачання залишаються мешканці ряду населених пунктів регіону Покровського, Краматорського, Бахмутського районів (м.м. Лиман, Святогірськ, Торецьк, Сіверськ, Авдіївка, Мар¢їнка, Курахове, поряд розташованих селищ). На теперішній час Костянтинівська та Іллінівська громади водозабезпечени від Білогірського, Білокузьминівського вододжерел. Через аварійний стан мережі та пошкодження електроліній, водопостачання нестабільне. Як і раніше, мешканці «правобережжя» міста Костянтинівка залишаються без централізованого водопостачання, потреба міста в централізованої питної воді задовільнена на третину.

Майже щодня ворог продовжує активні постріли, руйнування в регіоні, у т.ч. об’єктів водозабезпечення населення. Але органи обласного та місцевого самоврядування, відповідальні служби додають максимальні зусилля для забезпечення життєдіяльності регіону. Так 25 червня знов була знеструмлена Карлівська фільтрувальна станція (вододжерело - Карлівське водосховище), але аварія була в короткий термін усунута. Станом на 27.06.2022 водопостачання міст Покровськ, Селидове, Добропілля здійснюється в штатному режимі.

З 22 липня Часовоярським районним виробничим управлінням КП «Компанія «Вода Донбасу» відновлена централізована подача питної води у м.м. Бахмут, Соледар, Часів-Яр. Поступово відновлюється водопостачання міст Слов’янськ, Дружківка у зв’язку з завершенням ремонту електрозабезпечення об’єктів водопостачання Другого Донецького водогону (припинялося з 17 червня через знеструмлення), централізована питна вода 24 червня почала заповнювати водогін.

Продовжуються відновлювальні роботи на мережах водопостачання в м. Краматорськ: 26 червня проведена заміна аварійної ділянки водопроводу по вулиці Заводській та провулку Печерський на нові труби, які були отримані з Німеччини в якості гуманітарної допомоги.

При відсутності централізованої води населення використовує воду з громадських та приватних колодязів, бюветів, бутильовану воду, придбану в торгівельній мережі або за рахунок гуманітарної допомоги, організовано та здійснюється підвіз води спец.автотранспортом. В селах громад централізоване водопостачання при наявності електропостачання здійснюється від сільських вододжерел. Органи місцевого самоврядування готуються і до подальшого можливого погіршення ситуації з водозабезпеченням населення, проводиться паспортизація та підготовка альтернативних джерел водопостачання. В частині міста Краматорську, де відсутня централізована подача питної води, встановлюються баки ємністю по 1000 літрів завдяки підтримці гуманітарної організації  Solidarites International. В м. Курахове та селищах Дачне і Дальнє видача питної води населенню організована за графіком через стаціонарні пункти, які створені в установах та організаціях Курахівської громади. На теперішній час використовується  питна вода після очистки установкою зворотного осмосу, вода на установку подається з Курахівського водосховища, за результатами досліджень вода за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками відповідає нормативним вимогам.

Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжують лабораторні дослідження води з метою моніторингу її якості та безпеки, за результатами досліджень постійно взаємодіють з органами місцевого самоврядування, іншими зацікавленими органами та службами, підготовлені рекомендації щодо обладнання, утримання та дезінфекції ємностей для зберігання води, населенню надаються рекомендації щодо профілактики інфекцій з водним шляхом передачі.

За останній тиждень (20.06-26.06.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторно досліджено проб води питної:

  • за санітарно-хімічними показниками - 49, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 9 пробах, тобто 18,4%. По децентралізованому водопостачанню відібрано 11 проб, із яких 9 з перевищенням нормативних рівнів, тобто 81,8%.

Оцінка параметрів води питної проводиться у т.ч. за новими вимогами, що наведені Державними санітарними нормами і правилами «Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру», що затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України №683 від 22.04.2022.

Невідповідність води нормативним показникам ДСанПіН №683-2022 із систем централізованого водопостачання за останній тиждень мало місце в м. Добропілля по каламутності - від 1,2 гранично-допустимих концентрацій (ГДК) до 1,5 ГДК, по сухому залишку - 2,3 ГДК, в м. Покровську - незначне перевищення по забарвленості, по сухому залишку-2,5 ГДК.

