logo Ukrainian flag
 
Санітарно-епідемічна ситуація в Донецькій області.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» інформує про санітарно-епідемічну ситуацію в Донецькій області станом на 12 вересня 2022 року.

На теперішній час, як і раніше, найважливішими ризиками ускладнення санітарно-гігієнічної ситуації в Донецькій області є проблеми з водо-, газо- та електрозабезпеченням населення через множинні факти руйнування, знеструмлення цивільної інфраструктури снарядами, в результаті чого не задовольняються санітарні і гігієнічні потреби населення, ускладняються умови життя та виконання профілактичних заходів мешканцями населених пунктів Донецької області. В деяких, через тривалу відсутність газу, перебої або повну відсутність світла, подачі питної води або її недолік, відсутність або перебої зв’язку, іноді навіть скрутного доступу до медичної допомоги через постійні обстріли, утруднення забезпечення умов збереження та приготування їжі, виникла напружена гуманітарна ситуація, яка несе ризики ускладнення епідемічної ситуації в регіоні. В Донецькій області все ще відсутнє газопостачання (крім 2-х громад), відновлення його не представляється можливим через активні бойові дії в регіоні, тобто і теплопостачання в холодний період року. Обов’язкова евакуація мешканців неокупованих районів Донецької області на підставі Розпорядження Уряду України від 02.08.2022 № 679-р триває.

Протягом минулого тижня в Донецькій області через активні обстріли агресора зберігалася стабільно важка ситуація. За офіційною інформацією керівництва області від 11.09.2022, двома крилатими ракетами поцілили по об'єктах критичної інфраструктури під Харковом, внаслідок чого залишились без світла низка областей, у т.ч. частково Донецька, але працівники ДТЕК Донецькі електромережи проводять ремонтні роботи, де це дозволяє військова ситуація.

В результаті обстрілів 9 вересня в котрий раз була знеструмлена Карлівська фільтрувальна станція, припинялося водопостачання споживачів. Подача води з II Донецького водогону не стабільна. На звітний час без централізованого водопостачання залишаються мешканці ряду населених пунктів Покровського, Краматорського, Бахмутського, Волноваського районів області.

З метою альтернативного водозабезпечення мешканців розконсервовані свердловини, що були в наявності. Також продовжується робота з облаштування нових джерел водопостачання. Лабораторні дослідження води з альтернативних джерел водопостачання тривають, до них залучені у т.ч. і фахівці нашої установи.

КП «Компанія «Вода Донбасу», яке є основним підприємством водозабезпечення Донбасу, продовжує роботу при недоліку хлору та хлорвмісних реагентів, для обеззаражування води в основному використовуються перманганат калію і гіпохлорит натрію. На протязі останнього тижня залишковий хлор (вільний і зв’язаний) фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» знову не визначений в пробах централізованої води в м. Покровськ і м. Добропілля. Міські підприємства водозабезпечення продовжують проводити роботу по додатковому покращенню надання послуг з водопостачання, у т.ч. здійснюють доочистку води.

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в умовах інтенсивних бойових дій на території області продовжує епіднагляд, у т.ч. лабораторний моніторинг, здійснення заходів попередження виникнення та розповсюдження в регіоні гострих кишкових інфекцій, у т.ч. холери. Постійно моніториться ситуація у галузі громадського здоров’я, для чого використовуються всі доступні засоби комунікації. Для повного усвідомлення ситуації і відповідного своєчасного реагування створена гугл-таблиця лабораторного моніторингу, яка оновлюється та контролюється щоденно; розроблені схеми водозабезпечення населених пунктів області, які постійно оновлюються з урахуванням змін, що відбуваються через військові події. На підставі відомостей вказаних документів своєчасно вносяться зміни, доповнення в лабораторний моніторинг, заходи профілактики. За показниками епідситуації і всіма незадовільними результатами досліджень постійно інформуються відповідні органи, служби та установи, при необхідності надаються пропозиції щодо попередження ускладнення епідемічної ситуації.

На теперішній час лабораторні дослідження не проводяться Мар’їнською філією через постійні обстріли Красногорівки, де розташована лабораторія установи. Також з 1 серпня через небезпеку фахівців, відсутність умов для продовження роботи (відсутність проточної води, перебої з електропостачанням, зв’язком), припинені дослідження Торецькою філією. З 16 серпня у зв’язку з активізацією бойових дій в районі м. Бахмут і евакуацією спеціалістів лабораторії, припинені лабораторні дослідження Бахмутської районною філією. Зв’язку з філіями на тимчасово окупованій території не маємо (Маріупольська, Мангушська, Волноваська, Лиманська).

За останній тиждень (05.09 - 11.09.2022) фахівцями нашої установи на території області проведено лабораторних досліджень проб води питної із систем централізованого водопостачання:

За санітарно-хімічними показниками – досліджена 80 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровані в 31 пробі, тобто 38,8%, що на 6,7% більше в порівнянні з минулим тижнем.

