logo Ukrainian flag
 
Щодо ситуації у галузі громадського здоров’я в Донецькій області станом на 07.11.2022.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» продовжує інформувати про ситуацію у галузі громадського здоров’я в Донецькій області на теперішній час та її небезпеки.

В Донецькій області триває обов’язкова евакуація населення, але частина мешканців попри небезпеку відмовляються від евакуації та залишається в населених пунктах Донеччини. Санітарно-епідемічна ситуація в області залишається складною, але контрольованою. Екстрені повідомлення щодо спалахів, групових інфекційних хвороб від закладів охорони здоров’я області протягом останнього тижня, як і особливого періоду, не надходили. Але ризики ускладнення санітарно-епідемічної ситуації в області зберігаються через проблеми з газо- та теплопостачанням на окремих територіях, постійні перебої або відсутність води, світла, каналізації, які виникають внаслідок активних військових подій та руйнування, пошкодження критичної інфраструктури. Це призводить до складнощів життєзабезпечення населення, утруднення дотримання питного режиму, умов збереження продуктів харчування, приготування їжі, доступу до медичної допомоги тощо.

Але зараз питання постачання тепла успішно вирішується. Опалювальний сезон офіційно стартував у 15 громадах Донецької області. Ще у 10 громадах Донецької області буде часткове опалення у соціальних об'єктах. Але в поточному опалювальному сезоні частина Донецької області залишиться без тепла. За інформацією голови обласної військової адміністрації Павла Кириленка, взимку 11 територіальних громад залишаться без опалення, оскільки комунальні служби не зможуть здійснювати постачання тепла побутовим споживачам через перебиті газопроводи. Тому в області триває придбання та встановлення генераторів, безкоштовна доставка паливної деревини, обладнуються пункти обігріву тощо.

Щодня ведуться роботи з відновлення електропостачання, яке страждає через пошкодження ЛЕП обстрілами. За минулий тиждень попри обстріли, ракетні та авіаудари аварійно-ремонтні бригади ДТЕК Донецькі електромережі змогли відновити електрику у 128 населених пунктах.

Карлівська фільтрувальна станція, яка забезпечує водопостачання Білозерського, Білицького, Гірника, Добропілля, Мирнограда, Новогродівки, Покровська, Селидового та Українська, постійно знеструмлюється агресором. Черговий раз це сталося 2 листопада, але з 5 листопада її роботу вдалося відновити, йде заповнення мережи, окремі населені пункти вже отримують воду.

Найбільш напружена як військова, так і ситуація з життєзабезпеченням населення – відсутність води, світла, газу, тепла, неможливість або проблематичність вивозу ТПВ, придбати продукти, ліки, проблеми зі зв’язком - зараз у містах Бахмут, Соледар, Сіверськ, Авдіївка, Красногорівка та поряд розташованих селищах. Населенню надається гуманітарна допомога, в наявності альтернативні джерела водозабезпечення. З Мар’янки завершилася евакуація населення.

В населених пунктах району, які тривалий час перебували без світла, газу, води, а нещодавно були звільнені від окупації - м.м. Святогірськ, Лиман тощо – тривають стабілізаційні заходи, роботи по відновленню життєзабезпечення населення, в окремі мікрорайоні міст вже розпочата подача електроенергії, роботи продовжуються, створюються пункти обігріву, населенню надається гуманітарна підтримка.

В області постійно проводяться роботи з покращення водозабезпечення населення, у т.ч. минулого тижня за інформацією органів місцевого самоврядування та підприємств водопостачання:

- КП «Краматорський водоканал» завдяки Асоціації «Енергоефективні міста України» отримав міцний 3-х фазний генератор, що в складних умовах з електропостачанням та постійними перебоями з подачею електроенергії забезпечить роботу об´єктів водопостачання та водовідведення;

- КП «Покровськводоканал» отримав черговий гуманітарний вантаж від Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні: водовоз для транспортування питної води ємністю 16 м3, запірну арматуру та ємності для води;

- До Добропільської громади завдяки співпраці з Благодійним Фондом «Нью Вей» надійшла гуманітарна допомога у вигляді 700 метрів поліетиленової труби та супутніх комплектуючих для заміни аварійної ділянки центрального водоводу водозабору «Золотий Колодязь» –Добропілля, що дозволить на 30% збільшити подачу питної води населенню;

