ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» продовжує інформувати про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області, оскільки через активні бойові дії страждають умови життєзабезпечення населення, зберігаються напруженість та ризики ускладнення епід.ситуації у зв’язку з безперервними руйнуваннями, пошкодженнями критичної інфраструктури (підприємств водо-, газо- та теплопостачання, ліній електропередачі тощо).
Епідемічна ситуація на минулому тижні залишалася стабільною, контрольованою, спалахи інфекційних хвороб не зареєстровані. За офіційною інформацією директора департаменту з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи Донецької облдержадміністрації, загалом на підконтрольній Україні території Донеччини на кінець лютого залишаються пів мільйона людей, з них 136 тисяч — діти. Зокрема, на території громад, де ведуться активні бойові дії, досі знаходяться майже 4 тисячі дітей, 89 з них і досі живуть у Бахмуті. Цього лютого з найгарячіших точок області організували додаткову евакуацію, це вже допомогло врятувати з-під обстрілів 70 дітей. Всього за рік з регіону виїхали 1 мільйон 180 тисяч жителів, серед них — 137 тисяч дітей. Для підтримки мешканців регіону, що залишилися, постійно надається гуманітарна допомога, на сьогодні діють 209 пунктів незламності. Переважна більшість з них організована місцевими органами влади, свої пункти розгорнули ДСНС та поліція, також є невелика кількість пунктів незламності, які були відкриті власниками відповідального бізнесу. Роботи з відновлення постраждалих об’єктів критичної інфраструктури не припиняються. Наприклад, на минулому тижні в м. Курахове завершились роботи по відновленню централізованого опалення, будинки містян повністю з опаленням.
Але постійні обстріли агресора продовжували загострювати гуманітарну ситуацію і на минулому тижні:
- 27.02.2023 через аварійну ситуацію на ЛЕП-25кВ була знеструмлена насосна станція 1 підйому Карлівської фільтрувальної станції і, як наслідок, призупинено водопостачання споживачів (робота Карлівської фільтрувальної станції відновлена 01.03.2023);
- через пошкодження внаслідок обстрілів газогону з 4 березня припинено газопостачання в Іванопольському старостинському окрузі та на п.Сантуринівка Костянтинівської громади;
- внаслідок обстрілу м.Українськ до теперішнього часу електропостачання не стабільне, кожного дня відбуваються відключення електроенергії, ведуться ремонтні роботи.
За офіційною інформацією ДТЕК Донецькі електромережи, станом на 04.03.2023 без електропостачання залишаються 107 населених пунктів, де фахівці енергокомпанії не мають доступу до проведення робіт. Найбільш складна гуманітарна ситуація в регіоні склалася з забезпеченням якісною та безпечною питною водою через перебої або відсутність її подачі внаслідок бойових дій.
Населенням при відсутності централізованої подачі води для питних цілей використовуються громадські, власні колодязі та свердловини, вода доставляється службами органів влади, волонтерами, гуманітарними місіями тощо. В м. Добропілля продовжуються роботи по заміні водоводу на ділянці від водозабору «Золотий колодязь» до м. Добропілля. Активно ведуться і не припиняються роботи з облаштування альтернативних джерел водопостачання, які у т.ч. обладнуються генераторами для можливості роботи при відсутності електропостачання.
У звільнених населених пунктах Святогірської, Лиманської громад продовжують відновлювати зруйновану інфраструктуру. В Лимані вже наданий газ на два десятки вулиць, наразі ще один район міста готують до підключення до газопостачання. Але обстріли ворога відбуваються і у звільнених населених пунктах. Так минулого тижня в ніч на 28 лютого ворог здійснив обстріл пожежної частини у Святогірську, будівля зазнала значних руйнувань та пошкоджено один пункт незламності. На теперішній час, як і раніше, зовсім без електропостачання залишається с.Адамівка Хрестищенського старостинського округу Святогірської ОТГ, на території громади продовжує проводитись розмінування.
Активно веде ворог і руйнування закладів охорони здоров’я області. За оперативною інформацією, станом на кінець лютого в Донецькій області пошкоджень різного ступеню важкості зазнали 80 закладів охорони здоров’я, в тому числі 51 заклад, що надає медичну допомогу вторинного та третинного рівнів, та 29 центрів первинної медико-санітарної допомоги. Також пошкоджень зазнали 10 амбулаторій, які були збудовані зовсім нещодавно — у 2020—2021 роках за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості.
Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ», не зважаючи на військові дії, намагаються виконувати завдання Міністерства охорони здоров’я України в повному обсязі, зокрема продовжують плідну співпрацю з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо альтернативних джерел водопостачання, які продовжують обладнуватися та експлуатуватися у зв’язку з відсутністю або перебоями централізованої подачі. За результатами лабораторних досліджень визначається їх призначення: для питних потреб або для технічних. З початку 2023 року з альтернативних об’єктів водозабезпечення нашою установою було досліджено 40 проб води на санітарно-хімічні показники, із яких 24 (60%) не відповідали встановленим нормативам і 32 проби на мікробіологічні показники, із яких 1 (3,1%) була нестандартна.
За останній тиждень (27.02-05.03.2023) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної на об’єктах централізованого водопостачання:
- За санітарно-хімічними показниками – досліджено 66 проби води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 11 пробах, що становить 16,7%.
- За мікробіологічними показниками – досліджено 41 проб води, всі стандартні.
Щодо нецентралізованого водопостачання (вода із громадських та приватних свердловин, колодязів, за зверненням власників), то на минулому тижні досліджено:
- За санітарно-хімічними показниками –12 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 6 пробах, що становить 50%.
- За мікробіологічними показниками – досліджено 12 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровано в 1 пробі, що становить 8,3%
Здійснюються і дослідження стану атмосферного повітря, протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 102 проб, всі стандартні. За результатами дозиметричного контролю нашої установи, гама-фон в Донецькій області з початку 2023 року, як і в 2022 році, знаходиться в межах природного рівня, за останній тиждень проведено 191 вимір. |