logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідемічна ситуація в Донецькій області станом на 10.10.2022.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» в межах участі в роботі функціональної підсистеми медичного захисту інформує про санітарно-епідеміологічну ситуацію в Донецькій області станом на 10 жовтня 2022 року.

Через відсутність з 23.05.2022 газопостачання, постійні перебої в забезпеченні води та світла, які виникають внаслідок активних військових подій, в області зберігаються ризики ускладнення епідемічної ситуації. Окремі населені пункти вже тривалий час знаходяться без централізованої подачі води та світла. Це призводить до утруднення дотримання питного режиму, умов збереження продуктів харчування, приготування їжі тощо. Через постійні обстріли в окремих населених пунктах іноді скрутний доступ до медичної допомоги. За інформацією Міністерства охорони здоров’я України, лікарні, які працюють у прифронтових та деокупованих регіонах, будуть забезпечені потужними дизельними генераторами. Чергова партія у понад 30 потужних генераторів змінного струму надійшла до України в рамках проекту міжнародної технічної допомоги «Забезпечення енергетичної стабільності лікарень України», частина з них потрапить до лікарень Донецької області. До зимнього періоду готуються всі населені пункти області, тривають роботи з відновлення газопостачання, придбаються дрова, облаштовуються пункти обігріву тощо.

Обов’язкова евакуація мешканців неокупованих районів Донецької області триває, але частина мешканців відмовляються від евакуації та залишається в населених пунктах Донеччини.

З початку активних бойових дій через виникнення проблем з постачанням хлору та хлорвмісних реагентів не проводиться хлорування води питної, Карлівська фільтрувальна станція для технологічних режимів водопідготовки використовує перманганат калію, дезінфікуючі властивості якого нижчі, що не дозволяє в повній мірі забезпечити її якість та безпеку, вода може використатися тільки як технічна, про що мешканці повідомлені. Крім того, резервне Карлівське водосховище, яке не призначено для настільки тривалого використання, зараз має критично низький запас води, через відсутність дощів прогнози не втішні, тому особливу увагу місцевими органами самоврядування приділяється альтернативним джерелам водопостачання, які наразі облаштовуються в громадах району.

КП «Компанія «Вода Донбасу», яке є основним підприємством водозабезпечення Донбасу, продовжує роботу при недоліку хлору та хлорвмісних реагентів, для обеззараження води в основному використовує перманганат калію. Як результат цього, на протязі останнього тижня, залишковий хлор (вільний і зв’язаний) фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» знову не визначений в пробах централізованої води в м. Добропілля. Міські підприємства водозабезпечення продовжують проводити роботу по додатковому покращенню надання послуг з водопостачання, у т.ч. здійснюють доочистку води.

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в умовах інтенсивних бойових дій на території області продовжує епіднагляд, лабораторний моніторинг, у т.ч. в місцях тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО), здійснення заходів попередження виникнення та розповсюдження в регіоні інфекційних хвороб. Продовжуються лабораторні дослідження води, у т.ч. з альтернативних джерел водопостачання, а також ґрунту, повітря. За показниками епідситуації і всіма незадовільними результатами досліджень постійно інформуються відповідні органи, служби та установи, при необхідності надаються пропозиції щодо попередження ускладнення епідемічної ситуації, зокрема населенню області.

На теперішній час лабораторні дослідження не можуть здійснюватися Мар’їнською філією через постійні обстріли Красногорівки, де розташована лабораторія установи. Також з 1 серпня через небезпеку фахівців, відсутність умов для продовження роботи (відсутність проточної води, перебої з електропостачанням, зв’язком), припинені дослідження Торецькою філією. З 16 серпня у зв’язку з активізацією бойових дій в районі м. Бахмут і евакуацією спеціалістів лабораторії, припинені лабораторні дослідження Бахмутської районною філією. Зв’язку з філіями на тимчасово окупованій території не маємо (Маріупольська, Мангушська, Волноваська). Лиманська філія зараз не може відновити роботу через стабілізаційні заходи, що тривають після деокупації міста.

За останній тиждень (03.10 - 09.10.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної із систем централізованого водопостачання:

За санітарно-хімічними показниками – досліджено 51 проба води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 5 пробах, тобто 9,8%, що на 2% менше в порівнянні з минулим тижнем.

Невідповідність води встановленим санітарно-хімічним показникам зареєстровано у двох населених пунктах:

м. Добропілля (3 з 10 досліджених проб з перевищенням встановлених нормативів): вміст сухого залишку на рівні 1,5 гранично-допустимої концентрації (ГДК), хлор залишковий (вільний, зв’язаний) – відсутній, у т.ч. в с. Шилівка Криворізьської сільської громади рівень каламутності становив 4,4 ГДК, рівень кольоровості перевищував норматив в 1,1 рази, сухий залишок склав 3,3 ГДК, вміст заліза загального - 2,9 ГДК, хлор залишковий (вільний, зв’язаний) – відсутній. в с. Криворіжжя Криворізьської сільської громади сухий залишок - 4,8 ГДК, хлор залишковий (вільний, зв’язаний) – відсутній;

м. Селидове (досліджено 2 проби, усі з перевищенням встановлених нормативів):

рівень забарвленості перевищив норматив у 1,1-1,3 рази, рівень каламутності склав від 2,2 до 2,9 ГДК, залізо загальне – перевищення ГДК в 1,3 рази

Вода з такими показниками оцінюється як технічна і без попередньої очистки використовувати для питних цілій і приготування їжі не можна.

