logo Ukrainian flag
 
Щодо санітарно-епідемічної ситуації в Донецькій області станом на 30.05.2022.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» інформує про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області станом на 30.05.2022 в межах участі в роботі функціональної підсистеми медичного захисту, а також на виконання Комплексного плану профілактики холери та гострих кишкових інфекцій в Донецькій області протягом особливого періоду 2022 року.

Ситуація у галузі громадського здоров’я в Донецькій області продовжує день від дня загострюватися через активні військові події. Особливо страждає населення через проблеми, які є та продовжують виникати у зв’язку з перебоями або відсутністю проточної питної води.

Найважливіші об'єкти водопостачання регіону залишаються знеструмленими внаслідок бойових дій. Це Донецька фільтрувальна станція; комплекс насосних станцій третього підйому каналу Сіверський Донець-Донбас, насосна станція першого та другого підйомів Південно-Донбаського водопроводу, всі об'єкти Волноваського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства. З 18 фільтрувальних станцій підприємства КП «Компанія «Вода Донбасу», яке є основним постачальником питної води населенню області, функціонують 15. Через таку ситуацію, частина населених пунктів області були переведені на резервне джерело водопостачання - Карлівське водосховище.

Але без централізованого водопостачання з 22.03.2022 залишається населення м. Торецьк, з 21.02.2022 – населення м. Курахове та поруч розташованих селищах Дачне і Дальнє, в останні тижні - м. Лиман Краматорського району, м.м. Сіверськ, Соледар Бахмутського району. Населення використовує воду з приватних колодязів, використовує для пиття бутильовану воду, придбану в торгівельній мережі або за рахунок гуманітарної допомоги (в залежності від військової ситуації в кожному населеному пункті).

Але ворог щоденно продовжує обстріли населених пунктів нашого регіону, що приводе до нових пошкоджень систем водозабезпечення та елекропостачання. Згідно інформації керівника Донецької обласної військової адміністрації Павла Кириленка, 27 травня в результаті обстрілів було пошкоджено другий Донецький водогін, без проточної води залишилися м.м. Дружківка, Костянтинівка та ще 9 населених пунктів Донецької області; 29 травня в результаті бойових дій було знеструмлено магістральну лінію електропередач області - Бахмутський, Краматорський райони та окремі населенні пункти північних територій регіону, у т.ч. м.м. Святогірськ, Миколаївка, я яких зараз трапляться запеклі бої - залишилися без електропостачання та води. В цей же день- 29.05.2022 близько 21 години- фахівці відновили електропостачання до населених пунктів. А зранку 30 травня ремонтники розпочали роботу з запуску другого Донецького водогону, проте, чи вдасться його полагодити - залежатиме від безпеки ситуації для спеціалістів. У разі сприятливих умов, постачання води може бути відновлене вже сьогодні.

Руйнування водопровідних мереж, тривала відсутність подачі води по водопровідній мережі сприяє бактеріальному забрудненню питної води, виникненню спалахів гострих кишкових інфекційних хвороб та підвищенню ризику епідускладнень інфекцій з водним механізмом передачі, у зв’язку з чим настороженість щодо гострих кишкових інфекцій та холери підвищена, розпочати дослідження стічних вод на вібріофлору.

Тому стан водопостачання населення знаходиться під постійним моніторингом нашої установи незважаючи на складну та напружену військову ситуацію. За останній тиждень (23.05-30.05.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної:

  • за санітарно-хімічними показниками - 70 проби води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 31 пробах, тобто 44,2%;
  • за мікробіологічними показниками – 77 проби води питної, відхилення від нормативних вимог не зареєстровані.

Лабораторні дослідження фіксують погіршення стану води питної від тижня до тижня, що викликає занепокоєність через ризик можливого ускладнення епідемічної ситуації.

