logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідемічна ситуація в Донецькій області станом на 03.10.2022.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» (далі – ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ») інформує про санітарно-епідеміологічну ситуацію в Донецькій області станом на 3 жовтня 2022 року.

Через відсутність в області з 23.05.2022 газопостачання, постійні перебої в забезпеченні води та світла, які виникають внаслідок активних військових подій, в області зберігаються ризики ускладнення епідемічної ситуації. Окремі населені пункти області вже тривалий час знаходяться без централізованої подачі води, світла. Це призводить до утруднення дотримання питного режиму, умов збереження продуктів, приготування їжі тощо. Через постійні обстріли в окремих населених пунктах іноді скрутний доступ до медичної допомоги. Обов’язкова евакуація мешканців неокупованих районів Донецької області  триває, але частина мешканців відказуються від евакуації та залишається в населених пунктах Донеччини.

КП «Компанія «Вода Донбасу», яке є основним підприємством водозабезпечення Донбасу, продовжує роботу при недоліку хлору та хлорвмісних реагентів, для обеззараження води в основному використовує перманганат калію. Як результат цього, на протязі останнього тижня, залишковий хлор (вільний і зв’язаний) фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» знову не визначений в пробах централізованої води в м. Добропілля. Міські підприємства водозабезпечення продовжують проводити роботу по додатковому покращенню надання послуг з водопостачання, у т.ч. здійснюють доочистку води.

О 21.00 26.09.2022 відновлена робота Карлівської фільтрувальної станції, яка вкотре була знеструмлена 23 вересня внаслідок російських обстрілів (забезпечує водою населені пункти Білозерського, Білицького, Гірника, Добропілля, Мирнограда, Новогродівки, Покровська, Селидового та Українська). Міста Покровськ, Добропілля, Селидове, Новогродівка, Мирноград, у зв’язку з недостатньою кількістю води, яка подається з Карлівської фільтрувальної станції, не мають можливості повністю заповнити систему водопостачання, потому громади забезпечені централізованою водою частково та за графіком.

З початку активних бойових дій через виникнення проблем з постачанням хлору та хлорвмісних реагентів не проводиться хлорування води питної, Карлівська фільтрувальна станція для технологічних режимів водопідготовки використовує перманганат калію, сірчанокислий алюміній, дезінфікуючі властивості яких нижчі, що не дозволяє в повній мірі забезпечити її якість та безпеку, вода може використатися тільки як технічна, про що мешканці повідомлені. Крім того, резервне Карлівське водосховище, яке не призначено для настільки тривалого використання, зараз має критично низький запас води, через що населені пункти стали отримувати воду з нього за графіком. За період з 19.02 по 02.09.2022 року рівень води у Карлівському водосховищі упав на «мінус» 4 метри та не поповнюється (за офіційною інформацією директора Покровського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» та начальника Карлівської дільниці від 02.09.2022, телекомпанія «Орбіта» м. Покровськ), запасів води водосховища за оцінками спеціалістів вистачить на 15-20 днів. Карлівське водосховище створене на р. Вовча, яка відноситься до басейну р. Самара і Дніпро. Згідно даним Українського гідрометеорологічного центру, який проводив оцінку водності основних річок  країни за 15 днів вересня 2022 року, водність у замикальному створі цих великих річок була меншою за норму, а саме 75-94 % від норми. У жовтні очікується низька місячна кількість опадів, тобто прогнози з водністю рік Донбасу не втішні, тому особливу увагу місцевими органами самоврядування приділяється альтернативним джерелам водопостачання, які наразі облаштовуються в громадах району.

В області продовжується облаштування альтернативних джерел водопостачання, покращення водопідготовки. Так 26.09.2022 року комунальне виробниче підприємство «Краматорський водоканал» отримало благодійну допомогу від Червоного Хреста в Україні: реагенти, труби, бензиновий генератор, потужну мотопомпу, комплекти резервуарів для води тощо, які необхідні для стабільної роботи водно-каналізаційного господарства Краматорська. Підприємство забезпечене необхідними реагентами та деззасобами, у т.ч. рідким хлором, для водопідготовки. Крім того, 18.06.2022 року підприємство додатково отримало реагенти для очищення води від гуманітарної організації з Німеччини завдяки асоціації «Укрводоканалекологія». Новогродівська громада отримала важливу допомогу від Благодійного фону NEW WAY - ємності для питної води. ситуація з водою досить складна та напружена. В Покровської громаді продовжуються роботи з буріння свердловин як у місті, так і на приєднаних територіях, планується облаштування ще двадцятьох місць роздачі води, від Червоного Хреста очікується гуманітарна допомога у вигляді водовозу.

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в умовах інтенсивних бойових дій на території області продовжує епіднагляд, лабораторний моніторинг, у т.ч. в місцях тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО), здійснення заходів попередження виникнення та розповсюдження в регіоні інфекційних хвороб. Продовжуються лабораторні дослідження води, у т.ч. з альтернативних джерел водопостачання, а також ґрунту, повітря. За показниками епідситуації і всіма незадовільними результатами досліджень постійно інформуються відповідні органи, служби та установи, при необхідності надаються пропозиції щодо попередження ускладнення епідемічної ситуації, зокрема населенню області.