Невідповідність води встановленим санітарно-хімічним показникам зареєстровано в наступних населених пунктах:

м. Добропілля (із 11 досліджених проб всі з перевищенням нормативних показників): рівень каламутності - від 1,6 до 2,2  гранично - допустимої концентрації (ГДК); залізо загальне - 1,2 ГДК; вміст сухого залишку на рівні 2,6 ГДК; хлор залишковий (вільний, зв’язаний) – відсутній; у т.ч. в воді м. Білозерське Білозерської територіальної громади: рівень каламутності склав від 2,1 до 2,2 ГДК; сухий залишок - від 2,2 до 2,3 ГДК; загальна жорсткість - 2,4 ГДК; хлор залишковий (вільний, зв’язаний) – відсутній;

м. Покровськ (відібрано на дослідження 20 проб води, всі не відповідають вимогам): забарвленість - перевищення нормативу в 1,1-1,6 рази; сухий залишок - 2,8 ГДК; сульфати - від 2,4 до 2,6 ГДК, хлориди 1,4 ГДК, хлор залишковий (вільний, зв’язаний) – відсутній.

За мікробіологічними показниками – досліджено 65 проб води, відхилення від нормативних вимог зареєстровано в 3-х пробах, тобто 4,6%, що на 9,1% менше в порівнянні з попереднім тижнем.

Невідповідність води по мікробіологічним показникам зареєстровано в наступних населених пунктах:

м. Добропілля – із одинадцяти досліджених проб в одній пробі в 100см3 води виявлено ріст загальних коліформ (при нормі відсутність);

м.\ Дружківка – із 9-ти досліджених в одній пробі в 100см3 води виявлено ріст загальних коліформ і ентерококів (при нормі відсутність), ;

м. Краматорськ - із 13-ти досліджених проб в одній пробі в 100см3 води виявлено ріст загальних коліформ (при нормі відсутність);

Щодо нецентралізованого водопостачання:

На санітарно-хімічні показники досліджено 9 проб води, із яких 7 з перевищенням нормативів, що становить 77,8 %, зростання в порівнянні з минулим тижнем на 2,8% (артезіанські свердловини, колодязі приватного сектору).

Невідповідність води встановленим санітарно-хімічним показникам зареєстровано в наступних населених пунктах:

м. Добропілля – (відібрано на дослідження 4 проби води, всі не відповідають вимогам) (альтернативні джерела водопостачання): рівень загальної жорсткості перевищив норматив у 1,3 до 3,5 рази, сухий залишок - від 1,1 до 2,7 ГДК, сульфати - від 1,4 до 3,3 ГДК, нітрати - 1,9ГДК;

м. Дружківка – досліджена 1 проба води, яка не відповідала вимогам по загальній жорсткості і перевищувала норматив у 1,2 рази;

м. Покровськ - (відібрано на дослідження 3 проби води, 2 не відповідають вимогам): рівень загальної жорсткості перевищив норматив у 1,5-1,7 рази, сухий залишок - 2,8 ГДК, сульфати - від 2,4 до 2,6 ГДК, хлориди - 1,4 ГДК.

На мікробіологічні показники досліджено 7 проб води, із яких 3 не відповідали нормативу, що становить 42,9% (артезіанські свердловини, колодязі приватного сектору).

Всі перевищення реєструвалися в м. Добропілля - із 4-х відібраних (альтернативні джерела водопостачання) в 3-х пробах в 100см3 води виявлено ріст загальних коліформ (при нормі відсутність), а по вул. Фестивальній у воді були виявлені ще й ентерококи (при нормі відсутність), а загальне мікробне число перевищило норматив у 4,7 рази;

Воду з такими мікробіологічними показниками без попереднього її кип’ятіння або обеззараження вживати не можна.

Про якість води, що надається наразі до населених пунктів, фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» разом з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування продовжують інформувати населення, надаються профілактичні рекомендації, у т.ч. по обробці води в домашніх умовах, підготовлені і розповсюджуються відповідні пам’ятки тощо. Благодійники, міжнародні організації і меценати продовжують підтримку населення, у т.ч. надаються реагенти для домашнього обеззаражування води. Цю роботу продовжують і фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ», дезінфекційні заходи проводиться за рахунок отриманих засобів ОАSIS та Aquatabs. Наприклад, за останній тиждень проведена дезінфекції питної води в ємностях та громадських колодязях Курахівської ТГ,  Курахівської ТЕС та ТОВ «СІМЗ» м. Курахове, запасних ємностей для зберігання води в Добропільській лікарні інтенсивного лікування, на потреби населенню по дезінфекції питної води в м. Слов’янську (м-н «Лісний») передано 200 дезінфікуючих таблеток ОАSIS, в м. Краматорську дезінфікуючі таблетки Aquatabs надавалися для дезінфекції води в індивідуальних колодязях, запасів води питної в лікувально-профілактичних закладах. Наші фахівці продовжуют активні санітарно-освітні заходи.

Щодо досліджень атмосферного повітря, то протягом останнього тижня нашими фахівцями були проведені лабораторні дослідження 127 проб, без перевищень нормативних показників.

За результатами дозиметричного контролю груп функціонування (спостереження) нашої установи, гама-фон в Донецькій області протягом особливого періоду доки знаходиться в межах природного рівня.

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила. Через ризик ускладнення ситуації приділяється підвищена увага попередженню холери, у т.ч. продовжується лабораторний аналіз матеріалу хворих на гострі кишкові інфекції та стічних вод на холерні вібріоні.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net