Невідповідність води питної нормативним вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної до споживання людиною» за санітарно-хімічними показниками реєструвалася:

- по каламутності - за останній тиждень по всім нижченаведеним містам показник виріс на 50% і становив в: м. Добропілля від 3,4 до 5,1 гранично-допустимі концентрації (ГДК), м. Дружківка - від 2,2 до 4,9 ГДК, м. Селидове -3,5 ГДК, м. Покровськ -2,2 ГДК, м. Костянтинівка - 1,4 ГДК,;

- по забарвленості за останній тиждень показник в основному остається на місті і становить в: м. Добропілля - від 1,2 до 1,5 ГДК, м. Селидове - 1,3ГДК, м. Покровськ – від 1,5 до 1,6 ГДК;

- по сухому залишку показник остається на місті і складає 3,8 ГДК в м. Добропілля і м. Покровську

- по залізу загальному – показник знову перевищував в м. Селидове і становив 1,6ГДК.

Як ми вже інформували раніше, вказані відхилення від нормативних показників води питної в м.м. Добропілля, Селидове, Покровськ пов’язані з переходом на резервне джерело водопостачання - Карлівське водосховище після пошкодження Донецької фільтрувальної станції.

КП «Компанія «Вода Донбасу», яка є основним підприємством водопостачання Донбасу, продовжує роботу з недоліком рідкого хлору та хлорвмісних реагентів для обеззаражування води, що підтверджують  результати лабораторних досліджень з середині квітня. Так і за останній тиждень в досліджених пробах води в м.м. Добропілля, Покровськ, Дружківка, Костянтинівка, Слов’янськ (за винятком води, яка подається від КП «Славміськводоканал»), залишковий хлор відсутній. При недоліку хлору підприємство КП «Компанія «Вода Донбасу» продовжує проводити дообробку води перманганатом калію, а міські водоканали, де це ще можливо, через наявність залишків хлору або гіпохлориту кальцію, додатково знезаражують воду і хлорвмісними реагентами. Так в м. Селидове на резервуарі чистої води і в с. Золотий колодязь Шахівської територіальної громади Покровського району, що розміщується близько м. Добропілля, на водозаборі «Золотий колодязь» були  встановлені гіпохлоритні установки. Перманганат калію для обробки води використовується на теперішній час і на Карлівській фільтрувальній станції (за інформацією керівництва КП «Компанія «Вода Донбасу» та результатами досліджень). Для знезараження питної води на водогонах та громадських колодязях в Шахівській і Криворізькій територіальних громадах використовуються таблетки «Акватабс», яких вистачить приблизно на 2-4- місяці, планується ще провести додаткові закупівлі, якщо буде потрібно.

В цей ситуації водозабезпечення населення, яка містить епідемічні ризики, нашими фахівцями уважно аналізується безпека питної води. Звітуємо, що за останні 2 тижня ситуація з безпекою води питної покращилася – не відповідність нормативним вимогам за мікробіологічними показниками не реєструється.

Як і раніше з 23.05.2022, АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» не надає природний газ своїм споживачам через пошкодження магістрального газопроводу (крім мешканців Комарської та Олександрівської ОТГ, які забезпечені газом від інших постачальників). Ця ситуація робить неможливим кип’ятіння води населенням перед вживанням. Тому санітарно-освітня робота щодо обеззаражування води в домашніх умовах серед населення області, фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжується.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то з наростаючим підсумком з 24.02.2022 фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» було відібрано на дослідження 3002 проби, забруднення хімічними речовинами вище нормативного рівня реєструвалися в 7 пробах по пилу і сажі, забруднення хімічними речовинами не визначено. За останній тиждень відібрано 230 проб, перевищення виявлені у 2 пробах по сажі в м. Покровську (1,06 ГДК).

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області за період 24.02-30.05.2022 знаходиться в межах природного рівня (дослідження проводяться 3 рази на добу). На теперішній час щоденні дозиметричні вимірювання проводяться в м.м. Краматорськ, Бахмут, Покровськ, Добропілля, Торецьк, Костянтинівка, Дружківка, Слов’янськ, Селидове, селищі Сартана Кальміуського району м. Маріуполь.

Через воєнні події та їх наслідки, небезпеку фахівців, тимчасово припинені лабораторні дослідження в м.м. Маріуполь, Волноваха, Мангуш, Мар’їнка, Лиман. Фахівці установи готові відновити заходи спостереження одразу після припинення активних воєнних подій на територіях.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила.

 

 

Підготовлено фахівцями відділу моніторингу та реагування на небезпеки ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net