logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідемічна ситуація в Донецькій області станом на 02.01.2023.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ продовжує інформувати про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області, оскільки через активні бойові дії вона зберігає напруженість та ризики ускладнення.

За підсумками минулого тижня епідемічна ситуація на підконтрольної території залишається стабільною, спалахи інфекційних хвороб не зафіксовані. Але ризики ускладнення епідемічної ситуації через проблеми з життєзабезпеченням населення залишаються. В частини населених пунктів області вже тривалий час відсутні або нестабільні зв'язок, подача води, електроенергії, газу через руйнування ворогом критичної інфраструктури, що ускладнює умови життєзабезпечення населення та має ризики епідеміологічного ускладнення. В окремих населених пунктах, де тривають особливо запеклі бої, населення вимушено знаходиться в укриттях майже постійно. Частина територій області ще тимчасово окупована або ведуться активні бої.

Опалювальний сезон з початку листопаду продовжується у 15 громадах Донецької області, ще у 10 громадах - часткове опалення у соціальних об'єктах, мешканці 11 територіальних громадах, які наближені до лінії фронту і де у зв’язку з цим відсутня можливість ремонтних робіт, залишаються без газу та централізованої подачі тепла. Але і в громадах, де є подача газу, періодично через обстріли ворога, які руйнують об’єкти критичної інфраструктури, подача тепла припиняється, що має негативні наслідки з урахуванням зимового періоду. Так минулого тижня -27 грудня - в результаті пошкодження магістрального газогону на Харківщині сталося аварійне відключення усіх газових котелень на території Донецької області, споживачі залишилися без газу та тепла, 29 грудня газогін був відремонтований, газ почав подаватися в штатному режимі. Але вже 1 січня 2023 року через порив підземної магістралі теплопостачання перекрито тепло до майже всіх будинків м-ну «Сонячний» м. Покровська, які опалюються від котельні №1; працівники КП «Покровсьтепломережа» шукають місце витоку, паралельно проводяться ремонтні роботи на мережі, яка подає тепло від котельні №2, без опалення лишаються 57 будинків. В громадах з відсутнім централізованим опаленням встановлюють генератори, населенню безкоштовно доставляють паливну деревину, паливні брикети, доставляють «буржуйки», закупають електрообігрівачі тощо. Всі міста регіону облаштували пункти незламності.

Протягом 29-30 грудня спеціалісти ДТЕК Донецькі електромережі відновили пошкоджену електрику у 25 населених пунктах. Станом на 30 грудня без світла залишалося 97 населених пунктів області, де фахівці енергокомпанії ДТЕК Донецькі електромережі не мають доступу до проведення робіт.

Минулого тижня обстріли ворога продовжили руйнування, пошкодження і інших об’єктів критичної інфраструктури області, що ускладнює гуманітарну ситуацію:

- 30 грудня в черговий раз була знеструмлена Карлівська фільтрувальна станція, яка тільки 27 грудня відновила свою роботу після минулих пошкоджень, без централізованого водопостачання знову залишився ряд населених пунктів Покровської, Селидівської, Добропільської територіальних громад;

- 23 грудня була через обстріли була зупинена Курахівська ТЕС, в результаті чого було припинено постачання електроенергії та централізованого водопостачання до ряду територіальних громад; 30 грудня вона знову попала під обстріл.

- пошкодження та руйнування постійно зазнають і заклади охорони здоров’я області, на минулому тижні – 25 грудня – в черговий раз була обстріляна лікарня в Авдіївці; 29 грудня дві ракети влучили в установу Костянтинівці, де зараз розташований центр розміщення внутрішньо переміщених осіб, на момент удару там перебували 42 людини, 1 поранена.

Найбільш критичний стан по комунікаціях, тобто забезпеченню водою, теплом, світлом, газом, залишається на північної та східної частинах області, де йдуть активні бої, а комунікації проходять вдовж лінії фронту – в Бахмуті, Мар'їнці, Красногорівці, Великоновосілівці, Вугледарі, Авдіївці, Торецьку, Сіверську, Соледарі та інших населених пунктах вказаних громад. В вказаних громадах є також проблеми логістичних шляхів, медичного забезпечення мешканців. Але частина мешканців в перелічених населених пунктах ще залишаються попри заклики до обов’язкової евакуації (крім Мар'їнки, де було евакуйовано 100% населення). Населення громад вимушено виживати в стані критичної гуманітарної ситуації. Гуманітарна допомога населенню вказаних громад надається постійно.

Проблеми електроподачі загострює і без цього складну ситуацію з водопостачанням регіону. На території Донеччини без централізованого водопостачання або з перебоями її подачі продовжує залишатися частина населених пунктів. На теперішній час окремі населені пункти області отримують централізовану воду не стабільно, за графіком. Частина населених пунктів залишається без подачі централізованої питної води.

