logo Ukrainian flag
 
Щодо санітарно-епідемічної ситуації в Донецькій області станом на 01.08.2022.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» (далі – ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ») інформує про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області станом на ранок 1 серпня 2022 року.

На теперішній час, як і раніше, найважливішими ризиками ускладнення епідемічної ситуації є проблеми з водо-, газо- та електрозабезпеченням населення через множинні факти руйнування, знеструмлення підприємств інфраструктури снарядами, що ускладнює умови життя мешканців населених пунктів Донецької області; в деяких через тривалу відсутність подачі питної води, газу, світла, на фоні літній спеки виникла гуманітарна криза, що несе ризики ускладнення епідемічної ситуації.

За інформацією, яку ми отримаємо з відкритих джерел комунікації, а також від фахівців відокремлених територіальних підрозділів нашої установи, які залишаються та продовжують професійну діяльність на території Донецької області, на ранок 01.08.2022 в штатному режимі здійснюється водопостачання м.м. Добропілля, Покровськ, Селидове, с.с. Зоряне, Желанне, Олександропіль Мар’їнської територіальної громади, населених пунктів Сергіївка, Андріївка та Роганське Андріївської територіальної громади та населених пунктів Новодонецької селищної територіальної громади.

Станом на ранок 01.08.2022 без централізованого водопостачання залишаються мешканці ряду населених пунктів регіону Покровського, Краматорського, Бахмутського районів (м.м. Торецьк, Слов’янськ, Святогірськ, Дружківка, Сіверськ, Авдіївка, Мар¢їнка, Курахове, Красногорівка, Вугледар, Гірник, смт. Курахівка, смт. Гостре Курахівської територіальної громади, селищ Долина, Краснопілля, Маяки, Хрестище Святогірської ОТГ тощо). Також через обстріли пошкоджено всі трансформатори, які забезпечують подачу питної води мешканцям Черкаської ОТГ. Протягом минулого тижня цю проблему не вдалось вирішити, тому централізоване водопостачання у смт. Черкаське, селищах Олександрівка, Новомиколаївка, Новоселівка припинено. Решта населених пунктів Слов’янської територіальної громади (смт. Билбасівка) та Миколаївської територіальної громади (села Малинівка та Рай-Олександрівка) через періодичне знеструмлення отримують централізовану питну воду з перебоями.

Напружена ситуація з питною водою продовжується і в місті Костянтинівка. За графіком подається вода в частину домівок старого міста Краматорську, с.с. Малотаранівка, Жовтневе, Городещино, Іванівка, Мар’ївка Олександрівської селищної громади, тощо.

Але ситуація у галузі громадського здоров’я області продовжує загострюватися майже щоденно. Тільки протягом останнього тижня через ворожі обстріли сталися події:

- 27 липня в результаті пошкодження електричних мереж було припинено електропостачання та відповідно і централізоване водозабезпечення, населених пунктів Бахмутського району (з 18 години), яке о 15 годині 28 липня вдалося відновити;

- декілька разів протягом останнього тижня (23,25-27,30 липня) порушувалося електроживлення Карлівської фільтрувальної станції, у зв’язку з її знеструмленням централізована проточна вода була відсутня в населених пунктах Добропільської громади (м. Білицьке, сел. Водянське, селищ Світле, Красноярське, Новий Донбас, м. Добропіллі – верхня частина міста), Білозерської громади (м. Білозерське, с. Первомайське), Шахівської громади (с. Дорожнє), м.м. Селидове, Покровськ. Найкраща ситуація в цей час була в м. Добропілля, в якому питна вода за графіком подавалась з водозабору «Золотий колодязь» (з 18.00 до 21.00), але в багатоповерхових будинках верхній частини міста питна вода надходила лише на перші поверхи; зараз робота фільтрувальної станції відновлена;

- 30.07 за повідомленням КВП «Краматорський водоканал» у зв'язку з бойовими діями знеструмлена насосна станція на каналі «Сіверський Донець-Донбас», в результаті чого буде скорочено подачу технічної води та 31.07.22 о 19:00 буде зупинена фільтрувальна станція та підвищувальні насосні станції м. Краматорська; зараз населення міста отримує проточну воду з резервуару фільтрувальної станції.

