ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ продовжує інформувати про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області, оскільки через активні бойові дії вона зберігає напруженість.
Екстрені повідомлення щодо спалахів, групових інфекційних хвороб від закладів охорони здоров’я області протягом останнього тижня, як і особливого періоду, не надходили. Але слід підкреслити, що статистичні епідеміологічні дані в регіоні не відображають повної реальної епідемічної ситуації, показники не є абсолютно об’єктивними та коректними через наступне: відсутність точних даних щодо чисельності населення, що залишилася в регіоні через евакуацію в більш небезпечні регіони, країни, яка постійно триває; постійні обстріли населених пунктів області та небезпека через це перешкоджають вільному зверненню населення до закладів охорони здоров’я по медичну допомогу; в частини населених пунктів відсутні або нестабільні зв'язок, подача води, електроенергії через руйнування ворогом цивільної інфраструктури, що обмежує можливість обстежень, діагностики, лікування та ведення повноцінного медичного обліку. В окремих населених пунктах, де тривають особливо запеклі бої, населення знаходиться в укриттях майже постійно. Взагалі відсутні дані щодо захворюваності та епідеміологічного спостереження у Волноваському, Маріупольському районах, частини Краматорського, Бахмутського та Покровського району, які тимчасово окуповані або де ведуться найбільш активні бої.
У зв’язку з переліченими проблемами з газо-, тепло- електро- та водопостачанням, існують ризики ускладнення санітарно-епідемічної ситуації через проблеми життєзабезпечення населення. За офіційною інформацією очільника області Павла Кириленка, найбільш критичний стан по комунікаціях газопостачання на північної та східної частинах області вдовж лінії фронту, крім Бахмута, де тривалий час точаться запеклі бої, у Мар'їнці, Красногорівці, Великоновосілківській громаді, Вугледарі, Авдіївці, Торецьку, Сіверську, Соледарі. Це ті громади, де раніше були докладені неймовірні зусилля по відновленню газопостачання. Наразі у зазначених місцях відновити газопостачання знову неможливо: газогони йдуть фактично по лінії фронту. Таким чином, ситуація з функціонуванням енергетичної інфраструктури в області наразі наступна: в 11 територіальних громадах частково відновлено газопостачання, у дев'яти повністю відновлено, в громадах доки неможливо відновити газопостачання. Щодо електропостачання, то за інформацією очільника обласної військової адміністрації, в Авдіївці, Мар'їнці, Красногорівці, Бахмуті, Соледарі, Сіверську лінії електропередач сильно зруйновані, рахунок обірваних проводів йде на кілометри, світла не має. Тобто ситуація в енергосистемі області лишається складною, але щоденно продовжуються роботи з відновлення зруйнованих електромереж на повернення світла до населених пунктів. Через значні руйнування електросистеми, які тривають майже щоденно, з 5 грудня область вимушено повернулася до графіків стабілізаційних відключень світла. Для населення обладнані пункти незламності. Але навіть попри постійні обстріли в м. Бахмут відновлений вивіз ТПВ.
Через руйнування електро- та водомереж, підприємств водопостачання, складною залишається ситуація і з водозабезпеченням населення області.
Для водозабезпечення населення якісною та безпечною питною водою завдяки органам влади обласного та місцевого рівня за допомогою гуманітарних місій та організацій, меценатів, водоканалів інших міст країни постійно здійснюються необхідні заходи, придбаються дезінфекційні засоби для обеззараження води, водовози, автоцистерни для її підвозу, встановлюються баки, пункти розливу води, додатково до наявних облаштовуються альтернативні джерела водозабезпечення населення, обладнуються установки для очищення води тощо. Також питна вода населенню при необхідності доставляється працівниками ДСНС, волонтерами, гуманітарними місіями. Мешканці сільських населених пунктів мають приватні колодязі, свердловини, які і використовують. Населення отримує засоби для дезінфекції води в домашніх умовах. Постійно тривають заходи з покращення водозабезпечення населення області.
Заходи з покращення водозабезпечення населення області минулого тижня:
- Проєкт USAID «Економічна підтримка України» на запит Мирноградської міської ради закупив водоочисне обладнання (станції фільтрації води) для Мирнограда, які встановлять у двох міських школах , де наявні свердловини. Це дозволить створити альтернативні джерела питної води для містян.
- Тривають роботи з встановлення очисної установки на одному з місцевих водоймищ Покровської громади, яка розташована на території Першотравневого старостинського округу, комунальним підприємствам Покровську доручено виконати монтаж насосної станції, провести роботи по підключенню очищеної води до вуличної мережі водопроводу з улаштуванням колодязя, а також забезпечити її експлуатацію. Це дозволить вирішити питання водозабезпечення якісною питною водою мешканців південно-західної частини Покровська, селищ Шевченко, Звірове, Піщане.