Керівництвом області, населених місць разом з відповідальними службами, відомствами за допомогою міжнародних донорів, волонтерів здійснюються заходи з покращення життєзабезпечення населення регіону, завозяться продукти, засоби гігієни, ліки. Для водозабезпечення населення якісною та безпечною питною водою постійно здійснюються необхідні заходи: придбаються дезінфекційні засоби для обеззараження води та тривають дезінфекційні заходи, придбаються водовози, автоцистерни для підвозу води, використовуються облаштовані та встановлені баки з водою, пункти розливу води, альтернативні джерела водозабезпечення населення, обладнуються установки для очищення води, тощо. Також питна вода населенню при необхідності доставляється працівниками ДСНС, волонтерами, гуманітарними місіями. Населенням використовуються громадські та власні колодязі та свердловини, продовжуються заходи з покращення забезпечення обладнанням водоканалів. В населених пунктах окремих громадах, де централізована вода відсутня тривалий час, на каналізаційних колекторах встановлюють вуличні вбиральні.

Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжують плідну співпрацю з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо альтернативних джерел водопостачання. Загалом в особливий період з альтернативних об’єктів питного призначення нашою установою було досліджено 128 проб води на санітарно-хімічні показники, із яких 77 (60,2%) не відповідали встановленим нормативам та 147 проби води на мікробіологічні показники, із яких не відповідали встановленим нормативам 33 (22,5%).

В зруйнованих містах й селах на території деокупованих громад Донецької області одразу після звільнення від російських окупантів почали відбудовувати, покращувати життєзабезпечення містян. Наприкінці 2022 року до Святогірська доставлена гуманітарна допомога від американської Global Empowerment Mission у партнерстві з Фондом Говарда Баффета ГО «Якість Життя» Вони привезли до громади бокси з продуктами та генератори. Продовжується налагоджування життя і в Лиманській громаді. В першу чергу після деокупації Лиманщини там почали відновлювати електропостачання, оскільки було пошкоджено багато опор, ліній, трансформаторних підстанцій, енергетикам доводиться працювати під обстрілами і в дуже складних умовах. Однак роботи з відновлення електропостачання не зупиняються: наразі по Лиману світло з’явилося в домівках майже 60% абонентів, в селищі Дробишеве електропостачання відновили майже всім абонентам. Газовики відновлюють усі пошкоджені мережі, наразі роботи проводяться в Рубцівському старостинському окрузі (села Лозове, Яцьківка та Рубці). Крім світла та газу, громада намагається забезпечити місцевих мешканців теплом. Цьогоріч в осінньо-зимовий період місцеві здебільшого обігріваються “буржуйками” та електроконвекторами, також їм за допомогою Червоного Хреста роздають дрова та паливні брикети. Поступово в громаду повертається торгівля, налагоджується й забезпечення місцевих продуктами та іншими необхідними речами, відкриваються магазини. Там, де магазинів немає, працює виїзна торгівля, везуть хліб, який передають волонтери. Вже два місяці в Лимані працює соціальна їдальня, яку організували благодійники — представники міжнародної організації World Central Kitchen. Значно покращилася й ситуація з медичним обслуговуванням, повертаються лікарі, допомагають і військові лікарі та «Лікарі без кордонів». Але адже відступивши, ворог продовжує обстрілювати громаду, черговий удар по Лиманській громаді стався 31 грудня.

За останній тиждень (26.12.2022 - 01.01.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної із систем централізованого водопостачання (розподільча мережа):

- За санітарно-хімічними показниками – досліджено 48 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 7 пробах, що становить 14,6%;

- За мікробіологічними показниками – досліджено 56 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 1 пробі що становить 1,8%. За даними, які нам надаються Держпродспоживслужбою, мікробіологічні дослідження централізованої води питної, які здійснюються підприємствами водопостачання в межах відомчого контролю, минулого тижня без відхилень від нормативних вимог.

Щодо нецентралізованого водопостачання (вода із приватних свердловин, колодязів за зверненням власників):

- За санітарно-хімічними показниками – досліджено 14 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 13 пробах, що становить 92,3%;

- За мікробіологічними показниками – досліджено 10 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 4 пробах, що становить 40%.

Всі результати досліджень, які не відповідають нормативним вимогам, надані органам виконавчої влади та місцевого самоврядування, зацікавленим службам, установам, власникам джерел нецентралізованого водопостачання, при необхідності здійснені профілактичні пропозиції.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 30 проб, без перевищень встановлених нормативів. За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого періоду знаходиться в межах природного рівня.

Працівники ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в межах компетенції для виконання завдань Міністерства охорони здоров’я України на особливий період продовжують плідну співпрацю з органами обласного, місцевого самоврядування, активні санітарно-освітні заходи серед населення. За тиждень 24-30.12.2022 направлено до органів обласного самоврядування 3 інформації, до органів місцевого самоврядування - 14 інформацій, підготовлено та розміщено на сайтах установи, органів місцевого самоврядування, сторінках в Фейсбуці, ЗМІ, 56 статей, розповсюджено 1087 пам’яток для населення, проведено 204 лекцій/бесід.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net