- В Слов’янську на фільтрувальній станції та очисних спорудах завершується підключення отриманого електролізного обладнання, яке призначене для обеззараження питної води та дезінфекції стічних вод, що значно покращить якість питної води, так як обладнання виробляє гіпохлорит натрію шляхом електролізу звичайної солі, його використання дозволить не залежати від поставок в область дезінфектантів, перевезення яких в воєнний час дуже вибухонебезпечне;

- Установка для очистки води підключена в Селидівській центральній міській лікарні, а з 7 листопада почалося встановлення другої мобільної фільтрувальної станції в м. Українськ.

У зв’язку зі складною ситуацією з централізованим водозабезпеченням, в області задіяні альтернативні джерела води, для чого проведена та продовжується робота з їх облаштування. Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙОЦКПХ МОЗ» продовжують взаємодію з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо досліджень води альтернативних об’єктів водопостачанні на якість та небезпеку (відома нам інформація з їх наявності надається). Також вода населенню при необхідності доставляється працівниками ДСНС, волонтерами, гуманітарними місіями. Мешканці сільських населених пунктів мають приватні колодязі, свердловини.

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в умовах інтенсивних бойових дій на території області продовжує виконання завдань в межах компетенції. На теперішній час лабораторні дослідження не можуть здійснюватися Мар’їнською філією нашої установи через постійні обстріли Красногорівки, де розташована лабораторія установи. Також з 1 серпня через небезпеку фахівців, відсутність умов для продовження роботи (відсутність проточної води, перебої з електропостачанням, зв’язком), припинені дослідження Торецькою філією. З 16 серпня у зв’язку з активізацією бойових дій в районі м. Бахмут і евакуацією спеціалістів лабораторії, припинені лабораторні дослідження Бахмутською районною філією. Зв’язку з філіями на тимчасово окупованій території не маємо (Маріупольська, Мангушська, Волноваська). Лиманська філія зараз не має можливості відновити роботу через стабілізаційні заходи, що тривають після деокупації міста, а також зі значними пошкодженнями будівлі філії.

Ситуація з водозабезпеченням населення на постійному контролі всіх зацікавлених органів, служб, відомств, при необхідності надаються профілактичні рекомендації.

За останній тиждень (31.10 - 06.10.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної із систем централізованого водопостачання (розподільча мережа):

За санітарно-хімічними показниками – досліджено 53 проби води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 7 пробах, тобто 13,2%, що на 12,2% менше в порівнянні з минулим тижнем.

За мікробіологічними показниками – досліджено 53 проби води, із яких 1 - з перевищенням нормативів, що становить 1,9%, що на 3,7% менше в порівнянні з минулим тижнем.

Контрольні дослідження води з розподільчої мережі, де реєструвалися відхилення від нормативу попереднього тижня, відповідають вимогам.

За інформацією підприємств водопостачання вода, що надається в розподільчу мережу, відповідає нормативним вимогам за мікробіологічними показниками.

Щодо нецентралізованого водопостачання (досліджена вода із свердловин, колодязів):

За санітарно-хімічними показниками досліджено 11 проб води, із яких 9 з перевищенням нормативів, що становить 81,8%, що на 4,6% менше в порівнянні з минулим тижнем

За мікробіологічними показниками досліджено 5 проб води, із яких 1 з перевищенням встановлених нормативів, що складає 20%, це на 25,5% менше попереднього тижня.

- Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 207 проб, без перевищень нормативів.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого періоду доки знаходиться в межах природного рівня.

Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжують плідну співпрацю з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, у т.ч. щодо альтернативних джерел водопостачання. Результати епідеміологічного спостереження, моніторингових досліджень доводяться до відома органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зацікавлених служб та відомств, населення. Тривають дезінфекційні заходи, у т.ч. ємностей для зберігання води в лікувально-профілактичних закладах, за необхідністю води в приватних колодязях та свердловинах, проводяться активні санітарно-освітні заходи, зокрема щодо профілактики отруєння грибами.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net