По децентралізованому водопостачання перевищення нормативів спостерігалися в м. Дружківка по загальній жорсткості від 1,5 ГДК до 3,7 ГДК, по хлоридам від 1,2 ГДК до 1,4 ГДК. Залишковий хлор (вільний і зв’язаний) через недолік хлорвмісних реагентів для обробки води в питній воді в м. Бахмут, Слов’янськ, Добропілля не визначався.

В останній тиждень досліджено за мікробіологічними показниками – 51 проба питної води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 4 пробах, тобто 7,8%, питома вага незадовільних проб за тиждень зросла майже на 1,9%. Досліджено 11 проб децентралізованого водопостачання, всі відповідають нормативним вимогам.

Щодо централізованого водопостачання, то невідповідність нормативним вимогам води питної за мікробіологічними показниками реєструвалася у м.м. Добропілля, Слов’янськ, Покровськ. В перелічених містах в 100 см3 питної води були виявлені загальні коліформи (при нормі-відсутність), а в м.м. Добропілля, Покровськ ще і кишкова паличка (E.coli) при нормі- відсутність, що може бути показником фекального забруднення води. Частіше невідповідність води нормативним вимогам за мікробіологічними показниками реєструється в м. Покровськ. З 1 червня з 19 досліджених проб відхилення від нормативу за мікробіологічними показниками виявлені в 9 пробах (ЗМЧ – 9 проб, ЗКФ – 9 проб, E.coli – 6 проб). Згідно даних КП «Покровськводоканал», які отримала Покровська філія на запит, зараз в місті експлуатуються водопровідні мережі із зносом 52,4%, з початку року зареєстровано 234 пориви, тільки у червні було три відключення подачі води в мережу на 3-4 доби, для обеззаражування використовується перманганат калію. Вказані причини і є підставою для перелічених результатів лабораторних досліджень. На території Покровської ОТГ інші джерела водопостачання відсутні.

За всіма незадовільними результатами досліджень, за інформаціями філій, постійно інформуються відповідні органи та служби, надаються рекомендації населенню. Питання готовності центральних та місцевих органів влади забезпечити санітарне та епідемічне благополуччя населення в літній період розглянуто на позачерговому засідання обласної комісії з питань ТЕБ та НС від 23.06.2022 (протокол №7).

Епідемічно значущими є місця тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО), які почали облаштовуватися в Україні з початку військової агресії РФ, в т.ч. і в Донецькій області. З моменту введення воєнного стану на початок літа в місцях тимчасового розміщення ВПО вже сталося 15 спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь. Найбільша кількість спалахів – 10 – була зафіксована у Львівській області, ще 2 виявили у Запорізькій області, та по одному – у Тернопільській, Івано-Франківській, Закарпатській, Одеській, Полтавській, Київській та Дніпропетровській областях.

Зараз в області місця розміщення ВПО функціонують в м.м. Бахмут, Селидове, Новогродівка, Курахово та населених пунктах Курахівської ОТГ. Всього таких місць задіяно – 11, перебуває в них 269 осіб, організовано харчування здійснюється в 2-х (м. Селидове).

Моніторинг місць розміщення ВПО на відповідність нормативним вимогам працівниками філій проведений з залученням представників соціальних служб (підготовлені акти санітарно-епідеміологічного обстеження ф.315/0):

- Селидівська філія – 21.06.2022 заклад дитячого оздоровлення «Чайка»

- Мар`їнська філія – 17.06.2022 Курахівський міський центр культури та дозвілля.

За результатами спостереження надані пропозиції, виконання на контролі. Продовжується і лабораторний моніторинг місць розміщення ВПО.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня інформацій щодо руйнування підприємств, установ, що могло би привести до забруднення атмосферного повітря хімічними речовинами, не отримували. За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області за особливий знаходиться в межах природного рівня.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила. Підвищена увага через ризик ускладнення ситуації приділяється попередженню холери, у т.ч. продовжується лабораторний аналіз матеріалу хворих на гострі кишкові інфекції та стічних вод на холерні вібріоні. Всього в червні в області зареєстровано хворих на гостри кишкові інфекції - 55, з них 42 обстежені на холеру (76,4%), негативні. Досліджено на холеру 45 проб стічних вод, патогенні збудники холери не виявлені. В області діє «Комплексний план профілактики холери та ГКІ в Донецькій області протягом особливого періоду 2022 року», який затверджений рішенням комісії з питань ТЕБ та НС.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net