logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідемічна ситуація в Донецькій області стонам на 06.02.2023.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ продовжує інформувати про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області, оскільки через активні бойові дії вона зберігає напруженість та ризики ускладнення.

За підсумками минулого тижня епідемічна ситуація на підконтрольної території залишається стабільною, спалахи інфекційних хвороб не зафіксовані. На Донеччині ворог веде активні бойові дії практично вздовж усієї лінії зіткнення, обстріли відбуваються у т.ч. і в тих населених пунктах, що розташовані у відносному тилу, що призводить до продовження руйнування, пошкодження підприємств водо-, газо- та теплопостачання. Тому ризики ускладнення епідемічної ситуації через проблеми з життєзабезпеченням населення залишаються.

Найбільш напружені бої на території області зараз точаться в Бахмуті, Вугледарі, Авдіївці, Мар’їнці та поряд розташованих населених пунктах, що призводить до гуманітарної кризи в них.

З Бахмуту виїхало вже майже 90% мешканців, а це понад 70 тисяч осіб, за останніми офіційними даними в місті залишається близько 6 тисяч жителів, які доки відмовляються евакуйовуватися, серед них близько 200 дітей. Поліція робить все можливе, аби евакуювати всіх до останнього. Місто перебуває під постійними ворожими обстрілами, через що цілком припинили роботу всі великі магазини, продовжують працювати лише 6 невеликих магазинів та баз, у яких можна купити як продовольчі так і непродовольчі товари. Також на все місто довго залишалася лише одна аптека, але і вона після чергового обстрілу з початку лютого припинила свою роботу. Підтримують мешканців місцева влада, працівники ДСНС, волонтери, гуманітарні місії. Так в одному з «Пунктів незламності» Бахмута тепер можна не лише зігрійтеся та вийти на зв'язок із рідними, тут з'явилася зовсім нова послуга: душ, пральні та сушильні машини. Це стало можливим завдяки тривалій та ризикованій роботі групи волонтерів, які зуміли пробурити свердловину 43 метри завглибшки та забезпечили приміщення пункту артезіанською водою - до цього люди використовували або привізну бутильовану воду, або набрану в ставку чи найближчих джерелах. Свердловина і надала можливість встановити душові кабіни і кілька пральних та сушильних машин. Також в Бахмуті, незважаючи на складні умови роботи, продовжують надавати медичну допомогу своїм пацієнтам лікарі Центру первинної медичної допомоги.

Вже кілька тижнів ворожі війська штурмують Вугледар. Вугледарська військова адміністрація повідомляє, що у місті пошкоджено 100 % будинків, зруйнована майже вся інфраструктура та комунальні підприємства, з середини березня у місті немає комунікацій: опалення, централізованої води, світла, зв'язку. На початок лютого в Вугледарі залишалося ще 500 людей, які майже постійно перебувають в сховищах, укриттях, їм щоденно пропонується евакуація, в якої допомагають екіпажи поліції «Білий янгол». Жителям Вугледарської громади постійно надається гуманітарна підтримка: так 1 лютого міською військовою адміністрацією до селищ Богоявленка, Новоукраїнка, Максимівка були доставлені медичні препарати та лікарські засоби, які отримані за сприяння Департаменту охорони здоров’я Донецької обласної державної адміністрації.

Внаслідок активних обстрілів в області продовжуються проблеми з постачанням води, тепла, електропостачанням, зв’язком. Спеціалісти ДТЕК Донецькі електромережі щодня проводять ремонтні роботи, але в окремих населених пунктах це неможливо через небезпеку, за 4 люте вдалося відновити електрику в 7 населених пунктах для 8,2 тисяч домогосподарств але наразі без світла в області залишається 113 населених пунктів.

Через пошкодження критичної інфраструктури найбільш складна ситуація в області, яка має негативний вплив на життєзабезпечення населення та несе ризики епідемічного ускладнення, склалася з постачанням якісної та безпечної питної води. На території Донеччини без централізованого водопостачання або з перебоями її подачі продовжує залишатися значна частина населених пунктів.

Для питних цілей населенням при відсутності централізованої подачі води використовуються громадські, власні колодязі та свердловини, вода доставляється службами органів влади, волонтерами, гуманітарними місіями тощо. Активно ведуться і не припиняються роботи з облаштування альтернативних джерел водопостачання. Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжують плідну співпрацю з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо альтернативних джерел водопостачання, за результатами лабораторних досліджень визначалося їх призначення: частина використовується для питних потреб, частина – для технічних. З початку 2023 року з альтернативних об’єктів водозабезпечення нашою установою було досліджено 29 проб води на санітарно-хімічні показники, із яких 21 не відповідали встановленим нормативам і 16 проб на мікробіологічні показники, із яких 11 проб не відповідали встановленим нормативам. З альтернативних джерел водопостачання минулого тижня досліджено 16 проб на санітарно-хімічні показники, із яких 13 мали перевищення встановлених нормативів і 10 проб на мікробіологічні дослідження -1 проба з перевищенням встановлених нормативів. Загалом минулого тижня додатково було облаштовано 2 джерела з водою питної якості (м. Костянтинівка, м. Селидове) і 1 джерело з водою технічної якості (м. Костянтинівка), на всіх джерелах проведені необхідні лабораторні дослідження води. Після встановлення додатково обладнання по очистці води на свердловині в КНП «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради») дозволено її використання для питних цілей, що підтвердили результати додаткових досліджень.

