ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» продовжує інформувати про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області, оскільки через активні бойові дії зберігаються складні умови життєзабезпечення населення, напруженість та ризики ускладнення епід.ситуації у зв’язку з безперервними руйнуваннями, пошкодженнями критичної інфраструктури (підприємств водо-, газо- та теплопостачання, ліній електропередачі тощо).
Евакуація населення в області триває. Епідемічна ситуація в області на минулому тижні залишалася стабільною, контрольованою, спалахи інфекційних хвороб не зареєстровані. Але постійні обстріли агресора продовжують загострювати гуманітарний стан населених пунктів регіону. Через постійні російські обстріли без світла на Донеччині залишається понад сотню міст і сіл — відремонтувати мережі та обладнання зараз там не можуть. Складна ситуація і з газопостачанням: на роботи щодо його відновлення у деокупованих населених пунктах потрібно багато часу. За інформацією директора департаменту базових галузей промисловості Донецької облдержадміністрації, збитки у цих сферах регіону вже становлять мільйони гривень. Але руйнування об’єктів критичної інфраструктури не припиняється: 02.04.2023 в результаті обстрілу окупаційними військами Курахівської ТЕС було порушено електропостачання по 3-м електромережам, які забезпечують живлення Покровського району, енергетики здійснюють перепідключення споживачів на альтернативні мережі електропостачання. Також, через значні снігові опади, які спостерігалися наприкінці тижня, у багатьох населених пунктах було знеструмлено велика кількість різноманітних об’єктів (пошкоджені лінії електропередач деревами, що не витримали навантаження снігового покрову).
Водопостачання на Донеччині виявилося однією з найуразливіших ділянок життєзабезпечення населення. На даний час без подачі централізованої питної води знаходяться окремі населені пункти. Населенням при відсутності централізованої подачі води для питних цілей використовуються громадські, власні колодязі та свердловини, вода доставляється службами органів влади, ДСНА, волонтерами, гуманітарними місіями тощо. На минулому тижні з альтернативних джерел водопостачання нашими фахівцями досліджено 5 проб води на санітарно-хімічні показники та 4 проби на мікробіологічні показники.
В області продовжуються роботи з покращення умов життєзабезпечення населення, у т.ч. щодо водозабезпечення. На минулому тижні:
- На очисних спорудах КП «Словміськводоканал» почала працювати установка для знезараження стоків гіпохлоритом натрію «Полум'я-2», відтепер очищення відбувається без хлору, доставка якого до регіону через вибухонебезпечність припинена; для дезінфекції стоків до очисних споруд було прокладено по півтора кілометри основного та резервного силового кабелю (на початку березня таку ж установку запустили на фільтрувальній станції).
- КВП «Краматорський водоканал» продовжує встановлювати у Краматорську пожежні гідранти, обладнання надане Місією Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні, це дозволить полегшити процес заправки водою спецтранспорту ДСНС, а також забезпечить додаткові точки доступу до питної води населення у разі відсутності централізованого водопостачання.
- Завдяки Благодійному фонду “Rosa Pristinа” та Благодійній організації “Malve di Ucraina” Головне управління ДСНС Донеччини отримало два генератори потужністю 17 кВт, які будуть використані для аварійного підключення об'єктів критичної інфраструктури Донецької області (лікарень, котелень, насосів водоканалу, хлібопекарень тощо) при руйнуванні електромереж внаслідок постійних ворожих обстрілів.
- Компанія "Донбасенерго" отримала генератори, допомогу компанії від міжнародних партнерів із Франції та Швейцарії передало Міністерство енергетики.
- На території КНП «Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування Костянтинівської міської ради» завершені роботи з будівництва двох артезіанських свердловин, що дозволить закладу, яке надає екстрену медичну допомогу населенню, завжди мати резервний запас води.
- За підтримки Донецької облдержадміністрації та ЮНІСЕФ у Мирнограді з’явились дві модульні котельні.
Найбільш складна гуманітарна ситуація зберігається в населених пунктах, що розташовані вдовж лінії фронту або навколо неї - Бахмут, Авдіївка, Вугледар, Часів Яр, Сіверськ, Красногорівка, Велика Новосілка тощо.
За останній тиждень (27.03-02.04.2023) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної на об’єктах централізованого водопостачання:
- За санітарно-хімічними показниками – досліджено 83 проби води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 17 пробах, що становить 20,5%;
- За мікробіологічними показниками – досліджено 83 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровано в 2 пробах, що становить 2,4%.
Щодо нецентралізованого водопостачання (вода із громадських та приватних свердловин, колодязів, за зверненням власників) на минулому тижні досліджено:
- За санітарно-хімічними показниками –10 проб води, із яких 8 мали перевищення встановлених нормативів;
- За мікробіологічними показниками –8 проб води, із яких 1 з перевищенням встановлених нормативів.
Результати досліджень аналізуються, надаються органам місцевого самоврядування, власникам установ. Продовжуємо плідну взаємодію з Держпродспоживлужбою області, аналізуються і результати виробничого контролю води. За тиждень 23-29.03.2023 (інформація від Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області) згідно виробничому контролю досліджено на санітарно-хімічні показники 551 проба, із яких 68 (12,3%) не відповідали нормативним вимогам, на мікробіологічні показники досліджено 277 проб, стандартні.
Нашими фахівця продовжуються і дослідження стану атмосферного повітря, протягом звітного тижня були проведені лабораторні дослідження 76 проб, із яких 1 проба не відповідала встановленим нормативам в зоні впливу автомагістралі м. Краматорська. За результатами дозиметричного контролю нашої установи, гама-фон в Донецькій області з початку 2023 року, як і в 2022 році, знаходиться в межах природного рівня, за останній тиждень проведено 189 вимір.
Лабораторні дослідження на теперішній час не здійснюються Мар’їнською, Торецькою, Бахмутською філіями через знаходження їх на лінії фронту та масовані обстріли, пошкодження будівель. Не відновила роботу Лиманська філія, яка під час знаходження в окупації зазнала пошкоджень, розкрадено обладнання, крім того продовжуються проблеми з водопостачанням, періодичні обстріли міста, що унеможливлює роботу фахівців. Зв’язку з філіями на тимчасово окупованій агресором території не маємо (Маріупольська, Мангушська, Волновахська). |