На теперішній час лабораторні дослідження не можуть здійснюватися Мар’їнською філією через постійні обстріли Красногорівки, де розташована лабораторія установи. Також з 1 серпня через небезпеку фахівців, відсутність умов для продовження роботи (відсутність проточної води, перебої з електропостачанням, зв’язком), припинені дослідження Торецькою філією. З 16 серпня у зв’язку з активізацією бойових дій в районі м. Бахмут і евакуацією спеціалістів лабораторії, припинені лабораторні дослідження Бахмутської районною філією. Зв’язку з філіями на тимчасово окупованій території не маємо (Маріупольська, Мангушська, Волноваська). Лиманська філія зараз не може відновити роботу через стабілізаційні заходи, що тривають після деокупації міста.

За останній тиждень (26.09 - 02.10.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної із систем централізованого водопостачання:

За санітарно-хімічними показниками – досліджено 51 проба води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 6 пробах, тобто 11,8%, що на 10,7% менше в порівнянні з минулим тижнем.

Невідповідність води встановленим санітарно-хімічним показникам зареєстровано у двох населених пунктах:

м. Добропілля (із 6 досліджених проб одна з перевищенням встановлених нормативів): вміст сухого залишку на рівні 1,5 гранично-допустимої концентрації (ГДК), хлор залишковий (вільний, зв’язаний) – відсутній;

м. Селидове (із 5 досліджених проб 5 з перевищенням встановлених нормативів):

рівень забарвленості перевищив норматив у 1,1 рази, каламутність - перевищення ГДК від 1,8 до 3,3 рази, залізо загальне – перевищення ГДК в 1,34 рази.

Вода з такими показниками оцінюється як технічна і без попередньої очистки використовувати для питних цілій і приготування їжі не можна.

За мікробіологічними показниками – досліджено 49 проб води, відхилення від нормативних вимог не зареєстровано.

Щодо нецентралізованого водопостачання:

На санітарно-хімічні показники досліджено 15 проб води, із яких 12 з перевищенням нормативів, що становить 80%, практично відсоток перевищень такий як і на минулому тижні (артезіанські свердловини, колодязі приватного сектору).

Невідповідність води встановленим санітарно-хімічним показникам зареєстровано в наступних населених пунктах:

м. Дружківка (із 5 досліджених проб 3 з перевищенням встановлених нормативів): рівень загальної жорсткості перевищував норматив від 2,5 до 4 разів, нітрати – 1,03 ГДК, хлориди - від 1,6 до 2,03 ГДК;

м. Покровськ (із 5 досліджених проб усі з перевищенням нормативів): рівень загальної жорсткості перевищував норматив від 1,3 до 2,4 рази, сульфати- від 1,8 до 2,4 ГДК,  хлориди – 1,9 ГДК;

м. Селидове (із 5 досліджених проб 4 з перевищенням встановлених нормативів):

запах  перевищував норматив у 1,2 -1,6 рази, рівень забарвленості перевищив норматив у 1,08-1,37 рази, присмак –перевищення ГДК в 1,3 рази, рівень загальної жорсткості перевищив норматив у 1,3-1,5 рази, концентрація заліза загального складала від 1,63 до 20 ГДК, нітрати – перевищення ГДК в 1,1 рази.

Вода з такими показниками оцінюється як технічна і без попередньої очистки використовувати для питних цілій і приготування їжі не можна.

На мікробіологічні показники досліджено 10 проб води, без перевищень (артезіанські свердловини, колодязі приватного сектору).

Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжують плідну співпрацю з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, у т.ч. щодо альтернативних джерел водопостачання. Тривають дезінфекційні заходи, у т.ч. ємностей для зберігання води в лікувально-профілактичних закладах, води в приватних колодязях та свердловинах, використовуються отримані засоби дезінфекції ОАSIS та Aquatabs. Проводяться активні санітарно-освітні заходи.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 106 проб, без перевищень нормативних вимог.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого періоду доки знаходиться в межах природного рівня.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила.

За 26.09-02.10.2022 в Донецькій області:

- Зареєстровано хворих з підозрою на гострі кишкові інфекції -9, з них обстежено на холеру – 8 (88,9%), негативні; наростаючим підсумком з початку літа зареєстровано хворих з підозрою на ГКІ – 290, з них 266 (91,7%) обстежено на холеру, результат негативний.

- Досліджено на холерні вібріоні проб навколишнього середовища 11 (стічні води), позитивні знахідки відсутні; з наростаючим підсумком з початку літа – 184, без знахідок патогенних штамів холерного вібріону.

Слід відмітити, що в Донецькій області підвищеної уваги потребує питання попередження сказу. В області у зв’язку з проведенням активних бойових дій, евакуацією населення, склалась вкрай небезпечна ситуація зі сказу: на території громад значно зросла чисельність домашніх тварин, які стали безпритульними. Особливу небезпеку для людей становлять зграї цих голодних собак. На даний час бригади по відлову тварин відсутні, в деяких випадках цю роботу виконують працівники КАТП, які залишились в містах. Постійно збільшується і чисельність диких тварин, які проникають в населені пункти, ховаючись від обстрілів. Існує висока ймовірність знаходження серед них тварин, захворілих на сказ. Відповідно зростають ризики виникнення осередків сказу серед безпритульних тварин, які можуть контактувати з дикими.

На даний час облік безпритульних та домашніх тварин не ведеться через відсутність фахівців. В цьому році щеплення безпритульних тварин проводилось вибірково за заявками мешканців та волонтерів громад, які доглядають за безпритульними тваринами. Всього фахівцями ветеринарної медицини за поточний період 2022 року було щеплено проти сказу 4915 собак та 2936 кішки (разом домашніх і безпритульних). ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» на Держпродспоживслужбу області було направлено запит по організації та проведенню заходів проти сказу в Донецькій області в період воєнного стану.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net