Опалювальний сезон з початку листопаду продовжується у 15 громадах Донецької області, ще у 10 громадах - часткове опалення у соціальних об'єктах, мешканці 11 територіальних громадах, які наближені до лінії фронту і де у зв’язку з цим відсутня можливість ремонтних робіт, залишаються без газу та централізованої подачі тепла. Наприклад, у Селидівській громаді, де за офіційною інформацією до початку широкомасштабного вторгнення російських військ проживало понад 38 тисяч осіб, а на початок лютого залишаються близько 18 тисяч людей, населені пункти мають труднощі з водо- та газозабезпеченням. Як інформує обласна військова адміністрація, стосовно відновлення постачання газу готового рішення поки що нема: газогін може бути відремонтований лише після відсунення лінії фронту, зараз ремонтні роботи неможливі.

В громадах з відсутнім централізованим опаленням встановлюють генератори, населенню безкоштовно доставляють паливні брикети, «буржуйки», вугілля, дрова, закупають електрообігрівачі тощо. Всі міста регіону облаштували пункти незламності. Але і роботи, спрямовані на відновлення постачання тепла, не припиняються. Так на минулому тижні комунальникам Покровська вдалось стабілізувати ситуацію, яка склалась з централізованим теплопостачанням у селищі Динасового заводу, наразі до всіх будинків подається теплоносій і лише 4 двоповерхівки залишаються без опалення через порив внутрішніх мереж, працівники КП «Покровськтепломережа» продовжують оснащувати котельні генераторами, вже одну станцію встановили на котельні № 7. Мирноградська громада Покровського району забезпечила 11 теплопостачальних котелень дизельгенераторами на випадок аварійного відключення електроенергії.

У Краматорську, самому великому місті області на підконтрольної території, за офіційною інформацією з моменту повномасштабного вторгнення пошкоджено 5 об’єктів водопровідно-каналізаційного господарства, частково відновлено – 2 об’єкти; теплового господарства пошкоджено 5 об’єктів, частково відновлено – 4 об’єкти. Також, на потреби мешканців громади, підприємств та організацій, які зазнали пошкоджень через ракетні удари, від благодійних організацій отримано матеріали, за рахунок бюджету придбано генератори для теплопостачальних підприємств, що потребують відновлення у зв’язку з нестабільним постачанням електричної енергії, також придбано генератори для пунктів незламності, лікарень, соціальних об’єктів, комунальних підприємств та інфраструктурних об’єктів. Фахівцями КП «Краматорський водоканал» при підтримці Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні продовжуються встановлення наземних пожежних гідрантів, які забезпечать водою спецтранспорт ДСНС для пожежогасіння, а також для заправки машин питною водою на випадок відсутності централізованого водопостачання у місті.

У звільнених населених пунктах Святогірської громади продовжують відновлювати зруйновану інфраструктуру. На деокупованої території Лиманської громаді обстріли продовжуються, що шкодить проведенню відновлювальних робіт.

За останній тиждень (30.01-05.02.2023) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної із систем централізованого водопостачання (розподільча мережа):

За санітарно-хімічними показниками – досліджено 61 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 20 пробах,

За мікробіологічними показниками – досліджено 59 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 1 пробі.

За даними, які нам надаються Держпродспоживслужбою, в межах відомчого контролю підприємствами водопостачання станом на 02.02 за тиждень досліджено за санітарно-хімічними показниками 177 проб централізованої води, відхилення від нормативу зареєстровані в 61/34,5%, за мікробіологічними показниками – 173 проби, без відхилень.

Щодо нецентралізованого водопостачання (вода із громадських та приватних свердловин, колодязів, за зверненням власників):

За санітарно-хімічними показниками – досліджено 19 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 17 пробах.

За мікробіологічними показниками – досліджено 9 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 2 пробах.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 76 проб, без перевищень встановлених нормативів. За результатами дозиметричного контролю нашої установи, гама-фон в Донецькій області з початку 2023 року, як і в 2022 році, знаходиться в межах природного рівня, за останній тиждень проведено 191 вимір.

За всіма результатами досліджень, які мають відхилення від нормативу, приймаються необхідні відповідні заходи.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net