При відсутності централізованої води для водозабезпечення населення виконавчої влади та місцевого самоврядування, зацікавлені органи та служби області прикладають всі зусилля до забезпечення населення водою: задіяні громадські та приватні колодязі, особливо в сельскій місцевості, бювети, організований та здійснюється підвіз води спецавтотранспортом, обладнуються баки для розливу води, стаціонарні пункти розливу, здійснюється доставка води національною поліцією, гуманітарними місіями, волонтерами тощо. Наприклад, в м. Костянтинівці воду можна набрати із резервуарів котелень, біля під'їздів багатоповерхових будинків встановлюються поливальні крані, організоване підвезення технічної води, частина населення використовує власні свердловини та допомагає сусідам з водою. В м. Курахове та селищах Дачне і Дальнє видача питної води населенню організована через стаціонарні пункти видачі питної води, які створені в установах та організаціях Курахівської громади, розроблений графік підвозу води. Зараз використовують для доставки населенню питну воду  після очистки установкою зворотного осмосу ЕКОСОФТ «ФМ-МО-УФ-КМ-24,0». В м. Краматорськ продовжується облаштування «гусаків», минулим тижнем ще один був встановлений по вулиці Анатолія Соловяненка,8. Для альтернативного водозабезпечення мешканців міст Селидове, Українськ та селища Цукурине з початку липня розпочаті роботи по обладнанню нових свердловин, на сьогоднішній день пробурені 5 свердловин (всього по Селидівській громаді передбачається додатково обладнати 10 свердловин, роботи затримуються із-за твердих порід ґрунту). Аналогічна робота ведеться в м. Слов’янську, на сьогоднішній день пробурені 2 свердловини, ще по двох ведуться роботи. В м. Дружківка за результатами інспекції міською військовою адміністрацією спільно з фахівцями КП «Компанія «Вода Донбасу» свердловини Райського водозабору в межах території громади знайдено свердловину з високим дебітом, демонтоване старе обладнання, проводиться закупівля нового обладнання. Разом з тим проводиться консультації зі спеціалістами щодо буріння свердловин з задовільною кількістю та якістю води, пошук підрядних організацій; до завершення робіт населенню дозволили користуватися артезіанськими свердловинами міських лікарень. В Добропільській, Криворізьській, Білозерській громадах місцевими органами самоврядування були визначені альтернативні вододжерела для водозабезпечення населення у разі необхідності. Також населення населених пунктів області активно облаштовує власні свердловини, але за узгодженням на їх облаштування не звертаються.

Підприємство КП «Компанія «Вода Донбасу», яке є основним підприємством водозабезпечення Донбасу, продовжує роботу при недоліку хлору та хлорвмісних реагентів, підприємство для обеззаражування води використовує перманганат калію, гіпохлорит натрію. Останнього тижня залишковий хлор (вільний і зв’язаний) не визначений в досліджених фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» пробах питної води в м.м. Бахмут, Покровськ.

Домівки мешканців Донецької області, крім 2-х громад, залишаються без газу з 23 травня у зв’язку з пошкодженням магістрального газопроводу та відсутності альтернативних джерел транспортування природного газу (офіційна інформація АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ»). Через обстріли продовжується руйнування електромереж. За інформацією ДТЕК Донецькі електромережі, станом на 31.07.2022 без світла залишаються мешканці 339 населених пунктів Донецької області, найскладніші напрями - Слов'янське, Авдіївське, Мар'їнське, Торецьке, Бахмутське, але відновлювальні роботи ведуться щодня.

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в умовах інтенсивних бойових дій на території області продовжує епіднагляд, у т.ч. лабораторний моніторинг, здійснення заходів попередження виникнення та розповсюдження в регіоні гострих кишкових інфекцій, у т.ч. холери. За показниками епідситуації, всіма незадовільними результатами досліджень постійно інформуються відповідні органи та служби, установи, надаються пропозиції щодо попередження ускладнення епідемічної ситуації.

За останній тиждень (25.07-31.07.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної:

За санітарно-хімічними показниками – з мереж централізованого водопостачання -34, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 12 пробах, тобто 35,3%, в порівнянні з минулим тижнем кількість досліджень з відхиленнями від НД зменшилися на 2,5%. По децентралізованому водопостачанню відібрано 12 проб, із яких 9 з перевищенням нормативних рівнів, тобто 75% в порівнянні з минулим тижнем процент відхилень збільшився на 8,3% (артезіанські свердловини, колодязі приватного сектору).

