logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідемічна ситуація в Донецькій області станом на 09.01.2023.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ продовжує інформувати про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області, оскільки через активні бойові дії вона зберігає напруженість та ризики ускладнення.

За підсумками минулого тижня епідемічна ситуація на підконтрольної території залишається стабільною, спалахи інфекційних хвороб не зафіксовані. Але ризики ускладнення епідемічної ситуації через проблеми з життєзабезпеченням населення залишаються. В частини населених пунктів області через руйнування ворогом критичної інфраструктури вже тривалий час відсутні або нестабільні подача води, електроенергії, газу, зв'язок, що ускладнює умови життєзабезпечення населення та має ризики епідеміологічного ускладнення.

Минулого тижня обстріли ворога продовжили руйнування, пошкодження об’єктів критичної інфраструктури, що ускладнює гуманітарну ситуацію:

- зранку 3 січня зранку через обстріли Курахове пошкоджено об'єкт водопостачання;

- 3 січня через відключення електроенергії та брак води у системі зупинили свою роботи котельні №№1, 9 та 14 Покровської громади, без теплоносія залишилося близько 100 житлових будинків;

- 4 січня через пошкодження ЛЕП сталося аварійне відключення світла в Українську та смт. Цукурине; були знеструмлені і дві шахти ДП Селидіввугілля, через що затоплені нижні горизонти та прилеглі гірничі виробки з насосними установками, електропусковою апаратурою та кабельним господарством, шахти «Україна» та «Котляревська» припинили роботи з видобутку вугілля та проведення гірничих виробок;

- 4 січня через обстріл Курахового пошкоджено тепломережу, місто залишилося без опалення та гарячої води.

Продовжуються і обстріли закладів охорони здоров’я: вночі на 5 січня пошкоджена лікарня в місті Часів Яр, 6 січня – інфекційне відділення Курахівської лікарні.

Проблеми електроподачі загострюють і без цього складну ситуацію з водопостачанням регіону. 2 січня в котрий раз знеструмлена Карлівська фільтрувальна станція, без централізованого водопостачання залишалося населення Селидівської, Покровської та частина Добропільської громад, водопостачання до громад було відновлено 5-7 січня. Необхідно зазначити, що тривалий час від насосної першого підйому працює тільки один водовід, другий розбитий – потребує ремонту, із-за бойових дій зараз розпочати ремонтні роботи немає можливості.

На території Донеччини без централізованого водопостачання або з перебоями її подачі продовжує залишатися частина населених пунктів, окремі населені пункти області отримують централізовану воду не стабільно, за графіком.

Найбільш критична гуманітарна ситуація щодо забезпеченню водою, теплом, світлом, газом, залишається на північній та східній частинах області, де йдуть активні бої, а комунікації проходять вдовж лінії фронту – в Бахмуті, Мар'їнці, Красногорівці, Великоновосілівці, Вугледарі, Авдіївці, Торецьку, Сіверську, Соледарі та інших населених пунктах вказаних громад. У вказаних громадах є також проблеми логістичних шляхів, медичного забезпечення мешканців. Але частина мешканців в перелічених населених пунктах ще залишаються попри заклики до обов’язкової евакуації (крім Мар'їнки, де було евакуйовано 100% населення).

