logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідемічна ситуація в Донецькій області станом на 31.10.2022.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» інформує, що ризики ускладнення епідемічної ситуації в області зберігаються через відсутність  газопостачання, постійні перебої або відсутність води, світла, каналізації, які виникають внаслідок активних військових подій та руйнування, пошкодження критичної інфраструктури. Після ударів агресора по електричній інфраструктурі України, виникла потреба у стабілізації напруги і в Донецькій області, для нормалізації напруги у мережі в окремих населених пунктах почалися вечірні відключення електроенергії. Все перелічене призводить до складнощів життєзабезпечення населення, утруднення дотримання питного режиму, умов збереження продуктів харчування, приготування їжі, доступу до медичної допомоги тощо. Але зараз обласні та міські органи влади вирішують питання відновлення газопостачання, що стало можливим після деокупації Ізюму Харківської області.

У зв’язку з напруженою гуманітарною ситуацією та небезпекою для життя та здоров’я, мешканцям області рекомендують евакуюватися до більш безпечних регіонів України. Триває обов’язкова евакуація населення неокупованих районів Донецької області, але частина мешканців відмовляються від евакуації та залишається в населених пунктах Донеччини.

За результатами лабораторних досліджень вода з приватних свердловин та приватних колодязів не відповідає вимогам встановлених нормативів за санітарно-хімічними показниками.

З початку активних бойових дій, через виникнення проблем з постачанням хлору та хлорвмісних реагентів, не проводиться хлорування води питної на Карлівській фільтрувальній станції яка для технологічних режимів водопідготовки використовує перманганат калію, дезінфікуючі властивості якого нижчі від рідкого хлору, що не дозволяє в повній мірі забезпечити її якість та безпеку, вода може використовуватися тільки для технічних цілей, про що абоненти повідомлені. Крім того, резервне Карлівське водосховище, яке не призначено для настільки тривалого використання, зараз має критично низький запас води, через відсутність дощів прогнози не втішні, тому особливу увагу місцевими органами самоврядування приділяється альтернативним джерелам водопостачання, які наразі облаштовуються в громадах району.

КП «Компанія «Вода Донбасу», яке є основним підприємством з водозабезпечення Донбасу, продовжує роботу при недоліку хлору та хлорвмісних реагентів, для обеззараження води в основному використовує перманганат калію. Як результат цього, на протязі останнього тижня, залишковий хлор (вільний і зв’язаний) фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» знову не визначений в пробах централізованої води в м. Добропілля. Міські підприємства водозабезпечення продовжують проводити роботу по додатковому покращенню надання послуг з водопостачання, у т.ч. здійснюють доочистку води.

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в умовах інтенсивних бойових дій на території області продовжує епіднагляд, лабораторний моніторинг, у т.ч. в місцях тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб, здійснення заходів попередження виникнення та розповсюдження в регіоні інфекційних хвороб. Продовжуються лабораторні дослідження води, у т.ч. з альтернативних джерел водопостачання, а також ґрунту, повітря. За показниками епідситуації і всіма незадовільними результатами досліджень постійно інформуються відповідні органи, служби та установи, при необхідності надаються пропозиції щодо попередження ускладнення епідемічної ситуації, зокрема населенню області.

На теперішній час лабораторні дослідження не можуть здійснюватися Мар’їнською філією через постійні обстріли Красногорівки, де розташована лабораторія установи. Також з 1 серпня через небезпеку фахівців, відсутність умов для продовження роботи (відсутність проточної води, перебої з електропостачанням, зв’язком), припинені дослідження Торецькою філією. З 16 серпня у зв’язку з активізацією бойових дій в районі м. Бахмут і евакуацією спеціалістів лабораторії, припинені лабораторні дослідження Бахмутською районною філією. Зв’язку з філіями на тимчасово окупованій території не маємо (Маріупольська, Мангушська, Волноваська). Лиманська філія зараз не має можливості відновити роботу через стабілізаційні заходи, що тривають після деокупації міста.

За останній тиждень (24.10 - 30.10.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної із систем централізованого водопостачання:

за санітарно-хімічними показниками – досліджено 71 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 18 пробах, тобто 25,4%, що на 18,9% більше в порівнянні з минулим тижнем.

Невідповідність води встановленим санітарно-хімічним показникам цього тижня зареєстровано в м. Добропілля, с.с. Шевченко, Світле, Красноярське Добропільської громади, с.с. Шахове, Нове Шахове, Никанорівка, Новоторецьке, Володимирівка Шахівської громади де сухий залишок складав від 1,2 до 2,8 ГДК (гранично-допустима концентрація), а у водонапірній башті с. Шахове Шахівської громади загальна жорсткість склала 2,5 ГДК, сухий залишок-1,9 ГДК, сульфати -2,8 ГДК, в с. Дорожнє Шахівської громади рівень каламутності склав 1,03 ГДК, сухий залишок - 2,7 ГДК, залізо загальне - 1,6 ГДК, рівень кольоровості перевищив норматив у 1,2 ГДК. У всіх пробах хлор залишковий (вільний, зв’язаний) – відсутній. Загалом із 26 відібраних проб 12 були з перевищенням встановлених нормативів.