- Частково відновлено водопостачання Добропільської ТГ (сел. Жданівське, приватний сектор верхньої частини міста Добропілля).
- Проведені ремонтні роботи на Маяцькому водозаборі у Слов’янську.
- Підключено до постійного живлення від електромереж насосне обладнання одного з питних водопроводів у селі Маяки Святогірської ОТГ.
- Продовжуються роботи щодо альтернативних джерел водозабезпечення населення.
У звільнених населених пунктах Донеччини триває відновлення інфраструктури. Повністю відновлене електропостачання у п’яти селах Святогірської територіальної громади: Хрестищі, Микільському, Глибокій Макатисі, Маяках і Сидорові. Частково його відновлено в місті Святогірськ і селі Тетянівка. Триває відновлювальні роботи на ЛЕП Лиманської громаді. Але ворог періодично ще обстрілює звільнені території, що утруднює відновлювальні роботи.
ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в умовах інтенсивних бойових дій на території області продовжує епіднагляд, лабораторний моніторинг, у т.ч. в місцях тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб, здійснення заходів попередження виникнення та розповсюдження в регіоні інфекційних хвороб. Продовжуються лабораторні дослідження води, у т.ч. з альтернативних джерел водопостачання, а також ґрунту, повітря. За показниками епідситуації і всіма незадовільними результатами досліджень постійно інформуються відповідні органи, служби та установи, при необхідності надаються пропозиції щодо попередження ускладнення епідемічної ситуації, зокрема населенню області, при необхідності здійснюються контрольні дослідження.
На теперішній час лабораторні дослідження не можуть здійснюватися Мар’їнською філією через постійні обстріли Красногорівки, де розташована лабораторія установи. Також з 1 серпня через небезпеку фахівців, відсутність умов для продовження роботи (відсутність проточної води, перебої з електропостачанням, зв’язком), припинені дослідження Торецькою філією. З 16 серпня у зв’язку з активізацією бойових дій в районі м. Бахмут і евакуацією спеціалістів лабораторії, припинені лабораторні дослідження Бахмутською районною філією. Зв’язку з філіями на тимчасово окупованій території не маємо (Маріупольська, Мангушська, Волноваська). Лиманська філія зараз не має можливості відновити роботу через стабілізаційні заходи, що тривають після деокупації міста, а також значні пошкодження будівлі установи, відсутність світла, газу, тепла, води, проблеми зі зв’язком, обстріли міста, що загалом унеможливлює роботу лабораторій.
За останній тиждень (28.11 - 04.12.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної із систем централізованого водопостачання (розподільча мережа):
- За санітарно-хімічними показниками – досліджено 58 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 13 пробах, що становить 22,4%, це на 7,8% менше в порівнянні з минулим тижнем.
- За мікробіологічними показниками – досліджено 49 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 3 пробах, що становить 6,1%.
Результати досліджень надавалися відповідним органам, відомствам, службам для реагування.
За даними, які нам надаються Держпродспоживслужбою, мікробіологічні дослідження централізованої води питної, які здійснюються підприємствами водопостачання в межах відомчого контролю, без відхилень від нормативних вимог.
Щодо нецентралізованого водопостачання (вода із приватних свердловин, колодязів за зверненням власників):
- За санітарно-хімічними показниками – досліджено 16 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 11 пробах, що становить 68,8%, це на 2,1% більше в порівнянні з минулим тижнем.
- За мікробіологічними показниками досліджено 1 проба води, яка відповідала нормативним вимогам.
Власникам приватних джерел нецентралізованого водозабезпечення надавалися рекомендації з покращення якості води, проводилися дезінфекційні заходи. Результати досліджень доводяться до відома органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, територіальних органів Держпродспоживслужби.
Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 198 проб, без перевищень нормативів. За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого періоду знаходиться в межах природного рівня.
Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжують плідну співпрацю з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, у т.ч. щодо альтернативних джерел водопостачання. Тривають дезінфекційні заходи, у т.ч. ємностей для зберігання води в лікувально-профілактичних закладах, води в приватних колодязях та свердловинах, проводиться моніторинг місць тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб, активні санітарно-освітні заходи. Минулого тижня фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» підготовлено 2 пам’ятки для населення – «Як зігрітися, зберегти тепло та не захворіти в будинку, квартирі, коли холодно», «Як залишатися помітним та уникнути небезпеки на знеструмлених вулицях» – які розповсюджуються в місцях масового перебування населення (ринки, заклади охорони здоров’я, пункти незламності, пункти видачі гуманітарної допомоги тощо). |