За мікробіологічними показниками – досліджено 51 проба води, відхилення від нормативних вимог зареєстровано в 1 пробі, що становить 2%.

Невідповідність води встановленим нормативам зареєстровано в розподільчій мережі  м. Добропілля: виявлено ріст загальних коліформ в 100см3 (при нормі-відсутність).

Щодо нецентралізованого водопостачання:

На санітарно-хімічні показники досліджено 12 проб води, із яких 10 з перевищенням нормативів, що становить 83,3%, що на 3,3% більше в порівнянні з минулим тижнем (досліджена вода з артезіанських свердловин, колодязів).

Невідповідність води встановленим санітарно-хімічним показникам зареєстровано в наступних населених пунктах:

м. Дружківка (1 з 2-х досліджених проб з перевищенням встановлених нормативів): рівень загальної жорсткості перевищував норматив у 2,8 рази, вміст хлоридів в 1,07 рази;

м. Покровськ (1 з 2-х досліджених проб  з перевищенням встановлених нормативів): вміст нітратів, концентрація яких склала 1,4 ГДК;

м. Селидове (із 2-х досліджених проб  усі з перевищенням встановлених нормативів): рівень загальної жорсткості перевищував норматив від 2,2 до2,8 рази, каламутність – перевищення ГДК в 1,8 рази, залізо загальне –в 3,2 рази, марганець –в 2,2 рази.

Криворізьська сільська громада Покровського району (6 досліджених проб - усі з перевищенням встановлених нормативів):

с. Новофедорівка: вміст сульфатів - 1,4 ГДК, нітратів-1,6 ГДК;

с. Надія: загальна жорсткість-2,5 ГДК, сухий залишок-1,7 ГДК, сульфати-2,4 ГДК;

с. Зелене: загальна жорсткість - 2,4 ГДК, сухий залишок-1,5 ГДК, сульфати-1,6 ГДК

с. Юріївка:  загальна жорсткість-3,4 ГДК, сухий залишок -1,6 ГДК, хлориди- 1,1 ГДК, сульфати-1,9 ГДК;

с. Гуліве: загальна жорсткість- 4 ГДК, сухий залишок-3,6 ГДК, хлориди- 2,4 ГДК, сульфати- 5,0 ГДК.

З метою визначення цільового призначення фільтру для очищення води були проведені повторні лабораторні дослідження проби води із альтернативного джерела Добропільської громади, розташованого в сел. Водяне, за санітарно-хімічними показниками встановлені відхилення по загальній жорсткості-2 ГДК, сухому залишку-1,9 ГДК, сульфатам-2,7 ГДК.

Вода з такими показниками оцінюється як технічна і без попередньої очистки використовувати для питних цілій і приготування їжі не можна.

На мікробіологічні показники досліджено 12 проб води, із яких 5 - з перевищенням нормативів, що становить 41,7 %, що на 41,6 % менше в порівнянні з минулим тижнем  (артезіанські свердловини, колодязі приватного сектору).

Невідповідність води встановленим нормативам зареєстровано в наступних населених пунктах:

м. Покровськ -із 2-х досліджених проб 1 з перевищенням встановлених нормативів, а саме в 100см3 виявлені загальні коліформи і  Е.Coli коліформи (при нормі-відсутність);

Криворізьська сільська громада Покровського району (із 6-ти досліджених проб 4 з перевищенням встановлених нормативів): с.с. Новофедорівка, Зелене, Юріївка, в 100см3 виявлені загальні коліформи (при нормі-відсутність), сел.Водяне - в 100см3 виявлені загальні коліформи і  Е.Coli коліформи (при нормі-відсутність).

Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжують плідну співпрацю з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, у т.ч. щодо альтернативних джерел водопостачання. Тривають дезінфекційні заходи, у т.ч. ємностей для зберігання води в лікувально-профілактичних закладах, води в приватних колодязях та свердловинах, використовуються отримані засоби дезінфекції ОАSIS та Aquatabs. Проводяться активні санітарно-освітні заходи.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 161 проби, без перевищень встановлених нормативів.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого періоду доки знаходиться в межах природного рівня.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила.

За останній тиждень - 03.10-09.10.2022 - в Донецькій області зареєстровано хворих з підозрою на гострі кишкові інфекції -10, з них обстежено на холеру – 4 (40%), негативні; наростаючим підсумком з початку літа зареєстровано хворих з підозрою на ГКІ – 300, з них 270 (90%) обстежено на холеру, результат негативний.

Минулого тижня відбувся випадок летального отруєння грибами дитини, Бутенко Миколи Олександровича, 11.07.2012 р.н, учня ЗОШ №13 м. Білозерське, який 02.10.2022 разом з матір’ю збирав в межах міста та вживав гриби. Клінічні симптоми отруєння з’явилися 3 жовтня, але до медичної допомоги звернулися тільки 6 жовтня, коли дитина втратила свідомість, о 11.30 доставлений в педіатричне відділення КНП «Добропільська ЛІЛ», транспортований до реанімаційного відділення КП «Регіональний медичний центр родинного здоров’я Дніпропетровської обласної ради», де попри лікування 00.30 7 жовтня помер. Мати мала незначні симптоми отруєння, в госпіталізації не потребувала. Фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» активована санітарно-освітня діяльність з профілактики отруєння грибами.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net