В м. Селидове (відібрано 6 проб, усі з перевищенням встановлених нормативів)-рівень каламутності перевищував ГДК у 2,02 - 3,2 рази.

Вода з такими показниками оцінюється як технічна і без попередньої очистки використовувати для питних цілей, купання і приготування їжі не можна.

За мікробіологічними показниками – досліджено 71 проб води, із яких 4 - з перевищенням нормативів, що становить 5,6 %, що на 3,6% більше в порівнянні з минулим тижнем. Невідповідність води встановленим нормативам зареєстровано в розподільчій мережі  м. Дружківка (мікрорайон №7) (із 9 відібраних проб 1 з перевищенням встановлених нормативів) - в 100см3 води виявлені коліформи і ентерококи (при нормі-відсутність).

м. Краматорськ (із 10 відібраних проб 3 з перевищенням встановлених нормативів) - в розподільчій мережі амбулаторій №4, 11, 12 КНП «ЦПМСД №1» Краматорської міської ради - в 100см3 води виявлені коліформи (при нормі –відсутність);

м. Костянтинівка (із 8 відібраних проб 1 з перевищенням встановлених нормативів)- в розподільчій мережі музичної школи - в 100см3 води виявлені коліформи (при нормі –відсутність).

Вода з такими показниками оцінюється як технічна і без попередньої дезінфекції використовувати для питних цілей, купання і приготування їжі не можна.

Щодо нецентралізованого водопостачання:

на санітарно-хімічні показники досліджено 22 проб води, із яких 19 з перевищенням нормативів, що становить 86,4%, що на 30,8% більше в порівнянні з минулим тижнем (досліджена вода із свердловин, колодязів).

Невідповідність води встановленим санітарно-хімічним показникам зареєстровано в наступних населених пунктах:

с.с. Шахове, Вільне, Новоторецьке, Бойківка Шахівської громади (відібрано 12 проб, усі  з перевищенням встановлених нормативів): рівень загальної жорсткості - від 1,3 до 5,5 ГДК, сухий залишок- від 1,1до 3,9 ГДК; сульфати- від 1,6 до 4,2 ГДК, нітрати - від 1,03 до 5,3 ГДК (за виключенням с. Бойківка);

м. Покровськ (із 4 відібраних проб 3 не відповідають встановленим нормативам):  рівень жорсткості – 1,6 ГДК, сухий залишок – 2,4 ГДК, сульфати – 2,2ГДК;

м. Селидове (із 6 відібраних проб 4 не відповідають встановленим нормативам)- рівень загальної жорсткості перевищував норматив від 1,2 до 2,2 рази, каламутність – перевищення ГДК в 1,3 рази, вміст нітратів перевищує ГДК в 1.8 рази.

Вода з такими показниками оцінюється як технічна і без попередньої очистки використовувати для питних цілей, купання і приготування їжі не можна.

На мікробіологічні показники досліджено 22 проби води, із яких 10 з перевищенням встановлених нормативів, що складає 45,5%, це на 12,2% більше попереднього тижня (досліджена вода із свердловин, колодязів).

Перевищення реєструвалися:

м. Покровськ, с. Галицинівка Новогродівської громади, с.с. Шахове, Вільне, Новоторецьке, Бойківка Шахівської ТГ - в 100 см3 води виявлені загальні коліформи (при нормі відсутність).

Вода з такими показниками оцінюється як технічна і без попередньої дезінфекції використовувати для питних цілей, купання і приготування їжі не можна.

Результати досліджень доводяться до відома  органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, Держпродспоживслужби.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 135 проб, без перевищень нормативів.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого періоду доки знаходиться в межах природного рівня.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила. Але в Донецькій області фіксуються отруєння грибами. Останнім тижнем сталося отруєння грибами 3-х дорослих мешканців м. Дружківка Донецької області, після лікування одужали. Ще стався 1 летальний випадок отруєння грибами дорослого мешканця м. Костянтинівка, який тривалий час не звертався за медичною допомогою та вживав гриби разом з алкоголем.

Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжують плідну співпрацю з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, у т.ч. щодо альтернативних джерел водопостачання. Тривають дезінфекційні заходи, у т.ч. ємностей для зберігання води в лікувально-профілактичних закладах, води в приватних колодязях та свердловинах, використовуються отримані засоби дезінфекції ОАSIS та Aquatabs. Проводяться активні санітарно-освітні заходи, зокрема щодо профілактики отруєння грибами.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net