Невідповідність води нормативним показникам ДСанПіН «Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру», що затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України №683 від 22.04.2022 із систем централізованого водопостачання реєструвалися:

в м. Добропілля:

- по каламутності - від 1,5 гранично - допустимих концентрацій (ГДК) до 1,9 ГДК (спостерігається зростання на 0,7 ГДК);

- по кольоровості - 1,1 ГДК (перевищення осталося на рівні минулого тижня);

- по сухому залишку - 2,6 ГДК (перевищення осталося майже на рівні минулого тижня).

В м. Покровську:

- по забарвленості - від 1,15 до 1,2 ГДК (спостерігається збільшення на 0,13 і 0,14 ГДК відповідно);

- по сухому залишку - 2,6 ГДК (перевищення осталися на рівні минулого тижня).

Щодо децентралізованого водопостачання, то перевищення нормативів спостерігалися:

в м. Дружківка

- по загальній жорсткості - від 3,0 до 4,3 ГДК;

- по нітратам від 1,6 до 3,2 ГДК.

За мікробіологічними показниками з мереж централізованого водопостачання відібрано 37 проб питної води, без відхилень від НД. З джерел децентралізованого водопостачання відібрано 12 проб, з відхиленнями від нормативних вимог 3, що складає 25%, в порівнянні з минулим тижнем кількість відхилень зменшилася на 42%. Перевищення реєструвалися в свердловинах м. Селидове (2 шт.), м. Новогродівка (1 шт.), де у всіх трьох свердловинах в 100см3 води були виявлені загальні коліформи і E.coli (при нормі-відсутність).

Дослідження води свердловин фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» проводилося у т.ч. у якості моніторингу альтернативних джерел водопостачання на виконання в межах компетенції рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 20.06.2022 (протокол №7). Минулим тижнем проведені лабораторні дослідження 1 проби води із альтернативного джерела водопостачання, розміщеного в сел. Водянське, яке планується використовувати для водопостачання вказаного селища та м. Білицьке. Результати досліджень показали не придатність води до вживання по санітарно-хімічним показникам (каламутність-1,7 ГДК, жорсткості 2,2 ГДК, сухому залишку 2,16 ГДК, сульфатам 5,8 ГДК), але за мікробіологічними показниками відхилення від нормативних вимог не виявлені. В м. Селидове за зверненням Селидівської міської ради були проведені лабораторні дослідження із альтернативних джерел водопостачання (4 свердловини в м. Селидове та 1 - в Новогродівській територіальній громаді). Результати досліджень показали, що вода всіх 4-х свердловини не відповідає нормативам за санітарно - хімічними показниками (по каламутності від 1,2 до 1,8 ГДК, по забарвленості - 1,4 ГДК) і в 3-х - за мікробіологічними показниками. Вірогідно, невідповідність води нормативам зареєстрована в зв’язку з тим, що свердловини на протязі 8 років не використовувалися. Фахівцями надані пропозиції додатково провести відкачку води зі свердловин для повторних досліджень.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня були проведені лабораторні дослідження 229 проб, із яких 9 мали перевищення максимально разової ГДК в м. Покровську: по сажі-1,06 ГДК, сірководню-1,13 ГДК, аміаку-1,4 ГДК, фенолу-1,1 ГДК. В м. Селидове зареєстровано перевищення по ангідриду сірчастому-1,3 ГДК.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого періоду доки знаходиться в межах природного рівня.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила. Підвищена увага через ризик ускладнення ситуації приділяється попередженню холери, у т.ч. продовжується лабораторний аналіз матеріалу хворих на гострі кишкові інфекції та стічних вод на холерні вібріоні.

За 9-й тиждень літа (4-й тиждень липня -25-31.07.2022) в Донецькій області:

- Досліджено на холерні вібріоні проб навколишнього середовища -10 (стичні води), позитивні знахідки відсутні; з наростаючим підсумком з початку літа – 98, без знахідок патогенних штамів холерного вібріону;

- Зареєстровано хворих на гостри кишкові інфекції за тиждень -14, з них обстежено на холеру – 14 (100%), негативні; наростаючим підсумком з початку літа – зареєстровано хворих на ГКІ – 135, з них 121 (89,6%) обстежено на холеру, результат негативний.

Фахівці нашої установи активно продовжують профілактичну роботу, санітарно-освітні заходи.

 

Бережіть собі, близьких, життя та здоров’я!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net