В Бахмуті, за який тривалий час йдуть інтенсивні бої, електрики, газу, опалення та води немає з квітня минулого року, люди живуть у підвалах, на вулицю майже не виходять, їжу готують на буржуйках. Жоден супермаркет у місті давно не працює, торгують лише з десяток невеличких магазинчиків на весь Бахмут (для порівняння: до війни в місті діяло майже 600 об’єктів торгівлі). Так само не працюють і аптеки, залишилася лише одна, але через проблеми з логістикою присутній великий дефіцит ліків. Тих, хто залишився, а це за даними близько 8700 мешканців, підтримують волонтери. Продукти, медичні товари та гігієнічні набори з’являються в Бахмуті в основному у вигляді гуманітарної допомоги. Бахмутяни продовжують отримувати буржуйки, деревину, паливні брикети та вугілля для обігріву приватних житлових будинків, гуртожитків та багатоквартирних будинків, де облаштовані укриття. Для того, аби мешканці змогли пережити зиму, за рахунок коштів місцевого бюджету придбані буржуйки, опалювальні металеві пристрої - булер’яни, вугілля, дрова, паливні брикети. Але на сьогодні головною проблемою для мирних жителів, що залишаються в Бахмуті, є вода. До початку бойових дій подача води до міста повністю залежала від електропостачання водозаборів, фільтрувальної станції та накопичувальних резервуарів, але без електрики централізована подача води не можлива. Після того, як у вересні 2022 року місто було остаточно знеструмлене, подача води до будинків бахмутян стала можливою лише одним способом - від дизельного генератора: запускалися насоси в с. Іванівське, набирався Західний резервуар, а потім з нього самопливом вода йшла трубами в кілька мікрорайонів міста, де люди могли набрати її з колонок та у підвалах будинків. Однак через безперервний обстріл міста постраждали не тільки будинки, а й водопровідні мережі. Тому дорогоцінна вода з пошкоджених труб просто витікає назовні, в колодязі, де її і намагаються набрати нечисленні місцеві жителі, але через обстріли це небезпечно. Бутильована питна вода доставляється мешканцям волонтерами.

Керівництвом області, населених місць, разом з відповідальними службами, відомствами за допомогою міжнародних донорів, волонтерів здійснюються заходи з покращення життєзабезпечення населення Донеччини, завозяться продукти, засоби гігієни, ліки. Для водозабезпечення населення якісною та безпечною питною водою постійно здійснюються необхідні заходи: придбаються дезінфекційні засоби для обеззараження води та тривають дезінфекційні заходи, придбаються водовози, автоцистерни для підвозу води, використовуються облаштовані та встановлені баки з водою, пункти розливу води, альтернативні джерела водозабезпечення населення, обладнуються установки для очищення води, тощо. Також питна вода населенню при необхідності доставляється працівниками ДСНС, волонтерами, гуманітарними місіями. Населенням використовуються громадські, власні колодязі та свердловини, продовжуються заходи з покращення забезпечення обладнанням водоканалів. В населених пунктах окремих громад, де централізована вода відсутня тривалий час, на каналізаційних колекторах встановлюють вуличні вбиральні.

На минулому тижні м. Покровську від компанії «Метінвест» та Фонду Ріната Ахметова надані дизельні генератори для забезпечення безперебійної роботи місцевих котелень та автономної подачі теплоносія мешканцям громади. Також у Покровську ТГ від компанії надійшла чергова партія буржуйок, які розподілені в укриття, але потреба в них ще залишається. Гуманітарна допомога для місцевих мешканців, у т.ч. ємності для води, на минулому тижні доставлено Вугледарською міською військовою адміністрацією до с. Богоявленка. Напередодні Нового року гуманітарна допомога від благодійної організації, у т.ч. медикаменти, фільтри для води, генератори, доставлени до Курахівської громади.

На території Торецької громади немає централізованого водопостачання близько року. Ще з початку весни велися роботи з пошуку альтернативних джерел водопостачання, але у зв'язку з активними бойовими діями та відсутністю підрядників, готових приступити до виконання робіт у таких складних умовах на території громади, буріння свердловин змогли розпочати лише на початку грудня за підтримки Міжнародної організації з міграції. Ці свердловини дадуть можливість забезпечити населення, яке залишилося в громаді та не виїхало до більш безпечних регіонів України, альтернативними джерелами водопостачання. Перша свердловина вже запрацювала. Вже в цьому році в м. Костянтинівка було облаштоване ще одне альтернативне джерело водопостачання (лабораторні дослідження підтвердили, що вода придатна тільки для технічних цілей).

Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжують плідну співпрацю з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо альтернативних джерел водопостачання. З початку 2023 року з альтернативних об’єктів технічного призначення нашою установою було досліджено 7 проб води на санітарно-хімічні показники, із яких 6 (85,7%) не відповідали встановленим нормативам.

Опалювальний сезон з початку листопаду продовжується у 15 громадах Донецької області, ще у 10 громадах - часткове опалення у соціальних об'єктах, мешканці 11 територіальних громадах, які наближені до лінії фронту і де у зв’язку з цим відсутня можливість ремонтних робіт, залишаються без газу та централізованої подачі тепла. В громадах з відсутнім централізованим опаленням встановлюють генератори, населенню безкоштовно доставляють паливну деревину, паливні брикети, доставляють «буржуйки», вугль, дрова, закупають електрообігрівачі тощо. Всі міста регіону облаштували пункти незламності.

ДТЕК Донецькі електромережі продовжує постійні ремонтні роботи з усунення пошкоджень та руйнувань. Упродовж 6 та 7 січня фахівці підприємства повністю або частково повернули світло до 15 населених пунктів регіону, станом на 8 січня повністю або частково без електропостачання на Донеччині залишаються 94 населених пункти.

В зруйнованих містах і селах на території деокупованих громад Донецької області одразу після звільнення від російських окупантів почали відбудовувати, покращувати життєзабезпечення містян. У місті Лиман і на території Святогірської територіальної громади відновлено покриття мобільного оператора Vodafone. Крім того, у Святогірську стала доступною послуга бездротового мобільного інтернету 4G. Спеціалісти відновлюють мережу провідного інтернету в селі Хрестище. Повністю відновлене електропостачання у селах Хрестище, Микільське, Глибока Макатиха, Маяки, Сидорове та Пришиб. Завершуються такі роботи у місті Святогірськ і селі Тетянівка. Зусиллями фахівців електромережі цих населених пунктів вже майже повністю відремонтовані. Поступово відновлюється робота магазинів. Загалом у Лиманській громаді наразі працюють 30 закладів роздрібної торгівлі, з них 22 торгові точки у місті Лиман і ще 8 – у сільській місцевості. По селах і районах міста, де немає магазинів, здійснюється виїзна торгівля. Запущені автобусні маршрути Краматорськ – Слов’янськ – Лиман. Поновлено рух транспорту за маршрутом Лиман (АС) – «Зелений Клин». Незабаром планується відновити ще 4 місцевих транспортних сполучення.

За останній тиждень (02-08.01.2023) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної із систем централізованого водопостачання (розподільча мережа):

За санітарно-хімічними показниками – досліджено 57 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 7 пробах, що становить 12,3%, що на 2,3% менше попереднього тижня.

За мікробіологічними показниками – досліджено 57 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 2-х пробах, що становить 3,5%, що на 1,7% більше в порівнянні з минулим тижнем.

За даними, які нам надаються Держпродспоживслужбою, мікробіологічні дослідження централізованої води питної, які здійснюються підприємствами водопостачання в межах відомчого контролю, минулого тижня без відхилень від нормативних вимог.

Щодо нецентралізованого водопостачання (вода із альтернативних джерел водопостачання):

За санітарно-хімічними показниками – досліджено 7 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 6 пробах, що становить 85,7%, що на 6,6 % менше попереднього тижня.

За мікробіологічними показниками – досліджено 3 проби води, відхилення від нормативних вимог зареєстровано в 1 пробі.

Всі результати досліджень, які не відповідають нормативним вимогам, надані органам виконавчої влади та місцевого самоврядування, зацікавленим службам, установам, власникам джерел нецентралізованого водопостачання, при необхідності здійснені профілактичні пропозиції.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 43 проб, без перевищень встановлених нормативів. За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого періоду знаходиться в межах природного рівня, за останній тиждень проведено 177 вимірів.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net