logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідемічна ситуація в Донецькій області.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» (далі – ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ») інформує про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області станом на 6 вересня 2022 року.

На теперішній час, як і раніше, найважливішими ризиками ускладнення санітарно-гігієнічної ситуації в Донецькій області є проблеми з водо-, газо- та електрозабезпеченням населення через множинні факти руйнування, знеструмлення цивільної інфраструктури снарядами, в результаті чого не задовольняються санітарні і гігієнічні потреби населення, ускладняються умови життя та виконання профілактичних заходів мешканцями населених пунктів Донецької області. В деяких, через тривалу відсутність газу, перебої або повну відсутність світла, подачі питної води або її недоліку на фоні літньої спеки, відсутність або перебої зв’язку, іноді навіть скрутного доступу до медичної допомоги через постійні обстріли, утруднення забезпечення умов збереження та приготування їжі, виникла напружена гуманітарна ситуація, яка несе ризики ускладнення епідемічної ситуації в регіоні. В Донецькій області все ще відсутнє газопостачання (крім 2-х громад), відновлення його не представляється можливим через активні бойові дії в регіоні, тобто і теплопостачання в холодний період року. Через продовження активних обстрілів ворога, небезпеку населення, проблеми в гуманітарної сфері, що виникли через це, а також неможливість опалення домівок в осінньо-зимовий період, Уряд України Розпорядженням від 02.08.2022 № 679-р запровадив обов’язкову евакуацію мешканців неокупованих районів Донецької області.

Особливе напруження ситуації у галузі громадського здоров’я в області виникає через неодноразове пошкодження, руйнування, знеструмлення підприємств, мереж водозабезпечення населення. У разі зупинення II Донецького водоводу, частина населених пунктів області - Білозерського, Білицького районів, Гірника, Добропілля, Мирнограда, Новогродівки, Покровська, Селидового, Українська – отримують воду з Карлівського водосховища, якість води в якому не є задовільною за санітарно-хімічними показниками. На минулому тижні, а саме 31.08.2022, знову було зафіксовано попадання снаряда в район водосховища в Карлівці. Крім того, в даний час Карлівське водосховище, з якого відбувається забезпечення водою прилеглих районів, практично не поповнюється. Начальник Карлівської дільниці Покровського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» повідомив, що рівень води в Карлівському водосховище в порівнянні з 19.02.2022 впав на 4 метри. За його словами, води хватить тільки на 15-20 днів, після чого насосна станція може вимушено зупинитися. Це додасть нових проблем в питання водозабезпечення населення, яке ще залишається на території області.

Обласна військова адміністрація, органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, відповідальні підприємства, служби, відомства, установи продовжують робити все можливе для покращення ситуації у галузі громадського здоров’я регіону. Так 02.09.2022 було відновлено централізоване водопостачання м. Дружківка, с. Кіндратівка, смт. Олексієво-Дружківка Дружківської міської територіальної громади.

При відсутності централізованої води для водозабезпечення населення задіяні громадські та приватні колодязі, особливо в сільській місцевості, бювети, здійснюється підвіз води спецавтотранспортом, обладнуються баки для розливу води, стаціонарні пункти розливу, облаштовуються альтернативні джерела водозабезпечення, здійснюється доставка води населенню національною поліцією, гуманітарними місіями, волонтерами тощо. Мешканці населених пунктів області активно облаштовують власні свердловини. В м. Курахове та селищах Дачне і Дальнє Курахівської територіальної громади видача питної води населенню організована через стаціонарні пункти, розроблений графік підвозу води. За сприянням міських військових адміністрацій та завдяки співпраці з працівниками поліції, попри активні бойові дії за потребою здійснюється доставка населенню води, у т.ч. питної бутильованої; мешканцями також використовується вода з власних колодязів.

З метою альтернативного водозабезпечення мешканців розконсервовані свердловини, що були в наявності, продовжується робота з облаштування нових джерел водопостачання. Лабораторні дослідження води з альтернативних джерел водопостачання тривають

КП «Компанія «Вода Донбасу», яке є основним підприємством водозабезпечення Донбасу, продовжує роботу при недоліку хлору та хлорвмісних реагентів, для обеззаражування води в основному використовуються перманганат калію і гіпохлорит натрію. На протязі останнього тижня залишковий хлор (вільний і зв’язаний) фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» не визначений в пробах централізованої води в м. Покровськ і м. Добропілля. Міські підприємства водозабезпечення продовжують проводити роботу по додатковому покращенню надання послуг з водопостачання, у т.ч. здійснюють доочистку води. В м. Покровську встановлена та діє установка по очищенню технічної води до стану питної, яка була отримана від французьких партнерів. Зараз очищена вода доставляється в два створені пункти розливу і використовується населенням. В м. Слов’янську було переобладнано схему водопостачання до мікрорайонів «Артема» і «Залізничний», які тривалий час – з 29.05.2022- знаходилися без централізованого водопостачання.

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в умовах інтенсивних бойових дій на території області продовжує епіднагляд, у т.ч. лабораторний моніторинг, здійснення заходів попередження виникнення та розповсюдження в регіоні гострих кишкових інфекцій, у т.ч. холери. На теперішній час лабораторні дослідження не проводяться Мар’їнською філією через постійні обстріли Красногорівки, де розташована лабораторія установи. Також з 1 серпня через небезпеку фахівців, відсутність умов для продовження роботи (відсутність проточної води, перебої з електропостачанням, зв’язком), припинені дослідження Торецькою філією. З 16 серпня у зв’язку з активізацією бойових дій в районі м. Бахмут і евакуацією спеціалістів лабораторії, припинені лабораторні дослідження Бахмутської районною філією. Зв’язку з філіями на тимчасово окупованій території не маємо (Маріупольська, Мангушська, Волноваська, Лиманська).

За останній тиждень (29.08 - 04.09.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної із систем централізованого водопостачання:

За санітарно-хімічними показниками – досліджена 56 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 18 пробах, тобто 32,1%, що на 15,4% більше в порівнянні з минулим тижнем.

Невідповідність води встановленим санітарно-хімічним показникам зареєстровано в наступних населених пунктах:

м. Добропілля (із 12 досліджених проб  -10 з перевищенням нормативних показників):

-  рівень каламутності - від 2,1 до 2,2  гранично - допустимої концентрації (ГДК); залізо загальне - 1,6 ГДК; хлор залишковий (вільний, зв’язаний) – відсутній; у т.ч. в воді с. Веселе Шахівської територіальної громади вміст сухого залишку на рівні 2,2 ГДК; с.с. Грузьке, Золотий колодязь Шахівської територіальної громади - сухий залишок - 1,3 ГДК.

м. Покровськ (відібрано на дослідження 5 проб води, всі не відповідають вимогам): забарвленість - перевищення нормативу в 1,1-1,2 рази; сухий залишок - 2,7 ГДК; хлор залишковий (вільний, зв’язаний) - відсутній;

м. Селидове - із 6 відібраних проб 2 з перевищенням нормативних показників за рівнем каламутності - від 1,1 до 1,8 ГДК.

За мікробіологічними показниками – досліджено 58 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровано в 8-ми пробах, тобто 13,7 %, що на 4% більше в порівнянні з попереднім тижнем.

Невідповідність води по мікробіологічним показникам зареєстровано в наступних населених пунктах:

м. Добропілля - (у вогнищі гострої кишкової інфекції) - в 100см3 води виявлено ріст загальних коліформ (при нормі відсутність);

м. Дружківка - в двох пробах із трьох відібраних в 100см3 води виявлені ентерококи (при нормі відсутність);

м. Краматорськ - із восьми відібраних в одній пробі в 100см3 води виявлено ріст загальних коліформ (при нормі відсутність);

м. Покровськ - в чотирьох пробах із семи відібраних в 100см3 води виявлено ріст загальних коліформ (при нормі відсутність).

Щодо нецентралізованого водопостачання:

На санітарно-хімічні показники досліджено 12 проб води, із яких 9 з перевищенням нормативів, що становить 75% (артезіанські свердловини, колодязі приватного сектору).

Невідповідність води встановленим санітарно-хімічним показникам зареєстровано в наступних населених пунктах:

м. Дружківка – половина з 4 досліджених проб води з перевищенням нормативів по загальній жорсткості - від 1,6 до 2,7 ГДК;

м. Костянтинівка – обидві досліджені проби води з перевищенням нормативу за показниками: загальна жорсткість - від 1,2 до 1,5 ГДК; сухий залишок - від 1,26 до 1,8 ГДК; сульфати - від 1,13 до 1,6 ГДК;

м. Селидове - 5 з 6-ти досліджених проб води не відповідають нормативам за показниками: загальна жорсткість від 1,2 до 2,3 ГДК; вміст нітратів від 1,6 до 5,2 ГДК (у т.ч. в досліджених пробах води по м. Українськ - загальна жорсткість становить 1,2 ГДК, вміст нітратів - 1,6 ГДК).

На мікробіологічні показники досліджено 12 проб води, із яких 7 не відповідали нормативу, що становить 58,3% (артезіанські свердловини, колодязі приватного сектору).

Невідповідність води встановленим мікробіологічним показникам по загальним коліформам зареєстровано в наступних населених пунктах: м. Костянтинівка – в 2-х досліджених пробах загальні коліформи склали 23 КУО в 100 см3 (при нормі відсутність); м. Селидове, у т.ч. в воді в м. Українськ, - в 5-ти досліджених пробах води з 6-ти в 100см3 води також виявлено ріст загальних коліформ.

Воду з такими мікробіологічними показниками без попереднього її кип’ятіння або обеззараження вживати не можна. Про якість води, що надається наразі до населених пунктів, фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» разом з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування продовжують інформувати населення, надаються профілактичні рекомендації, у т.ч. по обробці води в домашніх умовах, підготовлені і розповсюджуються відповідні пам’ятки тощо. Благодійники, міжнародні організації і меценати продовжують підтримку населення, у т.ч. надаються реагенти для домашнього обеззаражування води. Цю роботу продовжують і фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ», дезінфекційні заходи проводиться за рахунок отриманих засобів ОАSIS та Aquatabs; продовжуються активні санітарно-освітні заходи.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 201 проби, перевищення нормативних вимог зареєстровано в м. Селидове за вмістом ангідриду сірчистого – ГДК перевищена у 3,2 рази.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого періоду доки знаходиться в межах природного рівня. Останніми тижнями, через потенційно загрозливу ситуацію, що спостерігається на Запорізькій АЕС через обстріли ворога, групи радіаційного спостереження та дозиметричного контролю за завданням Міністерства охорони здоров’я України працюють в підвищеному режимі готовності.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила. Через ризик ускладнення ситуації приділяється підвищена увага попередженню холери, у т.ч. продовжується лабораторний аналіз матеріалу хворих на гострі кишкові інфекції та стічних вод на холерні вібріоні.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net